מתרחבת הפעילות העולמית למען טבע וסביבה נקייה

 “נשיונל ג’יאוגרפיק” ונציגי הקמפיין למען הטבע מפגישים נציגי מדינות בקנדה במטרה לקדם אג’נדה גלובלית שאפתנית למען הטבע.

.

קואליציה גדלה והולכת של מדענים, מנהיגי ממשלות, ארגונים לא ממשלתיים, עסקים ופילנתרופים לוחצת על המדינות להגן לפחות על 30% מהפלנטה עד 2030

 

נותרו רק 18 חודשים לפני פגישת מנהיגי העולם בסין כדי להשלים את ההסכם לטיפול באובדן המגוון הביולוגי, להפחית את הקצב ההיסטורי של היכחדות בעלי חיים, לצמצם את השפעות שינויי האקלים ולהגן על אזורי הבר האחרונים על פני הפלנטה, ישויות ממשלתיות ולא ממשלתיות אשר הגיעו מיותר מתריסר מדינות נפגשות היום ומחר במונטריאול כדי לקדם עסקה גלובלית שאפתנית למען הטבע.

.

פסגת חסידי הטבע (Nature Champions Summit), המתקיימת בחסות ממשלת קנדה, תכין את השטח לקראת אוקטובר 2020, מועד שבו ייפגשו מעצבי המדיניות בקונמינג (Kunming) שבסין לוועידה אודות המגוון הביולוגי (Convention on Biological Diversity) של המדינות החברות (Conference of Parties) כדי קבוע מדיניות בנושא המגוון הביולוגי עבור העשור הבא. המפגש נפתח יום לאחר שסוכנות הידיעות הצרפתית (Agence France-Presse [AFP]) דיווחה כי מחקר מקיף אודות מצב המגוון הביולוגי, שעתיד להתפרסם בפלטפורמה הבין-ממשלתית למדיניות מדעית אודות מגוון ביולוגי ושירותי אקו-סיסטמה (Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services [IPBES]), גילה כי היכחדות הטבע והמשבר המתמשך של הכחדת חיי הבר חמור אף יותר מכפי שהיה ידוע עד כה.

.

“הקהילה המדעית ברורה בעניין זה: על המדינות להאיץ במהירות את הקצב ואת קנה המידה של ההגנה על הפלנטה שלנו לפני שיהיה מאוחר מידי,” מסר ברייאן או’דונול (Brian O’Donnell), מנהל הקמפיין למען הטבע (Campaign for Nature), אשר ישתתף בפסגה השבוע. “רק אם נגן על שטחי אדמה ומים הרבה יותר גדולים נוכל להגן על הטבע למען מיליארדי האנשים התלויים באזורי בר בריאים ומתפקדים.”

.

נציגי ממשלות מצ’ילה, סין, קוסטה ריקה, גרמניה, נורבגיה ובריטניה, בין השאר, יצטרפו השבוע במונטריאול לממשלת קנדה. הדרגים הגבוהים של הפסגה משקפים את הצורך הדחוף והמחודש שיש בפיתוח יעדים חדשים, נועזים ובני-השגה לשם הגנה על יותר שטחי אדמה ואוקיינוסים ברחבי תבל. כפי שציין הפילנתרופ הנסיורג וויס (Hansjörg Wyss) – שהקדיש 1 מיליארד דולר לשימור הטבע – במאמר דעות שפורסם ביום א’ בעיתון Toronto Star, הפסגה הינה הזדמנות חשובה עבור המדינות להתחיל לדבר על אסטרטגיות ספציפיות כדי להגן על החיים על פני כדור הארץ.

האירוע יתמקד באופן ספציפי בשני תחומים שהינם קריטיים לכל אג’נדה גלובלית שאפתנית למען הטבע: מימון ההגנה ושימור בהובלת התושבים המקומיים, הילידים.

.

שימור אפקטיבי של לפחות 30% מן האדמות והאוקיינוסים של הפלנטה ידרוש מן הקהילה הגלובלית להשקיע את המשאבים ההכרחיים לניהול פארקים, אזורים ימיים מוגנים, מקלטים לחיות בר ושמורות מסוגים אחרים. יש צורך במשאבים לצורך תכנון, מעקב, פרשנות וסיור באזורים המוגנים והשמורות.

תחום ההתמקדות השני הינו החשיבות של תעדוף השימור ע”י הילידים. אם כי קהילות הילידים מהוות פחות מ-5% מאוכלוסיית העולם, הן מנהלות אדמות, או מחזיקות בזכויות על אדמות, בהיקף העולה על 25% משטח האדמה של הפלנטה, המכילים שמונים אחוז ממגוון הצמחים וחיות הבר שלה. רק באמצעות הערכת הריבונות של קהילות הילידים והקניית הסמכות לקהילות אלה להגן על האדמות והמים השייכים להן באופן מסורתי, יצליחו המדינות להגן על הטבע בקנה המידה הנדרש כדי לשמור על חיות הבר ואזורי הבר.

.

כדי לעצור את המגמה של היכחדות הטבע, קואליציה גדלה והולכת של מדענים, קבוצות ילידיות, מנהיגי ממשלות, קבוצות סביבתיות, מנהיגים עסקיים ופילנתרופים מתאחדת סביב היעד להגן לפחות על 30% מן הפלנטה עד 2030. רק בשבוע שעבר, למעלה מ-75 קבוצות ברחבי תבל הביעו תמיכה ביעד זה, ו-19 מן המדענים המובילים בעולם פרסמו מחקר ב- Science Advances במטרה להעלות טיעון מבוסס-נתונים ומגובה ע”י המדע בעד הרחבת ההגנה על הפלנטה.

.

“המדע הינו חד-משמעי: עלינו להגן על 30% מן הפלנטה בעשור הבא.” מסר ד”ר אנריק סאלה (Enric Sala), חוקר אורח ב”נשיונל ג’יאוגרפיק” ואחד ממחברי המחקר, שגם הוא ישתתף במפגש השבוע. “מה שאנו זקוקים לו עכשיו הוא מנהיגות פוליטית שתציל את עולם הטבע אשר מעניק לנו את החמצן שאנו נושמים, את המזון שאנו אוכלים ואת המים הנקיים שאנו שותים.”

.

מדענים הוכיחו כי מצבו הנוכחי של הטבע עגום. הפלנטה שלנו מאבדת חיות בר במהירות העולה  פי 1,000 על כל תקופה אחרת בתולדות האנושות – והמצב רק מחמיר, לא משתפר. מספרים אדירים של זנים כבר נמצאים על המסלול לקראת הכחדה, כולל 14% מן העופות, 25% מן היונקים ו-40% מן הדו-חיים.

קהילות שונות הינן עדות לתוצאות המוחשיות של ההיכחדות המהירה של הטבע. זיהום, דיג בכמויות מופרזות וזנים פולשים מהווים איום על פרנסתם של בני האדם; הרס היערות והביצות מחמיר את איכות האוויר המקומי ומותיר את האנשים מוּעדים יותר להוריקנים, להצפות ולאסונות טבע אחרים; אובדן החרקים המאביקים מאלץ קהילות מסוימות לשלם על האבקה ידנית של צמחים. ולהפך, אצל ילדים שחיים בסמוך לאזורים מוגניםנמצאו מדדים בריאותיים וכלכליים טובים יותר לעומת ילדים שאינם חיים באזורים כאלה.

.

כפי שציין הנסיורג ווייס השבוע בעמוד הדעות:

“יידרש מכולנו – מעבר לגבולות, מעבר לדורות ומעבר לתרבויות – לפעול יחדיו כדי להגן על עולם הטבע שלנו… פסגת חסידי הטבע שמתקיימת השבוע מהווה הזדמנות בלתי רגילה לשרטוט נתיב שאפתני משותף להגנה על הטבע למען כל היצורים החיים.

 

עניין מרכזי