מדהימה ההתנהגות המוזרה והקשה לכאורה של שרה נתניהו

שירה רבן, בת 26 נשואה ואם לשלושה ילדים,  לא העלתה על דעתה איזה גיהנום צפוי לה ברגע שהסכימה להפוך עובדת מעון ראש הממשלה. היום, בעקבות תביעתה הגישה לבית המשפט את תצהיר העדות הראשית שלה לתמיכה בתביעה שהגישה נגד שרה, אשתו של ביבי. רבן טוענת

לתנאי העסקה פוגעניים לכאורה במעון ראש הממשלה.

.

בתצהיר היא מגוללת סיפור מזוויע, מהסוג שדומים לו הושמעו בעבר בידי עובדות אחרות לשעבר:

“סביבת העבודה הפוגענית והבלתי נתפסת שהייתה לי במעון ראש הממשלה כללה בין היתר: צעקות רמות, השפלות (“את גוש של כלום”; “את לא שייכת למשפחת נתניהו”; “לו הייתי יודעת שאת כזאת נמוכה, לא הייתי מקבלת אותך לעבודה” ועוד), הטחות אשמה לא מבוססות ואף איומים מילוליים ופיזיים. חרפות ועלבונות היו עניין שבשגרה בקומה השנייה במעון ראש הממשלה. הדבר הטיל מורא ופחד עליי ועל נילי שעבדה עימי (נילי קדוש, עובדת נוספת במעון ראש הממשלה, א’ ל”ו), כשלא פעם הפכו תקריות פעוטות להתפרצויות זעם קשות שיכלו אף להסתיים באופן קשה, כפי שאירע ביום מנוסתי”.

 

.

היא סבורה שהיתה פשוט שפחה ותנאי העסקה היו לא אנושיים: “הייתי עדה בזמן עבודתי הקצר והאינטנסיבי להתקפות הזעם של גברת נתניהו, בהם הייתה מושכת בשערות ראשה, תוך שהיא צועקת וממלמלת כשדמעות זולגות מעיניה, נושכת את שפתיה, מלהיטה עצמה בחימה ובכעס, מוחאת כפיים כשידיה רועדות ופניה מאדימות”.

.

“בתקופת העסקתי במעון ראש הממשלה הופרו זכויותיי מכוח חוקי העבודה, וכבודי כאדם וכעובדת נרמס עד דק… הגברת נתניהו אסרה עליי לעשות את צרכיי הטבעיים במעון בקומה השנייה, כמו גם לאכול, לשתות או לנוח קמעא. נדרשתי להחליף את בגדיי פעמים רבות במהלך יום עבודה, לרחוץ את ידיי אין-ספור פעמים ביום במים חמים ולנגב אותן במגבת נפרדת ‘המסומנת’ ומוכרת כמגבת ייעודית לנו כ’משרתות’ בלבד”.

.

“לאחר שאני וחברתי לעבודה היינו נוקשות על דלת חדר השינה של הגברת נתניהו, נדרשנו לעמוד בעמידה זקופה לפחות 4 מטר מהדלת, לעתים כשאחזנו באוויר בפרטי הלבוש של הגברת נתניהו, בכדי לא לגרום לזיהומם, אף אם היה מדובר בהמתנה של דקות ארוכות מול דלת סגורה.

.

“באחד המקרים, עת חשתי שגופי עייף ובוגד בי, נאלצתי להישען על ארון הנעליים של הגברת נתניהו. משיצאה הגברת נתניהו מחדרה, ‘הזדעזעה’ לגלות כי ‘בשיא חוצפתי’ העזתי להישען על ארון הנעליים. הגברת נתניהו זעקה זעקות שבר ודרשה ממני לחטא את עצמי מיד, באמצעות מים חמים ומגבונים לחים. הגברת נתניהו הסבירה לי כי היא חסה עליי, וכי בפעם הבאה אשלח לביתי להתרחץ, לחטא את עצמי ולשוב לעבודה, כל זאת על חשבוני (מאחר שתעביר הנחיה לנכות זמן זה משכורתי)”.

.

לטענת רבן, “לגברת נתניהו התחבר גם בנה הבכור, מר יאיר נתניהו, שהיה עורך לנו מסדרי ניקיון, עת היה מעביר את אחת מאצבעותיו במקום גבוה אליו טיפס מקום שאינו בהישג יד העובדת הסבירה. המסדר היה מלווה ביחס משפיל, תוך שהוא מתסיס את אימו להעניש אותנו, ובלשונו: ‘אמא, בואי תראי, הם לא ניקו פה'”.

.

רבן צרפה לתצהירה הודעות SMS בינה ובין נילי קדוש, עובדת אחרת במעון ראש הממשלה, שהיא מבקדת להזמין לעדות. כך באחד הימים כתבו האחת לשנייה:

.

רבן: “יום שלם רק לסדר את המיטות, ואחרי שעשיתי את המגבונים חיצונית עם פרשים לפני הכניסה לחדרים, אמרה שאעשה הכול מחדש”.

.

קדוש: “…80 פעם סידרתי את המיטות של הבנים, כלום לא מוצא חן בעיניה, זה פשוט מטורף”.

.

בהזדמנות אחרת כתבה קדוש לרבן: “מותשת מאמי,באתי הביתה גמורה חולה ועל הפנים. 100 ש”ח לשעה לא שווה את מה שעוברים שם עם החולת נפש הזאת”.

.

רבן טוענת כי ביום בו עזבה רבן את מעון ראש הממשלה, היא “נסה על נפשה” כי שרה נתניהו הרימה יד כדי להכות אותה: “באותו בוקר הגברת נתניהו דרשה מנילי וממני לפרוק מזוודה. לקראת סיום מלאכת פריקת המזוודה הגברת נתניהו כעסה, מאחר שלדעתה ‘נעלם’ זוג נעליים. הגברת נתניהו גערה בנילי וכשסיימה לצווח עליה, פנתה אליי באמירות שהדעת לא סובלת, בין היתר, ‘מי את בכלל’; ‘את לא מבינה ולא קולטת’; ‘אין כלום בתוך הראש שלך’ וכו’.

.

“לאחר שסיימה לגעור בי, ביקשה ממני להישבע ביושב במרומים שפעלתי בהתאם לכללים וכי לא המרתי את פיה כשדרשה את פריקת עשרות הסבונים ותחליבי רחצה מהמזוודות. הגברת נתניהו לא הרפתה ובסערת רגשות התקרבה אליי בצעקות שבר, עד אשר הרימה יד בכדי להכות אותי.

“המומה ונסערת פרצתי בבכי ותוך שאני פוסעת לאחור ומנסה לחמוק מנחת זרועה של הגברת נתניהו, קראתי: ‘מה את רוצה ממני, אני מפחדת ממך, תעזבי אותי, תניחי לי’. הגברת נתניהו נראתה מפחידה עם עיניים אדומות וזולגות דמעות, וכשהתקרבה אליי, יכולתי להריח את ריח האלכוהול מפיה. וכשהיינו צמודות במרחק אפס, או-אז הרימה הגברת נתניהו את שתי ידיה, כנראה בכדי להלום בי, ואני ניצלתי את ההזדמנות, התכופפתי וחמקתי מתחת לידיה המונפות אל החדר שבו מאופסן תיקי האישי ובתוכו בגדיי. שמעתי ברקע טריקת דלת”.

.

רבן הגיעה מהעולם החרדי ולא היתה מודעת לטענתה לנסיונן המר של עובדות שקדמו לה בתפקיד. לדבריה, “לא קל עבורי לתבוע את הגברת נתניהו או מי ממשרד ראש הממשלה, וזאת בשל אמונתי ודתי והמגבלות המוטלות עליי כחלק מהעדה החרדית בירושלים. הנני אישה חרדית המתגוררת בשכונה בה חשיפה לכלי התקשורת אסורה, אין בביתי מכשיר טלוויזיה, מחשב ורדיו, ואני לא שמעתי מעולם על אופן העסקה במעון ראש הממשלה ולא הכרתי את הפרשיות הקשורות לגברת נתניהו, אם היו כאלה”.

.

לטענת רבן, “הגברת נתניהו הקפידה שהמשטר וכלליו הנוקשים והלא הגיוניים לא ייוודעו לאיש”. לכל פעולה שנילי קדוש והיא ביצעו הותאם קוד לבוש שונה: קוד לבוש 3 – למגע עם מזון ושתייה, ניקיון שירותים וירידה לקומה הראשונה; קוד לבוש 2 – לניקיון החדרים, איסוף ומיון כביסה מלוכלכת, ניקיון חדרי שירותים ואמבטיה של ראש הממשלה, הגברת נתניהו, בניו וניקיון חדרי הכביסה; וקוד לבוש 1 – למגע ישיר עם בגדיה של הגברת נתניהו, בניה וראש הממשלה וקיפול כביסה השייכת לגברת נתניהו.

.

“הגברת נתניהו דרשה כי אנוכי ונילי נהיה מתואמות בינינו בקוד הלבוש, בכדי שחלילה לא ייווצר מצב בו אחת מאיתנו לבושה בקוד לבוש שונה, מחשש ‘להעברת זיהומים'”. ומה היה קורה לכאורה כאשר קוד הלבוש הופר? בתצהיר נטען: “במקרים בהם לא היה בינינו תיאום בקוד הלבוש, הגברת נתניהו דרשה ממני או מנילי שלא לדבר ולשמור על מרחק של בין 2 ל-4 מטר אחת מהשנייה, מחשש לזיהום; כך לדוגמה, באחד הבקרים הבחינה הגברת נתניהו כי אנוכי ונילי אינן מתואמות בקוד הלבוש, זעקה וצרחה עליי: ‘עופי עופי עופי אחורה, את עם קוד 3’. במקרה אחר אך דומה, נדרשתי להסתגר באחד מחדרי הבית עת הגברת נתניהו עברה במסדרון בקוד לבוש שונה”.

.

החלפת קוד לבוש היא עסק לא פשוט: “החלפתי פעמים רבות ביום את בגדיי, ארזתי עשרות פעמים ביום כל פריט לבוש בשתי שקיות סטריליות אטומות, החלפתי נעליים ונטלתי את ידיי אין-ספור פעמים ביום במים חמים, עד אשר נסדק עורי. שטיפת ידיים נמשכה כ-12 שניות, כולל ניגוב”.

עו”ד נעמי לנדאו, המייצגת את שירה רבן אומרת: “עצוב וכואב לראות ששרה נתניהו וכל המעגלים המקיפים אותה לא למדו את הלקח ולא הפנימו את פסק הדין המהדהד של בית הדין הארצי לעבודה בעניינם של מני נפתלי וגיא אליהו.

.

“לא ייתכן שההתעללות בעובדים נמשכת באופן שגרתי, כמו היינו בעידן של אדונים ומשרתים. הגיע הזמן שהמדינה תיקח אחריות על מה שמתחולל במעון ראש הממשלה ותחיל פיקוח צמוד והדוק על אופן העסקת העובדים במקום, לפני שיקרה שם אסון. מוסדות המדינה חייבים לקחת אחריות על העובדים במעון ראש הממשלה, בדיוק כפי שהיו עושים בארגונים אחרים, ולא להפקירם בידי מי שבית הדין כבר קבע לגביו כי הוא מעסיק מתעמר.

.

“מטרידות אותי מאוד השמועות כי במעון ראש הממשלה הוחלט לכאורה על העסקת עובדים זרים, באופן שיקל על הגברת נתניהו להמשיך להתעמר בעובדיה, רחוק מעיני הציבור. העסקה פוגענית כזו לא הייתה יכולה להתקיים בשום מקום אחר בעולם, והגיע הזמן לשים לה סוף גם כאן בישראל”.

הפרקליטה של שרה נתניהו, מסר בתגובה: “שירה רבן ועורכי דינה הנואשים ממשיכים להכפיש את הגברת נתניהו באמצעות שקרים ממוחזרים ומרושעים, בניסיון לסחוט שלא ביושר סכום אסטרונומי של כרבע מיליון שקל על העסקה של פחות מחודש ימים במעון ראש הממשלה, שמתוכם שהתה רבן במחיצת הגברת נתניהו שעות בודדות בלבד.

“נשיא בית הדין כבר קבע נחרצות כי כתב התביעה שהם הגישו כולל טענות לא רלוונטיות, מנוסח בלשון מכפישה ולא עניינית, וזאת רק לצורכי תקשורת.

“בבוא היום נציג כיצד, מדוע ועל-ידי מי הומצאו הטענות ההזויות האלה. אנו בטוחים שהאמת תנצח ושהצדק יצא לאור”.

.

עניין מרכזי