איראן התחייבה להפסיק להחרים התמודדות עם ג׳ודאים מישראל בתחרויות רשמיות

ישראל ואיראן הן מעצמות בתחום הג׳ודו, אבל בגלל פוליטיקה המוכתבת בטהראן, נאלצים ספורטאים מצטיינים מאיראן לביים פציעות, מחלות ותירוצים אחרים כאשר במהלך טורניר בינלאומי חשוב נוצר מצב שעליהם להתמודד מול מתחרים מישראל.

 

בשל התרבות התופעה בעת האחרונה החליט איגוד הג׳ודו העולמי להדק את הפיקוח בנושא. לקראת אולימפיאדת טוקיו הקרובה הופעלו על האיראנים לחצים לקבל החלטה: לנהוג על פי התקנות הבינלאומיות המפרידות בין פוליטיקה לספורט או להיות מורחקות מאירועים בינלאומיים.

 

היום הודיע איגוד הג׳ודו העולמי כי המגעים הובילו להחלטה איראנית הצהרתית לפיה מעתה ג׳ודאים איראנים יעלו להתמודד מול כל מדינה בהתאם לתקנון הבינלאומי.

 

בישראל הזדרז יושב ראש איגוד הג׳ודו, משה פונטי להכריז על ״יום היסטורי״ והביע תקווה שהדבר יהווה פריצת דרך גם בענפי ספורט נוספים. גורמים אחרים בישראל מטילים ספק בכנות ההתחייבות האיראנית ואומרים כי המבחן יהיה בשטח על מזרן הג׳ודו.

 

באיגוד הג׳ודו העולמי רומזים כי ספורטאים איראנים בכירים הביעו באופן אישי שוב ושוב תרעומת על כך שהם נאלצים להמנע מהתמודדות דבר המונע מהם אפשרות לזכייה בתארים. עתה יש לבחון האם יחול שינוי אמיתי והאם ניתן יהיה להרחיבו גם לענפים אחרים.

 

עניין מרכזי