תביעה: טבע ניפחה מחירי תרופות והשתתפה בקנונייה שהקיפה מיליארדי דולרים

תביעת ענק הוגשה בארצות הברית נגד חברת טבע ונגד חברות נוספות בענף התרופות בטענה להונאה בהיקף של מיליארדי דולרים. המהלך מביא לקריסה במחיר מניית החברה ועלול לגרום בעתיד לתשואות נמוכות משמעותית במרבית תיקי ההשקעה של החברות המנהלות את קרנות הפנסייה והחיסכון של הישראלים.

 

התביעה הוגשה ב-40 ממדינות ארצות הברית ונטען בה כי חברת טבע ואחרות ניפחו במתכוון ותוך תיאום את מחיריהן של 200 תרופות שהן מייצרות כך שתיאום המחירים ייאלץ את המרפאות, בתי החולים והלקוחות לשלם סכומי עתק בהיקף אדיר בעוד שחברות התרופות גורפות את הרווחים לכיסיהן.

 

החברות תיאמו מחירים בחשאי ובניגוד לחוק במטרה לחלק את השוק בייהן כך שלא תיווצר תחרות שתביא להוזלת מחירי התרופות. אם התביעה תתקבל בבית המשפט אפשר שהצרות של טבע יתרחבו למקומות נוספים בעולם.

 

התובע הכללי האמריקני המוביל את התביעה וילי טונג אמר כי קיימות הוכחות חד משמעיות ומוצקות לכך שנרקחה הונאה בשווי מיליארדי דולרים על חשבון העם האמריקני. המזימה הזו הביאה לכך שמחירי התרופות, בעיקר 112 התרופות הגנריות יקרות בטירוף״.

 

על חברת טבע נטען בתביעה כי השתתפה באופן פעיל וקבוע בקנויות השונות. בתהליך השתתפו בכירים בחברה ואנשי כספים שתיאמו מחירים עם חברות שונות בענף״. בשל ההתפחות מתרסקת מניית טבע בפתיחת המסחר בבורסה בכ-10 אחוזים.

 

עניין מרכזי