יעלון: לא הטכנולוגיה אלא רוח הלוחם מנצחת קרבות

מליאת הכנסת קיימה ישיבה מיוחדת לציון יום הניצחון על גרמניה הנאצית. הדיון התקיים בנוכחותם של ותיקי מלחמת העולם השנייה שלחמו בנאצים, נציגי ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות ומורדי הגטאות בישראל.

.

יו”ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר בפתח הישיבה: ” אמנם הנאצים חוסלו אבל הנאציזם שוב מרים ראש. הצבא הנאצי אמנם פורק, אבל האידיאולוגיה האנטישמית לא מתה. כמו רוח רפאים היא מופיעה שוב ושוב, גם בשנה החולפת: בצרפת – הותקפו יהודים בהפגנות; בבלגיה – הוצגו בקרנבל בובות של יהודים עם אף ארוך ושׂקי כסף; בארצות-הברית – נרצחו יהודים בבתי כנסת; באיראן –  השמדת מדינת ישראל היא עדיין המדיניות הרשמית.  הלקח ברור: אין מנוחה מהמאבק במחלת האנטישמיות הממאירה. כול עוד היא קיימת – נילחם בה; כל עוד יש לה תומכים – נרדוף אותם; עד שיבוא יום הניצחון.”

.

השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת, זאב אלקין אמר בשם הממשלה: “כולנו מבינים שבלי הניצחון על החיה הנאצית הקמת מדינת ישראל לא הייתה מתאפשרת, וגם כולנו מבינים שהמחיר הכבד ששילם עמנו במלחמת העולם השנייה למעשה היה צעד מאוד חשוב, שהוביל להחלטה של אומות העולם על הקמה של מדינה יהודית כאן בארץ ישראל.  אבל המפגש של שני התאריכים האלה של יום העצמאות ויום הניצחון על גרמניה הנאצית הוא מאוד מאוד סמלי. לכן אין ספק שכל מי שלחם בחיה הנאצית, לא רק הבטיח את הניצחון במלחמה אולי הצודקת ביותר במאה הקודמת, ואולי בכלל בהיסטוריה של האנושות, אלא הוא גם קירב את הקמת מדינת ישראל. לכן מדינת ישראל חווה חוב עמוק מאד לאנשים האלה על עצם הקמתה ועל מה שהם הקריבו לצורך הניצחון.”

.

ח”כ משה בוגי יעלון: “אתם הווטרנים, הגיבורים של המלחמה ההיא, שנמצאים איתנו כאן בכנסת ישראל, בפניכם ובפני אזרחי ישראל אנו אומרים: עוצמתכם, הרוח שלכם, ולפני הכל הרצון להגן בחירוף נפש על זכותכם, זכותנו לחיות כבני אדם, הם אלה שעוברים כחוט מקשר בין גבורתכם לבין ערכי צה”ל של היום ועוצמתו הנובעים מהערכים הללו ומאותה המורשת.

.

״לא הטכנולוגיה ואמצעי הלחימה המתקדמים לבדם מכריעים בקרב, אלא הרוח האנושית, היהודית והישראלית היא זו שניצחה והיא זו שתנצח.”

.

ח”כ אחמד טיבי: “אין להקל ראש בנאציזם, אין להזמין לישראל ניאו-נאצים ולקבל לאחר כבוד ניאו-נאצים מאירופה. רק בשל העבודה שהניאו-נאצים שונאים מוסלמים. איסלמופוביה היא גם סוג של אנטישמיות, לכן כולנו צריכים להיות מאוחדים. רבנים יהודים אינם אמורים לחלק שבחים לאדולף היטלר ולהגיד שצדק בכל מילה. אין לדבר על טוהר הגזע.

.

״אני מודיע לכם שאין לערבים פגם גנטי. הערבים הם יצורים אנושיים בדיוק כמוכם וכמו הצרפתים, והדברים האלה נאמרו ולא זכו לשום תגובה מראש ממשלת ישראל – אלא להצדקה, הגנה והסבר על-ידי רבנים ואנשים שמועמדים לתפקיד שרים. אני במקומכם, היהודים, הייתי מתבייש. בואו כולנו נלמד מהשיעור המר של ההיסטוריה כדי שהיא לעולם לא תחזור על עצמה.”

 

עניין מרכזי