איראן נוטשת הסכם הגרעין ומאיימת על ארה״ב וישראל

ארצות הברית מוציאה את עובדיה המוגדרים לא נחוצים במיוחד משגרירות בעירק, זאת מחשש להתקפות טרור מצד גורמים פרו איראניים.  גורמי מודיעין צופים גל טרור איראני נגד מטרות מערביות לא רק במזרח התיכון. ושר ההגנה האיראני אמר היום כי ארצו ״תביס את הברית האמריקנית – ישראלית״. כלכלנים אומרים כי המתיחות, המלווה בפעולות אלימות, עלולה להקפיץ את מחיר הנפט בעולם עד כדי 100 דולר לחבית.

 

ובינתיים, איראן הודיעה כי לא תיכנע לדרישות האמריקניות. במקביל, נוכח אי הצלחת אירופה לקיים בפועל את התחייבות המדינות הבכירות בה, למצוא נתיב יעיל עוקף  סנקציות אמריקניות, ובעקבות החמרת המצב הכלכלי במדינה כתוצאה מהחמרת העיצומים העולמיים,החלו האיראנים לממש את איומם לחדול ממחויבותם להמשך קבלת ההגבלות המוטלות עליהם במסגרת הסכם הגרעין.

 

היום דווח כי גורמים איראניים רשמיים מסרו לסוכנות האו״ם המפקחת על הסכם הגרעין על השינוי המיידי במדיניות האיראנית. לפני זמן מה הודיעו האיראנים כי בכוונתם לשוב להעשיר אורניום לרמת 20 אחוזים. זו רמת העשרה הניתנת להגברה מהירה בתהליך עתידי לשיבה לניסיון איראני לייצר נשק גרעיני.

 

האיראנים מואשמים בהחרפת המתיחות במפרץ בעיקר הפעולות התקפיות נגד אינטרסים כלכליים סעודיים. בוצעו התקפות על שתי מיכליות נפט וצינור נפט מרכזי הופצץ על ידי מל״טים ששוגרו בידי הכנופיות הפרו איראניות הפועלות בתימן הסמוכה לסעודיה.

 

היום הכחיש הנשיא טראמפ דיווח על אפשרות של שיגור 120 אלף חיילים אמריקניים למזרח התיכון. הנשיא האיראני מצידו אמר כי איראן אינה מעוניינת במלחמה נגד ארצות הברית אך ארצו בוחרת בדרך ההתנגדות לכפייה האמריקנית.

 

בינתיים, המתיחו במזרח התיכון מתגברת ואין לדעת לאן המצב ייגרר.

 

עניין מרכזי