סקרים חסויים: ירידה חדה בתמיכת הציבור בנתניהו אישית

רק 26% מהציבור מעוניינים בממשלה המבוססת על תמיכת המפלגות החרדיות ועל קבלת דרישותיהן בנושאי דת ומדינה זאת לעומת יותר מ-70 אחוזים מהציבור שהיו רוצים לראות ממשלה שאינה נכנעת לחרדים ואם אפשר תהיה חופשייה לגמרי מנוכחותן. סקרים פנימיים שנערכים עבור נתניהו מצביעים על צניחה בתמיכה בו ועל שינוי בהרגלי ההתמכרות של חלק ניכר מתומכיו בכל גחמה שלו.

 

הסקרים הללו מצביעים על מגמה המפחידה את נתניהו ולפיה הליכוד לא יאבד מנדטים בלעדיו, אולי להיפך אם בראשו יעמדו ישראל כץ, גדעון סער או אפילו ניר ברקת.

 

רוב מוחץ בציבור של כ-68 אחוזים רוצה לראות ממשלה שבה שותפות מפלגות כחול לבן והליכוד. גם ליברמן יתקבל באהדה גוברת והולכת ובכמה מהסקרים הפנימיים שלא פורסמו מפלגתו מזנקת ל-8 מנדטים ויותר. גם מי שלא מצביעים עבור ישראל ביתנו רואים ברובם את ליברמן כגבר גבר, היחיד שמנע גם במחיר תפקיד שר הביטחון הנחשק, את ההידרדרות למדינת הלכה חומייניסטית.

 

אגב, ליברמן מסרב להתראיין בינתיים אבל התבטאות מעניינת המיוחסת לו היום בשיחה פנימית מצטטת אמירה שלו לפיה: אנחנו מפלגת ימין מובהק ובניגוד לבחירות הקודמות שבהן הבטחנו להמליץ לנשיא על נתניהו להרכבת ממשלה, הפעם נרצה מישהו אחר מהימין״.

 

 

מגמת ההיחלשות של נתניהו בדעת הקהל מתגברת והולכת. הוא מאבד מומנטום, האחיזה שלו בקרב המכורים למנהיגותו מתרופפת ופסיכולוגיים פוליטיים העוסקים בתהליך קבלת ההחלטות של ההמון הנבער טוענים כי בצר לו יילך נתניהו על מלחמות בכל מחיר, על החרפה במצב הביטחוני וביישום משברים שיכניסו את הציבור לחרדה קיומית. זהו המצב שנתניהו שוחה בו הכי טוב וממנו הוא מקווה להיוושע בקלפי בספטמבר.

 

הגורמים הללו טוענים כי זה הרקע ליצירת משברים מכוונים מצד ישראל הן בסוריה ובקרוב שוב מול העזתים. החמאס אומר אמת בטענתו שנתניהו מפר במתכוון הסכמים שעליהם מושתתת הפסקת האש האחרונה. פתאום מתחילים לדבר שוב על בלוני תבערה ועל הבערת השטח.

 

בעבר החמאס רצה את נתניהו. עכשיו נדע האם הוא משתתף שוב במזימה לחמם את הזירה כדי לנצח בבחירות. ישנם גורמים המציעים לחמאס ולשאר הארגונים לא להכנע לפרובוקציות של ביבי ולשמור בכוח על רגיעה עד אחרי הבחירות.

 

עניין מרכזי