הנגשת מערת המכפלה הפכה שדה התגוששות בוועדת החוץ והביטחון

הוועדה הזמנית לענייני חוץ וביטחון, בראשות ח”כ אבי דיכטר (הליכוד) קיימה דיון מעקב בנושא הנגשת מערת המכפלה. עוזר שר הביטחון מסר בישיבה הקודמת כי יש ניסיון להגיע להסכמה משותפת עם הגורמים הפלסטינים, ובמידה ולא תושג הסכמה, מדינת ישראל תקדם את נושא ההנגשה באופן חד צדדי.

 

יו”ר הוועדה, ח”כ דיכטר, פתח את הדיון באומרו: “מגיעות לוועדה פניות רבות בנושא זה, ואני לא מכיר אתר חשוב כל כך עם בעיית הנגשה כה קשה. ניסינו גם אנחנו לקבל תשובות, וכינסנו את הדיון היום בכדי להבין מה המצב הקיים ומה ניתן להשיב לכל מי שמבקש להגיע למערת המכפלה ומתקשה לעשות זאת?”.

 

ראש המנהל האזרחי: “אנו מנהלים מו”מ על סוגיית מערת המכפלה הרבה מאוד זמן, ולאורך השנים תהליך זה גם הביא הישגים בכל מיני פרויקטים שעשינו בתיאום עם הצד הפלסטיני – הקמת אוהל לאוכל, מערכת ניקוז מים, הקירוי ששודרג בתיאום לפני ארבע שנים וכעת רוצים להחליפו פעם נוספת, הפלסטינים מבקשים עכשיו להתקין מערכת כיבוי אש חדשה. כיום מתנהל מו”מ אישי, שאני מנהל ומוביל, למול גורם שהוסמך ע”י הרש”פ לנהל את הנושא בצורה מסודרת, ולא אפרט על הפרטים בדיון הפתוח. בהקשר הישראלי אנו דנים בשלושה פרויקטים: הנגשה באמצעות מעלית או מעלון, השירותים והקירוי. הסמכויות לבצע דברים במערת המכפלה הם של עיריית חברון, על פי הסכם חברון, ועל פי חוות הדעת של הייעוץ המשפטי לממשלה – ‘משיכת’ הסמכויות הללו דורשת החלטה מדינית. במקביל למו”מ אנו מקדמים את התהליך שיאפשר את משיכת הסמכויות, אם יחליט הדרג המדיני, וכך קיבלנו חוות דעת משפטית לגבי הפקעת הקרקע הנדרשת ומקדמים את ההליך התכנוני והצעות המחיר לביצוע. אלה דברים שניתן לבצע לפני נקודת אל חזור של יציאה לפעולה חד צדדית, והמלצתנו כרגע היא לאפשר את המו”מ כי הנזק רב על התועלת בפעילות חד צדדית”.

 

לשאלות חברי הכנסת מדוע לא מקדמים פתרון שאינו דורש הפקעת קרקע קבועה, השיב תא”ל אחוות: “בדקנו את האופציות הזמניות, שאינן מחייבות הפקעה, והן אינן מתאימות ואינן מכבדות את עוצמתו של המקום, מה גם שממילא התהליך כולו נדרש גם לשם פתרונות זמניים”.

 

לשאלת חברי הכנסת אם אינו סבור שהפלסטינים מושכים זמן במשא ומתן, השיב תא”ל אחוות: ” איני יכול לסתור זאת בוודאות, אך בשנים האחרונות זה לא כך, ומי שהיה ביישוב היהודי בחברון בשנים האחרונות רואה את כל ההתקדמות והשיפור – והכל קרה בתיאום דרך המו”מ. כיום המו”מ ממוקד ואינטנסיבי כתוצאה מההנחיות שקיבלנו. בעיניי לוחות הזמנים הם מספר שבועות למיצוי המהלך הנוכחי ואז החלטת דרג מדיני לאן הולכים”.

 

רני פלד, ראש אגף מודיעין במטה לביטחון לאומי, ציין כי הנושא נבחן כל העת, כולל לפני חודש. הדרג המדיני, אמר פלד,  בעד מיצוי המו”מ לפני ביצוע פעולות חד צדדיות.

 

ח”כ גדעון סער (הליכוד): “שמעתי את אנשי המערכות מדברים על תהליכים והכנות – ולרגע חשבתי שמדברים על תעלת הימים ולא על הנגשת מערת המכפלה. זה נשמע כמו מערכון של קישון. לא הנושא הנקודתי של קירוי הוא הבעיה, אלא השאלה העקרונית מי בעל הבית במערת המכפלה? אני תמהתי לשמוע שמתקיים מו”מ עם הרש”פ כי זה מעניק לה מעמד שאין לה על פי ההסכמים. הרש”פ עצמה פנתה לאונסק”ו לקבוע שמערת המכפלה היא אתר מורשת פלסטינית, ושליהודים אין שם זכויות, אז משם ודאי לא תבוא הישועה. צריך להבדיל בין הגורם המוניציפלי לבין הרשות, וזה נזק לקיים מול הרשות דיון. מערת המכפלה נמסרה לסמכות מדינת ישראל, עם כל המורכבויות של המתפללים משתי הדתות. ההיסטוריה והמורשת שלנו מחייבים יחס שונה לחלוטין למקום הזה. 50 שנה מחידוש היישוב היהודי בחברון, הגיע הזמן שנתחיל להיות בעלי הבית. צריך לקרוא קריאה ברורה לראש הממשל ושר הביטחון לפעול, תוך הסתייגות לעצם המו”מ עם הרשות, ולקבל החלטה תוך חודש לכל היותר”.

 

ח”כ אורנה ברביבאי (כחול לבן): “ההנגשה היא לא עניין פוליטי וצריך לממש את הזכות. אני מקבלת את אמירת רמ”א והמל”ל שצריך למצות את עניין הסכמה, אבל לקבוע שעושים זאת עד תחילת אוגוסט. זה יהיה התאריך הקובע ואז יחזור אלינו להחלטה. זה לא פוליטי, זו הנגשת זכויות לבני אדם”.

 

ח”כ צבי האוזר (כחול לבן): “הצורך בהנגשה ברור ומוסכם על כולם, אבל בואו נשים דברים עם השולחן. זה לא מהלך עסקים רגיל של רמ”א, אלא יש בו רגישות ומורכבות בינ”ל והוא כל כולו החלטה מדינית. אני מתנצל בפני רמ”א שחלק מהאנשים בשגגה חושבים שהנושא נתון להחלטתו – לא הוא מקבל ההחלטה בנושא. זו החלטה אישית של ראש הממשלה. אני מציע, כמו שאמרו חברי, לתת למו”מ עוד כחודש ולאחריו נרצה לשמוע אמירה ברורה מראש הממשלה. זה לא עניין פוליטי, אלא עניין מהותי, שדרוש הכרעה שמחכה הרבה זמן על שולחן הקברניט”.

 

ח”כ מוטי יוגב (איחוד מפלגות הימין): “זו החלטה מדינית בלבד ולכן היינו צריכים לפנות בראש וראשונה למל”ל, שהיו צריכים להביא תשובות ולא מריחה מתמדת. הבעלות על המקום המקודש שהוא מערת המכפלה היא של מדינת ישראל, והמצב כיום הוא ביזיון לאומי. עם כל הרגישות, ואני מבין זאת, לא הוואקף, לא עיריית חברון ולא הרשות יקבעו לנו אם ניתן נגישות לנכים. כפי שראש הממשלה ידע לקבל את ההחלטה הקשה והנכונה על גירוש כוחTIPH, כך הוא צריך לעשות גם כאן, וזה עוד אפשרי. כמו כן, כבר עכשיו צריך לוודא שיש את התקציב הדרוש ולא לאחר שתתקבל ההחלטה”.

 

יצחק וקנין, השר לשירותי דת: “נשים כל תקצוב שיידרש לנושא מערת המכפלה. הבעיה היא לא אצלנו אלא במערכת, בדרג ראש הממשלה ומשרד הביטחון. אין ספק שהעיכובים הם מצד הוואקף אבל אי אפשר להשאיר את המקום הזה בצורה שבה הוא נמצא. אין פה בעיה תקציבית – אלא בעיה של אישורים לפעולה. אם נקבל אור ירוק מראש הממשלה ושר הביטחון – אנו יוצאים לדרך”.

 

חברת הכנסת לשעבראורית סטרוק: “אני רוצה לחזק את דברי ח”כ סער. זה בזיון למדינת ישראל שמתנהל מו”מ עם הרש”פ על זה. אני מבינה שנוח ונעים לכם לקיים מו”מ ולא להכריז חד צדדית, אבל אין סיבה לכך. המערה כולה באחריות צה”ל. זה ביזיון שהיא רשומה על שם הוואקף. הוואקף קנו אותה מעפרוני החיתי? זה מקום הקניין העברי הראשון בארץ ואנו מנהלים מו”מ עם עיריית חברון, בראשה עומד רוצח”.

 

ח”כ קטי שטרית (הליכוד): “צריכה לצאת גם אמירה חדה למנהל האזרחי – אם הם רוצים, אפשר למצוא את הפתרונות. יש להם לא מעט קלפים מול הרש”פ ומול חברון. יש אישורי כניסה ואישורי עבודה, ואם נתחיל לנקוט בדרך קצת יותר קשה – הם יבינו, כפי שאמר אדם חכם ממני,  ש’יתנו – יקבלו,  לא יתנו – לא יקבלו’. כמו שהם מקבלים אישורים לטיפולים רפואיים, הם צריכים לחשוב גם על המסכנים שלנו. בדרג המקצועי כל הזמן ממליצים לפי חשש, כך כבר הפחידו אותנו לפני מעבר השגרירות האמריקאית. כשדרג מקצועי רוצה להרוג פרויקט, הוא יודע לעשות זאת, כי הדרג המדיני תמיד מקבל את המלצת הדרג המקצועי”.

 

יו”ר הוועדה, ח”כ דיכטר, סיכם: “אין לנו תשובות לעצמנו בסוגיה זו. כל מי שדיבר היום, משני צדי השולחן, דיבר באי נוחות, בשל החוסר בתשובה רצינית ומכובדת לנושא הנגישות. הדיון הזה אינו על מעמדה של מערת המכפלה, למרות ניסיונות של גופים בחו”ל לערער על כך, הרי שטר הבעלות שלנו על המקום כתוב בספר הספרים. לא יכול להיות שאנו לא מסוגלים לאפשר לכל מי שרוצה להגיע, יהודי ולא יהודי, מאמין ולא מאמין, למקום כמו מערת המכפלה, שאין עוררין שהוא מקום מהקדושים ביותר שיש לעם היהודי. המערה היא ישראלית-יהודית לכל דבר, עם כל הרגישויות. לפני 25 שנים עברנו שם אירוע קשה מאוד, הטבח של ברוך גולדשטיין, אשר יצר שם מציאות מאוד רגישה ומורכבת, אבל אי אפשר שאת המחיר על זה ישלמו אנשים מתקשים. הבנו שאין בעיה משפטית או תקציבית ונשארה רק הסוגיה הפרקטית, אבל אי אפשר לשים את הסיפור המדיני כולו על גבם של בעלי מוגבלויות או בעלי תשישות. זה נושא שלא יעזוב אותנו והוועדה קובעת לעצמה שעד חג הפסח תהיה במקום מעלית, ומכאן אנו גוזרים את לוח הזמנים לאחור. אם ראש המנהל האזרחי אומר חצי שנה מקסימום לביצוע, הוועדה תרצה לקבל תשובות מהמנהל ומהמל”ל עד סוף יולי, בכדי שתוכל לקיים דיון נוסף באוגוסט, במידת הצורך”.

 

בנוסף, מוקדם יותר היום אישרה הוועדה הזמנית לענייני חוץ וביטחון, פה אחד, את הקמתה של ועדת משנה זמנית למוכנות וביטחון שוטף. הרכב ועדת המשנה: ח”כ גבי אשכנזי(כחול לבן), שיהיה גם יו”ר ועדת המשנה, ח”כ אבי דיכטר (הליכוד), ח”כ גדעון סער (הליכוד), ח”כ שרן השכל (הליכוד), ח”כ מוטי יוגב (איחוד מפלגות הימין), ח”כ אורנה ברביבאי (כחול לבן) וח”כ טל רוסו(העבודה).

 

עניין מרכזי