לפיד בכנסת: במקום לנהל את המשק עשיתם מסיבה לחבר’ה, חילקתם וחילקתם

מליאת הכנסת התכנסה לדיון פגרה מיוחד בעקבות בקשתם של למעלה מ-25 חברי כנסת, שביקשו לקיים דיון בהצעה לסדר בנושא הגירעון התקציב.

.

חה”כ עודד פורר (ישראל ביתנו): “מדובר בממשלת מעבר אבל את המידע אודות הקיצוצים אנחנו לא לומדים משר האוצר או הממשלה אלא מארגון ה-OECD.

.

 

הפרסומים על ינואר עד מאי מדברים על גרעון של למעלה מ-15 מיליארד שקל. לא ראיתי מסיבת עיתונאים של חירום של ראשי האוצר, לא ראיתי פרסומים איך ישראל הולכת לעמוד מול השוקת השבורה. במקום שיצאו לציבור להסביר באוצר עוסקים במלחמות בוץ. אנחנו שומעים שמעכבים מינויים מקצועיים, ממדרים, ופוגעים במשק. מנכ”ל האוצר מגלה שתפרו באוצר מכרזים. מסתבר שהאוצר והממשלה מתנהלים כמו גן ילדים. משבר כזה אפשר לפתור רק בממשלה רחבה. המדינה לא תוכל להתמודד עם המשבר עם נתונים של 63% מועסקים במשק ויש צורך להכניס קהלים נוספים למעגל העבודה, כולל החרדים.

.

ח”כ יאיר לפיד (כחול לבן): איך הצלחתם לבזבז כל כך הרבה כסף? הכל היה בעדכם והצלחתם לפשל. הכנסות בלתי צפויות היו די הרבה, למשל 3 מיליארד רק ממובילאיי. אני השארתי לכם גירעון של 2.6%, מהנמוכים בתולדות המדינה. עשינו רפורמות כמו שמיים פתוחים, קייטנות קיץ, כסף מזומן מרווחים הכלואים, רפורמות בחברות הציבוריות – והצלחתם לפשל. במקום לנהל את המשק עשיתם מסיבה לחבר’ה, חילקתם וחילקתם.

.

נתניהו מתייהר כל הזמן. אתה זה שהבאת את ההצלחה? מי שהיא את ההצלחה הם האנשים האלה שנתניהו כל הזמן מעליב, ישראלים שעובדים קשה ומשרתים בצבא, שהממשלה כל הזמן דורסת ויורקת עליהם, ובסוף הם לא מקבלים כלום. ביבי בישל דייסה. נתן לליצמן, לדרעי, לסמוטריץ’ ולכל ח”כ שעשה רעש. ולמי לא נשאר? לציבור הישראלי.

.

ח”כ סתיו שפיר: “גירעון לא חייב להיות רע. רבין הגדיל את הגירעון כדי להגביר את הצמיחה. אם זה לצורך השקעה בתשתיות, זה משמש לצמיחה.  צריך לתת לערבים ולחרדים זכות להשתתף בשוק העבודה, ואם לשם כך מגדילים גירעון זה לברכה. אבל זה לא המקרה כאן.

.

ראינו את הקומבינה של מירי רגב למכרזים תפורים, שהחטיבה להתיישבות העבירה כספים מהגליל והגולן ליישובים שאורי אריאל וסמוטריץ’ חפצים ביקרם, נאווה בוקר ומיקי זוהר לקחו מיליונים כדי להעביר למקורבים, כסף שהתגלגל לעסקה מפוקפקת עם הצוללת ולאלוביץ’. הגירעון הנוכחי תוקע את החברה הישראלית במקום. המדינה תקועה בסטטוס קוו של קומבינות מכספי המסים שלנו, והתקבע בכל התחומים. הילדים שלכם לא ירצו לחיות במדינה כמו שסמוטריץ’ רואה אותה. בני ובנות גילי עוזבים לחו”ל.”

.

סגן שר האוצר יצחק כהן (ש”ס) השיב בשם הממשלה: “שאלתם איפה הכסף אז בואו נעשה תרגיל, נעבור ביחד איפה הכסף ותגידו לו מה אתם רוצים לבטל ואני אסמן וי ליד מה שאתם רוצים לבטל.

.

תמיכה בהורים עובדים לילדים בגיל הרך, נקודות זיכוי ששוות אלפי שקלים לסל משפחתי, צהרונים לכל ילדי ישראל, סייעת שנייה, העלאת שכר החיילים, דיור לזוגות צעירים דרך מחיר למשתכן ועצירת יוקר מחירי הדיור, תכנית סיעוד לאומית בעלות של מיליארדים, העלאת שכר המינימום, מענק לחד הוריות, קצבת נכות בסיסית, הורדת עלות הנסיעה בתחבורה ציבורית, העלאת תקציב סל התרופות, דמי אבטלה לעצמאים, הורדת המע”מ, תכנית חיסכון לכל ילד. תקציב החינוך עלה מ44 מיליארד ל60 מיליארד, תקציב הבריאות עלה מ27 מיליארד ל42 מיליארד, תקציב הרווחה עלה מ7 מיליארד ל10 מיליארד, תקציב הרשות לניצולי שואה עלה מ3.1 מיליארד ל4.9 מיליארד.

.

יש משהו מכל אלה שאתם רוצים שנבטל? אז אם שאלתם איפה הכסף? הינה הכסף.”