נתניהו מוביל לקרע חסר תקדים בעם היהודי

מדינת ישראל בדרך להפתעת ‘יום כיפור’ של יחסיה עם יהודי העולם
קבוצת ראות מפרסמת היום מסמך שטוען שהמשבר בין ישראל לחלקים נרחבים בעם היהודי מהווה פגיעה חמורה בביטחון הלאומי של ישראל ומתריע על כך שמדינת ישראל נמצאת בפתחה של “הפתעת יום הכיפורים”.
הפתעה זו עלולה להתרחש ביום שאחרי טראמפ, משום שבמהלך כהונתו מתחזקת מגמת ההתרחקות בין מדינת ישראל לבין יהדות ארה”ב, מאותגר מעמדם של גופים אשר פועלים למען ישראל (בראשם אייפא”ק) ו”מושלם” תהליך הפיכתה של ישראל לנושא חד-מפלגתי בארה”ב. לאחר שלטון הרפובליקנים, מדינת ישראל צפויה להתמודד עם ממשל דמוקרטי פחות מחויב מבעבר לישראל, במציאות בה יהודים הם מיעוט בין הירדן לים וללא תוחלת מדינית.

 

על רקע אלה ומגמות נוספות, קיימת סכנה שגופים יהודים מרכזיים יזנחו אז את תמיכתם בישראל ויכפרו במעמדה כמדינת הלאום של העם היהודי, ועל ידי כך יאתגרו משמעותית מבפנים את האתוס המכונן של מדינת ישראל. ישראל אז עלולה למצוא את עצמה מבודדת בזירה הבין-לאומית ללא לגיטימציה בין-לאומית.

 

שורה של משברים – בהם הקפאת מתווה הכותל, אישור חוק הגיור, ואפילו הדיל הפוליטי בין מפלגות הימין “לעוצמה יהודית” – כל אלה גררו תגובות נזעמות בקהילה היהודית, אולם לא השתלטו על סדר היום הישראלי וישראל לא נדרשה לשלם בגינן מחיר כואב.

 

המשבר בין ישראל לעולם היהודי מסכן את עתידו של העם היהודי, שכן הוא פוגע בזהות ובהמשכיות היהודית, בלכידות הקהילתית וביכולת של קהילות יהודיות בעולם לפעול למען מטרות משותפות. ההתרחקות הדור הצעיר היהודי מישראל, עלולים בסופו של דבר להשפיע על מדיניות הממסד היהודי בארה”ב ולהיות חלק מההפתעה הבסיסית הבאה אותה תחווה ישראל.

 

כבר כיום ארגונים יהודים רבים מקטינים את הקצאת המשאבים ומצמצמים את פעילויותיהם הקשורות בישראל. בשנים האחרונות, יש אף כאלה שמתנגדים לפעילות של הקהילה היהודית נגד קמפיין החרמות נגדה (BDS), על בסיס הטענה שזה אינו אתגר פנימי.

 

עשורים רבים של שלילת הגולה, הובילה לבורות ולהתנשאות ישראלית ביחס ליהדות העולם. בין השאר, סוגיית התפוצות לא נלמדת בחינוך הממלכתי, והיא לא מהווה חלק מתכניות ההכשרה במרחב הציבורי. ההנהגה הישראלית הנוכחית לא מכירה את יהדות העולם ואינה מעריכה, בהכללה, את תרומתה ההיסטורית לבינוי ולביצור המדינה.

 

הקשר בין ישראל לבין העולם היהודי צריך להיות מוכר כנושא מרכזי של הביטחון הלאומי בישראל. ככזה, הוא אמור להיכלל בסדר היום של המועצה לביטחון לאומי ולהיות מוצג בהערכות המצב העתיות למקבלי ההחלטות.

 

אודות קבוצת ראות:קבוצת ראות היא עמותה ללא מטרות רווח אשר נוסדה בשנת 2004 ע”י גידי גרינשטיין, שפועלת לקדם את החוסן והשגשוג של מדינת ישראל, החברה הישראלית והעם היהודי. קבוצת ראות עושה זאת באמצעות שילוב בין העצמה של ארגונים ואנשים בעמדות מפתח, ובין שיטה ייחודית לפיתוח ידע סביב אתגרים לא מטופלים.