דיווח: איראנים ואנשי חיזבאללה קיבלו התרעה ונטשו לפני ההפצצה בסוריה

מקורות ערביים מדווחים כי החיזבאללה והאיראנים קיבלו שהות להתפנות מן האתר שהופצץ הלילה טרם שיגור הטילים המיוחסים לישראל.

על פי הדיווח הנשען גם על עדי ראייה, נטשו הכוחות השיעים ובני בריתם את האתרים שהופצצו כשעתיים לפני נפילת הטילים שמהם נהרגו על פי דיווחים שונים ארבעה בני אדם, בהם תינוק.

.

קשה לדעת האם ההתרעה הועברה על ידי מי שביצעו את התקיפה או שהמידע דלף או נמסר בכוונת מכוון על ידי הצבא הרוסי, שקיבל הודעה מוקדמת בהתאם להסכם ההבנות בין ישראל לרוסיה.

 

היום אמר ראש אמ״ן לשעבר וראש מכון מחקר חשוב, האלוף במיל׳ ידלין, כי התקיפה הישראלית שבוצעה ימים ספורים אחרי ביקורו בארץ של יועצו הבכיר של הנשיא פוטין לענייני ביטחון לאומי ופגישתו עם נתניהו יחד עם מקבילו האמריקני ג׳ון בולטון, התאפשרה הואיל והיא חלק מן ההסכמות המשותפות האמריקניות – רוסיות ישראליות באשר להיתרי הפעילות הישראלית נגד נסיונות ההבססות האיראנית ובני בריתם בתחומי סוריה ולבנון.

 

במידה רבה מבצעת ישראל את מלאכתם של הרוסים ושל צבא אסד, שגם הם אינם מרוצים מהמאמצים המתמשכים של איראן להתברג עמוק עמוק בתחומי סוריה ולבנון לא רק כמרחב לפעילות נגד ישראל אלא בעיקר כדי לאפשר לבני בריתם להשתלט לחלוטין על המרחב.

 

בתחום זה קיימת זהות אינטרסים ברורה, אך כזו שאינה מוזכרת בפומבי בצד האחר של הגבול, בין ישראל לבין הנשיא אסד והנשיאים פוטין, טראמפ וכן של מדינות המפרץ ומצרים למנוע בכל מחיר התפשטות איראנית.

ישראל עושה בקטע הזה את העבודה השחורה גם עבור אסד ואפילו למען ארדואן שגם הוא לא צריך את השיעים על הראש בגבולו המזרחי והדרומי.

אגב, מקפריסין דווח על פיצוץ שאירע בצפון הבירה ניקוסיה והיא מיוחסת לפעילות ההתקפית שהיתה הלילה. הסורים טוענים שהירי בוצע מן האוויר מן המרחב האווירי הלבנוני מעל לים התיכון.

 

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי