היועמ״ש מנדלבליט: נתניהו לא מפחיד אותנו – נילחם באומץ בשחיתות הציבורית

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מַנדלבליט בכנס הרצליה: “אף אחד לא יסיט אותנו מדרך הישר. להגן על מוסדות החוק והמשפט מפני פגיעה היא משימה לאומית”.

 

מנדלבליט דיבר בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במכרז הבינתחומי ואמר עוד: “יש לשלול מכל וכל את הטענות לרדיפה”. בהתייחסו לפרקליטת המדינה ליאת בן ארי: “מי שמכיר אותה יודע שהיא אחת מבני האריות באומץ ליבה ובהתייצבות בחזית המאבק בשחיתות. כל ניסיון לעשות דה לגיטימציה לאותם משרתי ציבור לא יצליח – אף אחד לא ירתיע אותנו.”

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מַנדלבליט נשא לפני זמן קצר נאום עוצמתי במיוחד בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במכרז הבינתחומי, בו התייחס בין היתר לתיקי ראש הממשלה ואמר: “ישנה חשיבות רבה להליך השימוע. כל טענה תשמע והחלטות יקבלו משיקול ענייני ואף אחד לא יסיט אותנו מדרך הישר. שמעתי שיש כאלו שיודעים איזו החלטה אקבל בסוף השימוע. יש הטוענים כי ההחלטות יתקבלו מטעמים לא ענייניים עקב לחצים המופעלים עליי. הטוען כך מבקש לבטל את עקרון השוויון בפני החוק.

.

שום לחץ לא ישפיע על החלטותיי. זה הלך הרסני לתהליך המשפטי. אם יהיה אדם אחד מעל החוק אחרים יבואו אחריו. במדינת ישראל אנחנו נתקלים בתופעות של שחיתות שלטונית. אם מערכות המשפט יסדקו לא נוכל לומר כי אנו חיים במדינה לא מושחתת. לכן צריך להיאבק ביוזמות הלא ענייניות הללו.

.

אני ממליץ לעיין בדו”ח השנתי של פרקליטות המדינה בכדי לראות את עשייתה. כל הניסיונות לעשות דה לגיטמציה לא יצליחו אף אחד לא ירתיע אותנו.”

 

 

מנדלבליט נתן גם דוגמה למקרה בו הפך החלטה של שר הפנים שסירב לאשר רישום שני אבות הומוסקסואליים בתעודת לידה של הילד שאימצו ואיך בג”צ גיבה את החלטתו. “חשוב לזכור שבמדינת ישראל יש בית משפט עליון אחד שתפקידו לאכוף את הדין. יש יועץ משפטי לממשלה אחד, ויש משטרה אחת – החלשתו של כל אחד מהגורמים האלה תפגע בביטחון המשפטי של כל אדם ותפגע בחוסן הלאומי. להגן על מוסדות החוק והמשפט מפני פגיעה היא משימה לאומית. אחת היוזמות להחלשת מעמדו של היועמ”ש ביקשה לאסור הצגת עמדה משפטית שאינה תואמת את עמדתו של הדרג המדיני. אלו דברים שבעבר לא היו עולים על הדעת – זוהי יוזמה שפוגעת בשומרי הסף ופוגעת בביטחון המשפטי של האזרח. באותם מקרים בהם בג”צ פסל את החלטת הרשות המבצעת, הממשלה נדרשה לבצע את פסק הדין ככתבו וכלשונו – זוהי המשמעות של דמוקרטיה שומרת חוק.

 

“האם יועלה על הדעת כי ישותק היועץ המשפטי? זוהי יוזמה המחלישה את  שומרי הסף. זהו אירוע חריג שבחריגים. באותם מקרם בהם המקרה לא עומד באמות מידה משפטיים, היועץ המשפטי ישמיע את קולו באופן חד וברור.

היו מקרים בהם מערכת המשפט החליטה לא לקבל את עמדתי. הצורך בשמירת הבטחון המשפטי אין משמעו שמערכות החוק צריכות להיות חסינות – קיומה של ביקורת עניינית היא אבן יסוד. אנו פתוחים לביקורת ושיח שמניע שינויים, אך עומדים כחומה בצורה נגד פעולות של דה לגיטימציה מערכתית ואישית. בהעדר אכיפה פלילית אפקטיבית, איש הישר בעיניו יעשה.”

 

מנדלבליט התייחס גם לעשייתם של שי ניצן וליאת בן ארי ואמר “אני ממליץ לכולם לעיין בדוח השנתי של פרקליטות המדינה כדי לראות את ההיקף האדיר של עבודתו של שי ניצן. מנסים לפגוע בשמו הטוב סביב תיקי ראש הממשלה. אותו הדבר לגבי עורכת הדין ליאת בן ארי – מי שמכיר אותה יודע שהיא אחת מבני האריות באומץ ליבה ובהתייצבותה בחזית המאבק בשחיתות. כל ניסיון לעשות דה לגיטימציה לאותם משרתי ציבור לא יצליח – אף אחד לא ירתיע אותנו.”

 

כנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, הינו הכנס המרכזי בישראל בתחומי מדיניות וביטחון. הכנס מתקיים בין ה-30.6 ל-2.7 בראשותו של אלוף (מיל’) עמוס גלעד ובהשתתפותם של אורחים ודוברים בכירים מהארץ ומהעולם. בין השאר הכנס מתמקד בסוגיות מרכזיות של ביטחון הלאומי – האם ישראל תנצח במלחמה הבאה? האם ישנם בקיעים בקונצנזוס התמיכה האמריקאית? האם עברנו את נקודת האל חזור לקראת מדינה אחת? ובוחן את האתגרים והסוגיות המרכזיות בזירה האזורית ובזירה הגלובאלית במושבים שיעסקו בנושאים כגון: איראן – הניתן להחזיר את השד לבקבוק? העימות בין המעצמות, האם רוסיה מהווה עמית או יריב במעורבותה במזרח התיכון? השינויים החלים באירופה וכיצד משפיעים על ישראל ועוד. במקביל הכנס השנה כולל גם סוגיות הקשורות לחוסן הלאומי של ישראל, שיהיה אקטואלי במיוחד בעת הנוכחית כגון: ישראל כמדינת חוק דמוקרטית – האם סוף עידן? מצבה של מערכת הבריאות בישראל והאם המדינה החליטה לוותר על מערכת הבריאות? וכן יעסוק גם בפערים ובשסעים בחברה הישראלית, בחברה הערבית בישראל ועוד. בכנס תוצג גם הערכת מצב אסטרטגית מלאה ע”י אלוף (מיל’) עמוס גלעד.

.

עניין מרכזי