ראש המוסד מזהה הזדמנות חד פעמית לשלום במזרח התיכון

ראש המוסד, יוסי כהן, אומר כי ניתן לזהות הזדמנות נדירה להגיע להסדר שלום כולל. כהן דיבר בכינוס הרצליה וסקר את תמונת המצב האזורית מנקודת מבטו של ארגון הביון הישראלי: “אנחנו מזהים שני תהליכים עקביים מתנגשים – מצד אחד, יש מדינות המכירות בישראל, מקבלות את קיומנו ומקיימות יחסים של שיתוף פעולה מתוך כבוד הדדי. עם שתיים מתוכן יש הסכם – ירדן ומצרים.

.

״הסכמים יציבים ואסטרטגיים. למעגל החשוב הצטרפו מדינות נוספות, חלקן באופן סמוי מן העין – יש שותפות אינטרסים ושיתופי פעולה, ערוצי תקשורת פתוחים.

“זוהי קבוצה של מדינות רציניות השואפות לשיתוף פעולה ולפתרון הוגן וריאלי של סכסוכים. את עקרונות הלחימה שלנו אנחנו מיישמים גם במערכה על השלום. אנו עוסקים בכך שנים, רק לאחרונה הוחלט על חידוש הקשרים עם עומאן ועל והקמה של נציגות משרד החוץ שם, אחרי מערכה חשאית ארוכה”.

.

כהן אמר עוד: “אנחנו מזהים הזדמנות נדירה להגיע להבנה אזורית שתוביל להסכם שלום כולל. האינטרסים המשותפים והמאבק נגד יריבים משותפים – כולם יחד מייצרים חלון הזדמנויות, אולי חד-פעמי. תפקידו של המוסד להוביל את המאמץ. מדינות אלו לא מוכנות לסבול את ההתנהגות הבריונית של איראן – היא מושכת בדיוק לכיוון ההפוך ומנסה לייצר הגמוניה אזורית ולשים את ישראל כמוקד שנאה”.

.

לדבריו, “אין לנו גבול משותף עם איראן, תחרות על משאבים וכו’ – אין שום סיבה שמדינה במרחק 2,000 קילומטר תהיה איתנו בעימות כלשהו. לצערי, המצב הנוכחי הוא תוצאה של שילוב מסוכן של דת ולאומנות. בדבר אחד אי אפשר להאשים את איראן – תום לב או רצון טוב. גם כשחתמה על הסכם הגרעין, שבעיניי הוא הסכם רע, עשתה זאת מתוך אילוץ ובגלל לחצים שהופעלו עליה.

.

“בשבועות האחרונים התחוללה שורה של התקפות על מתקני דלק, מכליות וכו’. הדיון בשאלה מי אחראי להתקפות הוא דיון חיוני, אבל אני אומר בוודאות כי איראן עומדת מאחורי התקפות אלו – הן אושרו על ידי ההנהגה האיראנית והוצאו לפועל על ידי משמרות המהפכה. איראן מאיימת שאם לא יוסרו או יוקלו הסנקציות היא תגרום לנזק כבד”.

.

״איראן ממשיכה לראות בטרור כלי השפעה לגיטימי. משמרות המהפכה ומינסטריון המודיעין אחראים לשורה של פעולות, אחראים לרצח של אנשים באירופה, ניסו להוציא לפועל פיגוע בצרפת. בראש חוליית הטרור עמד דיפלומט איראני – איש שגרירות איראן בווינה, שכעת במעצר. בנוסף, לאחרונה נחשפה פעילות כוח קודס באפריקה. תאי מפגעים נוספים שהופעלו על ידי המינסטריון נחשפו גם באזרבייג’ן, ארצות הברית, דנמרק – וזהו רק קצה הקרחון”.

.

 

יוסי כהן: “המוסד ואגף המודיעין לוקחים חלק עמוק בחשיפת המזימות ופועלים שכם אל שכם עם ארגוני המודיעין המובילים בעולם. להבערת האש במפרץ הפרסי מצטרף משהו חמור בהרבה – איראן מגדילה את היקף הפקת האורניום. הדרג המדיני הנחה להאיץ את הייצור בצנטריפוגות”.

 

“ההתבססות של איראן בסוריה מתסיסה את כל האזור. לא נוכל להסכים כי סוריה תהיה מחנה לוגיסטי להתבססות האיראנית. המוסד מזהה שינוי מגמה, איראן וחיזבאללה מבקשות להעביר את הבסיסים לצפון סוריה. מדינת הארזים היא מדינה ששבויה בידי טרור. לבנון הופכת לאתר איראני התקפי כנגד ישראל ובעת מלחמה עלולה להיפגע. אחד מהיעדים המרכזיים של המוסד הוא לצמצם עד כמה שניתן את השפעת איראן על האזור”.

 “מחר בבית הנשיא בירושלים יוענק פרס ביטחון ישראל לצוות של אנשי המוסד שהוביל את המבצע. על הבמה יעלו בודדים, שתי נשים וארבעה גברים. הם לא יוזכרו בשמם ופניהם לא יוצגו, אבל הם מייצגים מאות רבות מאנשינו שהיו מעורבים במבצע.

“במשך חודשים ארוכים מאוד עקבנו אחר הניסינות של האיראנים להחביא את כמות המסמכים העצומה, המהווה את סך הידע המצטבר שלהם בכל הנוגע לפיתוח נשק גרעיני. קציני מודיעין שלנו, קוראי המידע, מפענחי שטח, חוקרים, מפצחי כספות, אנשי קשר וסייבר, אנשי טכנולוגיה ואנשי מבצעים – כולם פעלו בהתמדה, בנחישות ובאומץ לב כדי להביא הוכחות וכדי לחשוף את האמת על תוכנית הגרעין הצבאית של איראן ועומק השקר של מנהיגיה.

.

“אנשיי, חבריי המשרתים לצידי, עשו את הבלתי ייאמן במלאכת מחשבת מודיעינית וטכנולוגית. בסרטי ג’יימס בונד אדם אחד מציל את העולם, תמיד ברגע האחרון, פעם אחר פעם. במוסד, נשים וגברים עובדים כתף אל תכף בהתמדה ולאורך זמן. בסיום המבצע, ברגע מותח במיוחד, אחרי כמה לילות בלי שינה בחדר הפיקוד של המוסד, בשעות האחרונות של 31 בינואר 2018 דווח לנו שיש בכספות הארכיון גם דיסקים ולא רק מסמכים. למרות שהבאתם אתגרה את הסיטואציה המבצעית הורינו להביא גם אותם, והתגלה אוצר נוסף. בסך הכול הועברו לישראל מחדר הכספות מטהרן 55 אלף דפי מסמכים ו-55 אלף קבצים על גבי אותם דיסקים, קבצים שכללו גם הם מסמכים, תמונות וסרטונים שמתעדים כולם את השקר האיראני הגדול”.

 

קריט צילום גלעד קוורצ’יק

 

עניין מרכזי