הסקופיסט החשוב בעולם מגלה מדוע הפך עיתונאי

תומס פרידמן נחשב בשנים האחרונות לבכיר העיתונאים והפרשנים בעולם המערבי. אני אוהב אותו בלי קשר למוצאו, דתו והשקפותיו. יש לו יכולת שובת לב לפרק את מעשי הפוליטיקאים ומחדליים לפרודות ולהרכיבן מחדש באופן שצרכן התקשורת מקבל בצורה פשוטה, בהירה וקליטה את המציאות כפי שהיא.

 

פרידמן הוא אומן בהתרת ספינים, בהארת מחשכים ובעיקר בחשיפת פרצופם האמיתי של פוליטיקאים תככנים מלאי מזימות ואינטרסים אישיים סמויים.

 

זו בדיוק הסיבה מדוע נתניהו לא אוהב אותו. זו לא חוכמה: רוב העם היהודי בז לאלה שביבי מעריץ ולא בכדי.

 

לכן, אמליץ בכל לב על סיפרו של פרידמן, שהגיע לפיסגת דירוג המכירות בארצות הברית, הקרוי ״תודה שאיחרת״. וכך מתחיל הספר:

 

כל מי שנכנס לעיתונאות עושה זאת מסיבותיו שלו — ופעמים רבות אלה הן סיבות אידיאליסטיות. יש עיתונאים חוקרים, יש כתבי שטח, יש כתבי חדשות בזמן אמת ויש עיתונאים מסבירים. אני עצמי שאפתי תמיד להשתייך לסוג האחרון. נכנסתי לעיתונאות מפני שאני אוהב להיות מתורגמן מאנגלית לאנגלית.
אני אוהב לקחת נושא מסובך ולנסות לפרק אותו לגורמים, כדי שאוכל להבין אותו בעצמי, ואז אוכל לעזור לקוראַי להבין אותו טוב יותר — ואין זה משנה אם הנושא הוא המזרח התיכון, הסביבה, גלובליזציה או פוליטיקה אמריקנית. המערכת הדמוקרטית שלנו יכולה לפעול רק אם הבוחרים יודעים כיצד פועל העולם, למען יוכלו לקבל החלטות נבונות בשאלות של מדיניות, ולא יהיו טרף קל לדמגוגים, לאידיאולוגים קנאים או למפיצי תיאוריות קנוניה, המבלבלים את דעתם, במקרה הטוב, או מוליכים אותם שולל בכוונה, במקרה הגרוע.
ההמלצה שלנו: לא לוותר. אגב, אנחנו מעדיפים את גירסת הדיגיטל באפליקציית ״עברית״. לוקח זמן להתרגל אבל ככה זה תמיד בהתחלה כשמנסים להיפטר מהרגלים וותיקים.
מכל מקום, לספרים הדיגיטליים יש יתרונות אדירים למי שמוכן למאמץ ההתרגלות הדי קצר: כל הספריה תמיד איתי באייפון ובאייפד לכל מקום שאלך. ניתן לשחק עם הגדלים של האותיות, הפונטים ואפילו הרקע של הדף.
אפשר לסמן קטעים, לשמור אותם, להעביר בקלות ולעבוד איתם. הסימונים עוברים ממכשיר למכשיר. אפשר להוריד את הספר למכשיר ולא צריך אינטרנט כדי לצרוך אותם והמחיר הרבה יותר נוח מהספר המודפס.
נכון, שבעלי ״עברית״ יכולים להיות הרבה יותר גמישים במחירים ואני תמיד אמתין למחיר מבצע אבל האתר הזה והאפליקציה הם נכס אישי שגורם לי אושר גדול והנאה ענקית.
האפליקציה חינמית ומי שמוריד אותה מקבל כמה ספרים מתנה.
אשר לספר: רוצו לקרוא בדיגיטל או בנייר. הציון שלי: 9 בסולם עניין מרכזי.
רמי יצהר Rami Yitzhar
עניין מרכזי