הודעת מועצת העיתונות בעקבות האירועים האלימים האחרונים

״עניין מרכזי״ מפרסם את הודעת מועצת העיתונות בישראל. אנו חברים בארגון והעורך הראשי, רמי יצהר, הוא חבר נשיאות מועצת העיתונות.

 

להלן ההודעה שנמסרת בעקבות הדיון שהתקיים השבוע בירושלים בישיבת הנשיאות בראשות הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר:

 

מועצת העיתונות והתקשורת בישראל קוראת לכלי התקשורת בישראל – לכתבים ולעורכים – לנקוט משנה זהירות בהביאם פרסום שיש בו כדי להטיל כתם על עדה, מגזר או ציבור שלם תוך אפיון שלו כאלים או פורע חוק. זאת, גם אם המקור למידע הוא דובר מוסד רשמי.

.

והיה אם יש במידע כדי לפגוע – קוראת המועצה, בראשות הנשיאה שופטת בית המשפט העליון בדימוסדליה דורנר, להקפיד הקפדה מלאה על מילוי סעיף 7א’ בתקנון האתיקה שלה, לפיו כאשר יש חשש פגיעה מפרסום יש לבקש את תגובת הנפגע לפני הפרסום תוך מתן הזדמנות הוגנת לתגובה ולפרסומה. כך תשקף התקשורת מגוון קולות.

.

המועצה גיבשה קריאה זאת לאחר שחברת הנשיאות, ד”ר צגה מלקו,בת העדה האתיופית, דיברה במהלך הישיבה שהתקיימה השבוע בכאב רב על אפיון העדה האתיופית בתקשורת בימים האחרונים כציבור מועד לאלימות.

.

תקנון האתיקה של מועצת העיתונות תובע מעיתונאי מקצועי, בין היתר, דיווח הוגן, אחראי, שאינו מטעה, בדוק.

.

התקנון קובע מפורשות כי לא יפרסמו עיתון ועיתונאי דבר שיש בו משום הסתה או עידוד לגזענות או לאפליה פסולה ולא ידירו או יפלו על בסיס גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מין, עיסוק, נטייה מינית, מחלה או נכות גופנית או נפשית, אמונה או השקפה פוליטית ומעמד חברתי-כלכלי.

.

המועצה מציינת בסיפוק כי בכלי תקשורת מרכזיים אכן שולבו בדיון הסוער שהתקיים במהלך הימים האחרונים בנות ובני העדה האתיופית והביעו והביאו לציבור כולו את עוצמת הכאב שלהם ושל משפחת סלמון טקה ז”ל.

.

עניין מרכזי

אנו חברים במועצת העיתונות והתקשורת בישראל.