התחקיר העלה: כישלון אחד גדול וקצין שנהרג מירי חברו

צה״ל מנסה לייפות את הדברים ובצדק. לא נעים להודות בפה מלא שמדובר במחדל ענק, בביצוע כושל, בזיופים ביכולת הביצוע ובפיאסקו מבצעי שהסתיים בנס בלי הותרת חיילים בשטח ובלי נפילה בשבי במהלך נסיגה מבוהלת מהרצועה לאחר חשיפת החולייה.

 

ואין לשכוח: הכוח שנחשף כלל קצינים בכירים שעלולים היו להסגיר תחת עינויים חלק מהסודות המודיעיניים הכי כמוסים של הצבא בפעילותו החשאית ברצועה.

 

ובכל זאת, צריך להחמיא לצבא שמוציא דין וחשבון אמיץ שנשען על חקירת עומק ממושכת. 8 חודשים לאחר הפעולה הכושלת בחאן יונס מתפרסם דוח החושף רישמית: סגן אלוף מהכוח הוא שהרג בשוגג את הקצין הישראלי. אחרים נפצעו והכל מבלי שכוח החמאס שדלק אחרי הכוח שנחשף ירה ולו יריה אחת.

 

שרידי הרכב הישראלי אחרי שהופצץ והושמד חלקית בלבד כדי לא להותיר שרידים שיפלו בידי הפלסטינים. אפילו המשימה הזו כשלה על פי הדו״ח הישראלי שרק קמצוץ ממנו נחשף. 

 

הפירסום שם דגש על החילוץ המוצלח ומחמאות חלולות מושמעות כדי לחפות על המציאות המתבררת שוב ושוב: צה״ל של היום אינו הצבא של פעם. היכולות האישיות בירידה ואפילו הכוחות המיוחדים כבר אינם מה שהיו פעם. דובר צה״ל אומר שהלקחים נלמדו. שר הביטחון נתניהו מחמיא כללית אבל בשטח יאמרו לך בשקט שהיה מזל ענק שזה נגמר ככה ולא אחרת.

 

לציבור נמסר קצה קצהו של הקרחון שמתחתיו מחדל ענק ומתמשך ברבדים שונים במערך. זו גם הסיבה לחילופי גברי ביחידת המודיעין הצבאית ובהשבת קצין שהשתחרר לנסות ולשקם את ההריסות. קצין בכיר שהגיע מסיירת מטכ״ל הלך הביתה. לציבור נמסר כי הכוח שנחשף לא היה מיומן מספיק למשימה שביצע וסיפור הכיסוי שלו נפרם בקלות שלא תיאמן.

 

צה״ל מסר בחינניות אופיינית כי “לא הייתה כאן התרשלות ולכן אין הדחות. כלל הלקחים מיושמים ויושמו בראייה רוחבית וארוכת טווח”.

 

וזו הודעת דובר צה״ל במלואה:

דובר צה”ל מוסר כי בשבוע האחרון סוכמו על-ידי ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ממצאי התחקיר המבצעי וממצאי צוות הבחינה והלמידה של המבצע המיוחד בחאן יונס, מיום 11 בנובמבר 2018, לאחר תהליך תחקיר ארוך ומקיף ולאחר מספר הצגות תחקירים של הצוותים המקצועיים אשר תחקרו את המבצע. באירוע נהרג סגן-אלוף מ’ ז”ל ונפצע קצין נוסף באורח בינוני. סיכום הרמטכ”ל נערך בהשתתפות מפקדי מערך המבצעים המיוחדים, סגן הרמטכ”ל, ראש אגף המבצעים, ראש אגף המודיעין, מפקד חיל-האוויר וראש צוות הבדיקה המטכ”לי, אלוף (מיל’) ניצן אלון.

לאחר האירוע, מינה הרמטכ”ל דאז, רב-אלוף (מיל’) גדי איזנקוט, צוות בראשות אלוף (מיל׳) ניצן אלון, לבחינה וללמידה של האירוע ולגיבוש המלצות ברמה המטכ”לית, הרב-זרועית, והבין-ארגונית של המערכים המבצעיים המיוחדים. בצוות לקחו חלק מספר קצינים בכירים בסדיר ובמילואים, וכן נציגים בכירים מגופי בטחון נוספים.
הצוות פעל בהתבסס על מסקנות התחקיר המבצעי שהוביל מפקד מערך המבצעים המיוחדים, תת-אלוף ג׳, ולצד צוותים מקצועיים חיצוניים נוספים שפעלו לתחקור המבצע.

הרמטכ”ל קיבל את ממצאי התחקירים כפי שהוצגו לו על ידי ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן, ואלוף (מיל׳) ניצן אלון, ושיבח את תהליך התחקור והלמידה הנוקב והמקצועי.
הרמטכ”ל קבע כי משימת המבצע לא בוצעה, הביע צער עמוק על נפילתו של סא”ל מ’ וציין את הגבורה שהופגנה על-ידי הלוחמים.

הרמטכ”ל ציין כי מניתוח השתלשלות האירועים במבצע עולות מספר שגיאות ותקלות שהביאו לחשיפת הכוח, המצביעות על פערים בשיטת הביצוע ובתהליך ההכנות.

כמו כן, הוצגו שורת מסקנות ולקחים הקשורים בתהליך התכנון של המבצע המיוחד, בשיטות המבצעיות שבשימוש המערך המיוחד, בפיקוד ובשליטה על מבצעים המיוחדים ובהתארגנות המערך. כן גובשו לקחים באשר לממשקים בין מערך המבצעים המיוחדים לרמה המטכ״לית אשר הטמעתם מתבצעת כבר בימים אלה ולאורם מגובשת תכנית העבודה של המערך בראייה רב-שנתית.

הרמטכ”ל סיכם כי למערך המבצעים המיוחדים הישגים יוצאי דופן לאורך שנים אשר תרמו רבות לביטחון המדינה וכי המערך הינו חיוני, מקצועי ואיכותי ומהווה זרוע חשאית שאין שני לה. הרמטכ״ל הדגיש כי הוא משוכנע ביכולתו המבצעית של המערך להמשיך ולפעול להובלת מבצעים הכרחיים לביטחון ישראל כפי שכבר בוצעו בהצלחה, הלכה למעשה בחודשים האחרונים מאז האירוע.

הרמטכ”ל ציין לחיוב את תפקוד הלוחמים בשטח ואת שרשרת הפיקוד בשטח ובחפ”ק ובפרט את סא”ל א’ אשר פעל בקור רוח, אומץ לב וגבורה ואפשר את חילוץ הכוח.

הרמטכ”ל שיבח את כוחות חיל-האוויר וגורמי הרפואה של חיל-האוויר על פעילות חילוץ שהתאפיינה באומץ לב, במקצועיות ובאיכות מבצעית הראויה לכל שבח.
צה״ל מחבק וממשיך ללוות את משפחתו של סא”ל מ’ ז”ל שנפל בפעולה זו תוך שהוא מגלה גבורה, אחריות ורעות לנשק.

צה”ל ימשיך לתחקר את עצמו באופן יסודי ונוקב, להפיק לקחים, ללמוד ולהשתפר וכל זאת על מנת לבצע את משימתו בדיוק ובשלמות.

 

עניין מרכזי