ותודה לנתניהו שמתעקש לא להיכנע לפופוליזם של בנט וליברמן

צריך לנפות את מוץ המחמאות מתבן המחדלים בדו״ח המעורפל שפורסם בעקבות פעולתן של לא פחות משבע ועדות חקירה ובדיקה שונות בצבא כדי להבין עד כמה האלוף בריק צדק.

 

התיאורים המחמיאים של פעולת החילוץ נועדו לטשטש תודעתית את המחדל האיום, את הרמה המקצועית הנמוכה ואת ההיבט הכללי הלא מחמיא. בקיצור, צה״ל עדיין עדיף על האויב אבל הפער האיכותי מתבטא בראש ובראשונה בטכנולוגיה, בנשק, בכמותו, ובעוצמה הכללית של הצבא הישראלי מול אוסף זעום יחסית של לוחמי גרילה וטרור שמתאמנים במחתרת בתת תנאים ותוך סיכון חיים יומיומי בצד האחר של המיתוס.

 

ישראל היא מעצמה עולמית עם צבא ענק, יש אומרים מנופח ללא צורך באופן מפלצתי ובזבזני להחריד, עם הנשק התקדם בעולם, עם חיל אוויר מצויין, צוללות ועל פי מקורות זרים כ-200 פצצות. אבל אין לו היכולת להכריע את כנופיות הטרור הנצורות בגטו הגדול בעולם במרחק יריקה מאשקלון.

 

הדוח על מחדל חאן יונס הוא חסוי ורק אפס קצהו נחשף. אבל גם מה שמתפרסם, ובעיקר ההדים הסביבתיים ברמה הפחות פומבית, מוכיחים כי צבא ההגנה לישראל אינו ליכול למחוק את השלטון בעזה כפי שפוליטיקאים פופוליסטים מהסוג של בנט, ליברמן ומובילי הדיעה מההתנחלויות מטיפים יום ולילה.

 

אין זה מקרה שכל מי שאי פעם מילא תפקיד בכיר במערכת הצבאית, הביטחונית והמודיעינית מצדד בהסכמות ומתנגד לכיבוש הגדה מחדש. הם יודעים את האמת והיא הפוכה להצהרותיהם הפוליטיות: אין פתרון זולת פתרון מדיני. אבל כל עוד תושבי שדרות ואשקלון יצביעו בקלפי נגד הסדר מדיני ובעד המשך המצב הקיים – שום דבר לא ישתנה.

 

אהוד ברק היה גנרל אמיץ ויצא מלבנון. אף אחד כבר טוען שהוא ברח ואם יגידו זה לא מפני שמאמינים בזה. אריק שרון, המהולל לא פחות, יצא מעזה. נתניהו לא חזר לשם ועל כך מגיעה לו תודתו העמוקה ביותר של העם בישראל. מי שיבוא אחריו יהיה צריך להיות אמיץ כמו בגין ולהגיע להסדר עם הפלסטינים. עכשיו עוד אפשרו וצריך כפי שאמר באומץ ראש המוסד כהן בשבוע שעבר. בעתיד, אם נפספס, לך תדע.

 

רמי יצהר,

עניין מרכזי