איראן: לא נציע לארה״ב עיסקת גרעין טובה מהקיימת

איראן אומרת כי לא תהיה מוכנה לשנות את הסכם הגרעין שקרס. שר החוץ זריף הודיע כי אל לאמריקנים לרקום לעצמם אשליות שישיגו מאיראן עוד ויתורים. לדבריו ״לא יהיה הסכם אחר״. הדברים נאמרים על רקע מאמציו של נשיא צרפת מקרון לתווך בין הממשל האיראני לזה האמריקני ולהביא לתחילת משא ומתן על הסכם חדש שיוריד את המתח הקיים במזרח התיכון.

 

קודם דיווחנו: הנשיא טראמפ מכין שורה של עיצומים חדשים וחמורים נגד הרפובליקה האיסלאמית של איראן זאת בעקבות ההודעה מטהרן על תחילת העשרת אורניום לרמה של 5 אחוזים עם ביטול הסכם הגרעין. היום אמר הנשיא האמריקני כי לא יאפשר שלאיראן יהיה אי פעם נשק גרעיני.

 

עד כה הוכיח הנשיא טראמפ שידו על העליונה מול איראן כמו גם מול צפון קוריאה. יציאת ארצות הברית מן ההסכם הביאה לקריסתו שכן שאר המעצמות בתוספת על האיחוד האירופי לא מצאו דרך להתגבר על השליטה המוחלטת של אמריקה בבנקאות ובכלכלה העולמית.

 

טראמפ אמר לכתבים:”כשמעשירים למטרה מסויימת ולא אומר לאיזו – זה לא דבר טוב. עליהם להיות זהיריםאיראן עושה הרבה דברים רעים הם רוצים שיהיו להם זכויות אוטומטיות לכלי נשק גרעיניים. איראן לעולם לא תשיג נשק גרעיני”.

 

איראן נאבקת בהרעה מתמדת במצבה הכלכלי ובהדרגה היא מבינה שהדרך היחידה היא להיכנע ולהיכנס למשא ומתן מחודש על פי הדרישות האמריקניות הכוללות דרישות מחמירות על תעשיית הגרעין האיראני וכן הגבלות מחמירות על פיתוח הנשק הבליסטי האיראני ותמיכתה בטרור העולמי.

 

 

 

בטהרן מקווים למשוך את המצב הקיים עד לבחירות הבאות לנשיאות ארצות הברית בתקוה שתשתנה זהות הדייר בבית הלבן אבל לגמרי לא מובטח שינוי כזה גם אם ג׳ו ביידן מי שהיה סגנו של ברק אובמה ייכנס לשם בינואר 2021 אם ינצח את טראמפ.

 

בינתיים מקצין הנשיא את התבטאויותיו גם נגד בכירים בריטים שביקרו את התנהלותו. לעומת זאת, פועל הנשיא הצרפתי מקרון כדי לתווך בין טהרן לוושינגטון. כפי שפורסם ב״עניין מרכזי״ גורמי מודיעין מעריכים ששליטי איראן אכן השלימו עם הצורך להתכופף ולשוב למשא ומתן בתנאים האמריקניים.

 

עניין מרכזי