יאיר לפיד מסתלבט על נתניהו וזה מצחיק ועצוב גם יחד

יאיר לפיד הוא כתבן מצויין. כפוליטיקאי הוא היה פחות מוצלח בקדנציה הראשונה ולא כל כך באשמתו. נתניהו עשה ממנו ציוק וזרק אותו לכל הרוחות כשסיים להשתמש בו.

 

הקדנציה השניה הוכיחה שלמד את מקצוע הפליטיקאיות ובהחלט יש כזה. הוא עבד קשה, היה חרוץ, עיקש ויסודי. הוא התקדם והצליח נהדר. לפעמים הוא חוזר לכתוב ועושה זאת מצויין. תענוג לקרוא.

 

קבלו את הפוסט של מי שאולי יהיה ראש הממשלה הבא הבא.

 

לפיד כותב: מכל השנתיים האחרונות זה הרגע שמסמל יותר מכל את רוח התקופה: ישיבת ממשלה, אתמול. דיון על קריסת מערכת הבריאות. ראש הממשלה נתניהו דופק על השולחן ומכריז. ״תקבעו לי פגישה עם שר הבריאות!״.
משתררת שתיקה.

.
ואז המנכ״ל אומר: ״אדוני ראש הממשלה, אתה שר הבריאות”.
ציחקוקים. שתיקה. מבוכה.
מבוכה משתקת של אנשים שיודעים שהם יושבים מול מישהו שאיבד את זה. נתניהו לא היה מתבלבל ככה לפני שלוש שנים. אפילו לא לפני שנתיים.

.

 

אפשר לא לזכור איפה שמת את המפתחות בבוקר. מותר לא לזכור נתונים כלכליים, בשביל זה יש לך עוזרים. אבל לא לזכור שאתה שר הבריאות של מדינת ישראל? לא לזכור שאתה אחראי על כל בתי החולים, כל האמבולנסים, כל הרופאים והאחיות והחולים ופנימית א׳ ומחלקות הילדים?

.

נתניהו לא זכר שהוא שר הבריאות, לא בגלל שיש לו אלצהיימר. אין לו. הוא לא זכר, כי הוא לא עובד בזה. כי זה לא באמת מה שחשוב לו. הוא עסוק מדי. בכתבי האישום שלו, בתככים הפוליטיים שלו, בעסקנים שלו, בשותפים הטבעיים שלו, במטוס המיותר הזה שהוא כל כך רוצה. הוא עסוק בעיקר בעצמו.

.

אז כשאתם שואלים אותנו – בצדק גמור – ״אז מה אתם תעשו?״ זו התשובה:
אנחנו נקים ממשלה שבה שר הבריאות לא חושב על שום דבר אחר ממערכת הבריאות. הוא יעבוד בזה יומם ולילה. הטלפון שלו תמיד יהיה פתוח לחולים ולרופאים. הוא יוודא שיהיה עוד בית חולים אחד בבאר שבע ועוד בית חולים בקריות. הוא יטפל במיטות אשפוז, בתנאים הבלתי אפשריים של המתמחים, במשכורות של האחיות. אם יעירו אותו בשלוש בבוקר, אחרי עשרים שעות עבודה, וישאלו אותו מי שר הבריאות, הוא יענה מיד: ״אני! איך אני יכול לעזור לכם?״.

 

עד כאן לפיד. עצוב כמה שזה מצחיק. בספטמבר תשנו את זה? תלוי בכם.

 

רמי

עניין מרכזי