יש לקדם תוכנית למניעת אלימות מינית במערכת החינוך

קריאה לשר החינוך: גבש וקדם תכנית למניעת אלימות מינית בכל בתי הספר כבר בשנת הלימודים הקרובה

 

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ומנכ”לית הרשות לקידום מעמד האישה אוה מדז’יבוז’ קוראות לשר החינוך רפי פרץ להכניס תכנית למניעת אלימות מינית לכל בתי הספר בארץ כבר בשנת הלימודים הקרובה

 

לאור שני מקרי האונס המזעזעים בשבוע האחרון בהם היו מעורבים קטינים, פנו הבוקר (ראשון) השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ומנכ”לית הרשות לקידום מעמד האישה אוה מדז’יבוז’ לשר החינוך רפי פרץ בקריאה ליישם תכנית שנתית למניעת אלימות מינית בכל בתי הספר בישראל כבר בשנת הלימודים הקרובה.

.

נציין, שכיום מטופל הנושא במערכת החינוך רק במסגרת שבוע מודעות שמקיים משרד החינוך מדי שנה בחודש ינואר. בכל שנה מוקדש שבוע המודעות לנושא אחד מרכזי, בהם אלימות מינית ברשת, דרכי הפנייה לעזרה, הטרדות מיניות וכדומה. בנוסף, ישנה התייחסות לנושא במסגרת תכנית “כישורי חיים” של המשרד. ברם, תכנית סדורה אינה קיימת.

.

נדגיש, כי התכנית המוצעת כיום מותאמת לגילאים שונים וכן ישנן תכניות ייעודיות לחינוך הממלכתי דתי ולחינוך במגזר הערבי. בגנים ובכיתות א’-ב’ מלמדים את הילדים על סוגים שונים של מגע נעים ולא נעים ולמי עליהם לפנות במקרה שהם נתקלים במגע לא נעים, בהמשך מלמדים גם על ההבדל בין סודות שצריך לשמור לבין סודות שאסור לשמור ויש לדווח עליהם ולשבור את השתיקה.

.

לטענת גמליאל ומדז’יבוז’, יש להרחיב משמעותית את העיסוק בנושא ולכלול לצד התמודדות עם פגיעה גם תכנית המיועדים להגדרת גבולות המותר והאסור, מניעת אלימות כלפי נשים ואלימות מינית בכללותה והתמודדות בזמן אמת עם תקיפה מינית.

 

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל: “אלימות מינית בקרב בני נוער היא רעה חולה שעלינו להיאבק נגדה בכל האמצעים כולל מערכת החינוך והחינוך הלא פורמלי. לא ניתן להסתפק בשבוע מודעות אחד בשנה. מניעת אלימות מינית חייבת להיות חלק מתכנית הלימודים, ולא רק כדי לעודד ילדות וילדים לדווח ולהתלונן אלא גם לחנך נגד מעשי אלימות ולחדד את גבולות המותר והאסור. כולנו מודאגים מאוד מהמקרים שנחשפו השבוע אבל אני יודעת מניסיון של שנים שעל כל מקרה שנחשף יש עשרה שמושתקים”.

 

אוה מדז’יבוז’ מנכ”לית הרשות לקידום מעמד האישה: “אלימות מינית חוצה גילאים ואנחנו נתקלים בה לצערי בכל גווני החברה. לכן יש מקום חשוב ומשמעותי למערכת החינוך במאבק באלימות מינית ואנחנו חייבות וחייבים לנקוט בכל האמצעים כדי לחזק את התכנית למניעת אלימות מינית בקרב ילדים ונוער ולפעול לקידום עתיד בלי אלימות. כשנערים בני 12 מבצעים בגאווה מעשה אונס אפשר רק לדמיין בחלחלה מה הם יעשו בהמשך. מאבק נחרץ ובלתי מתפשר נגד התופעה זו החובה שלנו כחברה”.

 

עניין מרכזי