מקור צבאי איראני: ישראל היא שהפציצה בסיס שלנו בעירק

עיתון בכוויית מצטט מקור איראני ממשמרות המהפכה הקובע כי ההפצצה בשבוע שעבר בעירק על הבסיס שבו התקיימו אימוני צוותי הפעלה של טילים שהוברחו מטהראן בוצעה על ידי ישראל. האיראנים אינם יודעים איזה כלי תעופה ביצעו את התקיפה אך לדבריהם מדובר בפצצות זהות לאלה שנפלו על מטרות איראניות שהופצצו על ידי ישראל בתחומי סוריה.

 

מקורות זרים אחרים אינם מוציאים מכלל אפשרות שהתקיפה האווירית שבוצעה ביום חמישי על מטרה איראנית בתחומי עיראק בוצעה בידי מטוס F-35 מן הסוג שנכנס לפעילות מבצעית בחיל האוויר הישראלי.

 

המטוסים שהשתתפו בתקיפה שיגרו את הטילים במעופם מעל תחום ירדן. תחילה יוחסה התקיפה לארצות הברית אך הפנטגון הכחיש רישמית כי הצבא האמריקני עומד מאחורי ההפצצה. מקורות אחרים פירסמו כי אפשר שסעודיה או איחוד האמירויות עומדות מאחורי התקיפה. באיראן – שתיקה.

 

על פי דיווחים מעירק היעד היה מוצב אל שהאבי במחוז סלאח א-דין בעיראק. האתר שהותקף צפונית לבירה בגדד מוחזק בידי מיליציה שיעית בפיקוד כוח קודס איראני ובמקום שוהים גם שיעים לבנונים מכוח של החיזבאללה. במקום נמנו הרוגים ונגרם הרס רב.

 

לפי הדיווחים הזרים בוצעה במוצב הדרכה לטרוריסטים כיצד להציב ולשגר טילים מן הסוג שאיראן מייצרת ומפיצה במוקדי האלימות במרחב. הטילים הוברחו יבשתית מאיראן במשאיות המתחזות למשאיות קירור ענקיות.

 

ישראל איימה להפציץ בתחומי עירק מטרות איראניות עוד כשליברמן שימש שר ביטחון. השלטון המרכזי בעירק אינו מעוניין בהשתלטות האיראנית ועל פי מקורות זרים מתקיימים יחסים מסויימים בין עירק לבנות ברית של ארצות הברית במרחב במטרה למנוע כירסום בכוחו של השלטון המרכזי.

 

ישראל אינה מגיבה לפרסומים הזרים. ואילו סוכנות הידיעות העיראקית טוענת שלא מדובר כלל בהפצצה אלא כתוצאה משריפה של דלק מוצק בתקלה פנימית.

מקורות מודיעין אומרים כי אין לייחס אמינות גדולה לגיווח העירקי. בגדד אינה מעוניינת בפירסומים על הפצצות ישראליות בתחומה שכן הדבר עלול להזיק לשלטון המרכזי ולמרקם החיים במדינה השברירית והמשוסעת.

היתה עפצצה ונהרגו בה לפחות שני לוחמי חיזבאללה שמקורם מלבנון.

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי