מירי רגב זוממת השתלטות פוליטית על הספורט התחרותי בישראל

מאחורי הספינים שהקריאה היום מירי רכב בוועידה פומבית מסתתרת מזימה להשתלטות פוליטית דלה על הספורט המקצועני והתחרותי בישראל, זאת בניגוד לחוקים הבינלאומיים ולמקובל בעולם כולו.

 

רגב אמרה: “במידה וגופי הספורט לא יפעלו על פי הנורמות המדינה תאלץ להתערב במשטר התאגידי שלהם”.

 

 

במהלך ועידת ישראל לספורט ועסקים אמרה צרת התרבות והספורט, ח”כ מירי רגב: “עסקים וספורט פועלים על בסיס של ערכים משותפים כמו חתירה למצוינות, הישגיות והתמקדות במטרה והם גם פועלים במסגרת של תנאים דומים כמו תחרותיות רבה, לחץ אינטנסיבי משמעת נחישות ודבקות במטרה.

.

״אחד החוליים הגדולים של הספורט הישראלי הוא המעורבות של שיקולים זרים, שבסופו של דבר פוגעים בספורטאים עצמם. עלינו לעשות הכול על מנת להוציא את השיקולים הזרים האלה מניהול הספורט הישראלי ולהתנהל כפי שמתנהלים בעולם העסקי. הרי בעסקים אין מקום לשיקולים זרים – כי אנשים מבינים שברגע שהשיקולים האלה נכנסים לתמונה, העסק לא יצליח, הוא פשוט יקרוס. אין בעסקים את הפריבילגיה לעסוק בפוליטיקה ארגונית ובאינטרסים שלא משרתים את היעד העסקי.

.

״המדינה עד היום נמנעה מלהתערב, במסגרת הכלים הרגולטוריים שלה בגופי הספורט הנתמכים. בין השאר בגלל ההבנה שיש לייצר הפרדה מוחלטת בין ספורט לפוליטיקה ואל לה למדינה להתערב בעניינים הפנימיים של גופי הספורט – וכך נכון שייעשה. עם זאת, הגיע הזמן שהמדינה תבטיח שהכסף הציבורי יביא להישגים מקצועיים יכתיב סטנדרטים מקצועיים, איכויות ניהוליות ועמידה ביעדים לטובת הספורט הישראלים. גופי ספורט שלא יפעלו על פי הנורמות הללו יחייבו את המדינה להתערב במשטר התאגידי שלהם!”

 

.

עוד הוסיפה השרה כי: “במשך שנים רבות תקציבי הספורט בישראל היו תלויים אך ורק ברווחים מהימורים, רווחים שמטבעם אינם קבועים אלא משתנים בהתאם להיקף ההימורים באותה שנה. זה היה מצב בעייתי של חוסר ודאות תקציבית שמקשה על גופי ספורט להיערך מראש ולתכנן את המהלכים שלהם.

.

״את המצב הזה רציתי לשנות. ולכן, למרות התנגדויות רבות שעלו גם מתוך עולם הספורט, במהלך הקדנציה שלי כשרת התרבות והספורט הצלחנו להעביר את תקציבי הספורט מהטוטו למשרד הספורט ובכך לאפשר תקצוב שנתי קבוע שיינתן מקופת האוצר. חשבתי שזה המהלך הנכון ביותר לספורט הישראלי כי הוא יאפשר תכנון והתנהלות לטווח ארוך והמהלך הזה בוצע. לא רק זאת, גם תקציב הספורט עצמו גדל באופן משמעותי במהלך כהונתי ולראשונה הוא אף חצה את רף מיליארד השקלים בשנה. אבל אין די בכסף נדרשים סטנדרטים מקצועיים תוכניות עבודה מדידות בדיוק כפי שאנשי עסקים מנהלים.”

.

“מבחינתי ספורט הוא כלי חברתי ולכן היה חשוב לי לוודא שיהיו יותר מתקני ספורט כדי לאפשר ליותר ויותר אזרחים לקחת חלק בפעילות ספורטיבית מתוך הבנה שככל שיותר יעסקו בספורט, כך גדל הסיכוי שמתוכם גם ייצאו ספורטאי הישג. מה שנקרא, “מאלפים לאלופים”. הרפורמה הזו גם הסירה חסמים, צמצמה פערים ואפשרה שוויון הזדמנויות אמיתי לרשויות מוחלשות, פריפריאליות, בדרום, בצפון, ביהודה ושומרון ובקרב מגזרים כמו המגזר הערבי, הדרוזי והחרדי – שעד כה כמעט ולא זכו ליהנות ממתקני ספורט ברמה גבוהה.

.

״לצד הרחבת מעגל העוסקים בספורט עממי, פעלנו רבות לקידום הספורט ההישגי ובתוך כך הגדרנו ענפי-על מועדפים ותמרצנו אותם על פי הישגים: ככל שהענף הביא ליותר הישגים, כך הוא זכה ליותר תמרוץ ותמיכה מהמשרד. ולא רק הענף אלא גם הספורטאים עצמם ומאמניהם תומרצו בסך של למעלה מ-12 מיליון שקל מדי שנה. זאת המצוינות עליה אני מדברת. המדיניות שלי הייתה ברורה: ככל שתביאו יותר הישגים – תזכו ליותר תמיכה. ככל שהענף יותר יוכיח את עצמו – כך הוא יותר יתוגמל כפי שגם ראיתם הבוקר בתקשורת על החלטתי להגדלת הפרסים לזוכים במדליות אולימפיות”. דברי מירי רגב.