גם גל הירש צפוי לכתב אישום חמור

המשטרה סיימה את חקירתה נגד תת אלוף במיל׳ ואיש העסקים השנוי במחלוקת גל הירש והעבירה את חומרי החקירה לפרקליטות עם המלצה להעמיד לדין את האיש באשמת העלמות מס בהיקף של מיליונים.

 

המשטרה ורשות המסים מציינות כי החברה שבמסגרתה פעל הירש ושותפו “דיפנסיב שילד. השניים מנהלי החברה, הירש ועודד שכנאי, הפקידו כספים בחשבונות של חברות זרות בגיאורגיה, והעבירו אוטתם מחשבון לחשבון על מנת להעלים אותם מרשות המסים בישראל ותוך שהם מסים להערים על רשויות החק בארץ״.

.

 

החקירה נפתחה ביום 8.10.15 בעקבות ממצאי צוות הבדיקה המיוחד שמינה היועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין וכלל נציגים מהפרקליטות, מחלקת ייעוץ וחקיקה והרשות לאיסור הלבנת הון (צוות הבדיקה לא כלל נציגי משטרה, שכן בעת פתיחת הבדיקה היה גל הירש מועמד לתפקיד מפכ”ל המשטרה).

.

עם תום הבדיקה, ביום 8.10.15, הוחלט על מעבר מבדיקה לחקירה. מכיוון שבאותה עת כבר מונה מפכ”ל למשטרה, לא הייתה כל מניעה שהמשטרה תבצע את החקירה, ועל כן בוצעה החקירה, כמקובל, על-ידי המשטרה, בשיתוף עם רשות המסים.

.

נגד החשודים נאספו ראיות לכאורה ולפיהן סכומי כבף בהיקף של עשרות מיליוני שקלים הועברו ממשרד ההגנה הגיאורגי לחשבונות בנק ישראלים וזרים שקשורים לאנשי קבוצת דיפנסיב שילד, תוך הטעייה לכאורה של מוסדות פיננסיים זרים, שסירבו לקבל כסף שמקורו בעסקאות ביטחוניות בגיאורגיה. כן עלה כי נמסרו דיווחים כוזבים והוצגו מסמכים מזויפים למוסדות הפיננסיים הזרים באשר למקור הכסף.

 כנגד עודד שכנאי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, שימוש במסמך מזויף והלבנת הון, בנוגע לדיווחים שמסר למוסדות פיננסיים בחו”ל באשר למקור הכסף שהועבר מגיאורגיה. כמו כן, התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מס בהיקפים משמעותיים של מיליוני שקלים נגד עודד שכנאי, גל הירש ואחרים מקבוצת דיפנסיב שילד וחברות קשורות.

ביחידה הארצית לחקירות הונאה וברשות המסים הודפים את טענותיו של הירש שכבר בראשית החקירה אמר שמתנכלים לו על מנת לסכל את מועמדותו למפכ״לות. “כבר בראשית הדרך, לאחר בדיקה מעמיקה של רשות המבים ואישור של היועמ,ש לפתוח בחקירה, המבחן היה ראייתי בלבד. כל החקירה התנהלה בליווי צמוד של פרקליטות מיסוי וכלכלה תל אביב”.

 

.

 

בכיר בצוות החקירה אומר כי “מדובר בעבירות כלכליות מהמורכבות ביותר שאנחנו מכירים, החקירה התנהלה לאורך תקופה ארוכה בשל הצורך לחקור עשרות עדים וביצועי חיקורי דין תוך ניסיון להערים על מי שניסה לסכל את החקירה”.

פרקליטיו של גל הירש, עוה״ד נבות תל-צור, גיורא אדרת וטל שפירא, מסרו כי הם מברכים על ההחלטה לסגור גם את התיק השני שנפתח כנגד תא״ל (במיל׳) גל הירש לאחר שמונה לתפקיד מפכ״ל המשטרה. זו החלטה צפויה ומתבקשת שהתקבלה, לצערנו, בשיהוי ניכר ובחלוף 4 שנים מאז סוכל המינוי. החלטה זו, המצטרפת להחלטה קודמת לסגור את התיק שנפתח כנגד הירש בקשר עם מכרז פינוי המוקשים בראשון לציון, מדברת בעד עצמה ומעלה שאלות קשות ותהיות רבות באשר להחלטה לפתוח בחקירות אלה שהביאו לביטול מינויו למפכ״ל”.

 

“באשר לתיק המס כביכול, יובהר כי הירש דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו. הירש לא ביצע כל עבירה, דיווח על הכנסותיו באופן מלא ושילם מס כדין בגינן. מדובר לכל היותר בויכוח אזרחי ואנו סמוכים ובטוחים שלאחר שתיק זה ייבחן בפרקליטות, ייסגר אף הוא בדומה לשני התיקים האחרים, ובכך יסתיים סוף כל סוף עינוי הדין הבלתי נתפש שעובר על הירש ומשפחתו מאז סיכול מינויו לתפקיד מפכ״ל משטרת ישראל בשנת 2015”.

 

גל הירש כשל בבחירות לכנסת ולאחריהן התפקד לליכוד.

 

״עניין מרכזי״