נתניהו בפאניקה: כמחצית ממצביעי הליכוד מתלבטים אם להצביע מחל

סקרי עומק, שאחד מהם התפרסם היום, מצביע על תופעה שלא היתה מוכרת בעבר: אחוז עצום של בעלי זכות ההצבעה מתלבט ורבים מהם עשויים להחליט לא להחליט ולא ללכת להצביע בחודש הבא או להפתיע ברגע האחרון ולהצביע הצבעה אמוציונאלית שתבטא את הסלידה הגוברת כלפי נתניהו וסביבתו המטורללת.

 

אחוז המתלבטים שהכריזו בפני הסוקרים כי עדיין אינם יודעים בעד מי יצביעו מגיע ל-43%. זהו שיעור מתלבטים אדיר כשמדובר בבחירות חוזרות המתקיימות חודשים ספורים לאחר שתוצאות הבחירות הקודמות הסתיימו בסוג של תיקו חסר מוצא.

 

בסקר התאגיד לא פורסם מה הרכב המתלבטים, דהיינו מצביעי אילו מפלגות אינם בטוחים שישובו להצביע בעד אותה רשימה שעבורה הצביעו בבחירות הקודמות. ואולם, ל״עניין מרכזי״ נודעו הפרטים הבאים הלקוחים מסקרי עומק שנעשים עבור המפלגות הגדולות ובהזמנת המתמודד העשיר החדש שחבר למרצ.

 

 

ואלה הממצאים הכלולים בהערכות העכשיות חמישה שבועות לפני הבחירות:

 

1. נתניהו מאבד אחיזה אצל שליש ממצביעי הליכוד. המניפסט הדיקטטורי שעליו נאלצו מועמדי הליכוד לחתום עליו כמסמך כניעה מביש ולקקני למנהיג עלול לפוגג אפילו יותר את התמיכה בליכוד שכן כ-15 מנדטים מקרב מי שמתכוננים להצביע ליכוד, הם אנשים ישרי לב שאינם מאושרים מהמשך מגמת הדיקטטוריזציה של מפלגת השלטון.

 

על פי סקרים אלה בקונסטלציה מסויימת עשוי ליברמן לגרוף מאות אלפי ליכודניקים אליו וישנן הערכות כי אם יתנהל נכון הוא יוכל להתקרב ל-20 מנדטים ואכן להפוך לבעל דרישה לגיטימית לרוטציה בראשות הממשלה.

 

המפלגה השניה הסובלת מהססנות תומכיה היא כחול לבן. מצד אחד גנץ מתקרב עוד ועוד לנתניהו בדעת הקהל כמי שמתאים לשמש ראש ממשלה אך מצד שני מרחפת כל העת החוליגניות הוורבאלית של אהוד ברק שקוסמת לרבים.

 

 

עמיר פרץ ואורלי לוי קוסמים למעטים בלבד ומפלגת העבודה מרוסקת לחלוטין כך שרבים עדיין מתלבטים בין גנץ לברק ובין לפיד להורוביץ.

 

סיכויו של נתניהו להרכיב את הממשלה הבאה אינם גבוהים. רוב הציבור מתנגד בסקר אתר וואלה לממשלת אחדות בראשות נתניהו. לביבי יש שונאים מהימין לא פחות מאשר תעבים מן העבר הנגדי של המיתרס הפוליטי.

 

בנט, שקד, ליברמן, ברק, הורוביץ ולפיד לעולם לא יסכימו ללכת עם נתניהו  הוא אצלם מוקצה. גמור. סוס מת. לביבי יש את החרדים את דרעי ואת המתנחלים. הוא מקווה לפתות את עמיר פרץ ולשחד את הערבים כך שלא יצביעו נגדו.

 

בליכוד מוטרדים מאוד מן המספר העצום של הליכודניקים המתלבטים והמסתייגים מנתניהו. בכחול לבן יצטרכו להחליט האם להמשיך ברוגע הנוכחי או שיתחילו לשלוף ציפורניים. ברק כבר גנב לגנץ יעלון ואשכנזי 2-3 מנדטים. בימים הבאים תיצורך ליפול ההכרעה מה הטקטיקה המובילה בארבעת השבועות שיחלו ביום ראשון.

 

נתניהו זומם על מלחמה קטנה, הכנסת העם למצב חירום והפצה קבועה של פחדים וחרדות מומצאות. עד עכשיו זה עבר לו. מה יהיה הלאה? פחות חשוב הכי דחוף לשמור נקי ומוכן את תא האח״מים בכלא מעשיהו.

 

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי