דיון סוער בעד ונגד חוק המצלמות

דוברות הכנסת סיפקה ציטוטים מדיוני ההצעה שנתניהו מתעקש עליה בחוק המצלמות. קריאת החומר מן הראוי שתלווה בכך שתדמיינו צווחות והתנהגות מאוד לא פרלמנטרית ומנומסת.

 

יו”ר הכנסת יולי(יואל) אדלשטיין על תקרית ח”כ עודה:* “התנהגותו הביריונית של ח”כ איימן עודה במליאת הכנסת, תוך איום פיזי על ראש הממשלה, היא מבישה ומבזה. לא אתן יד להתנהלות כזו בכנסת ישראל”.

 

“כל המפלגות צריכות לרצות שיהיו כמה שיותר מצלמות. רק בבחירות האלה, אחרי שעשינו שימוש במצלמות בבחירות האלה, סברנו שזה חוקי ואין בעיה. ואז קיבלנו את חוות דעתו המסויגת של יו”ר ועדת הבחירות, לפיה אסור לצלם אלא אם יש הסמכה בחוק. לפני 3 שבועות היתה חוות הדעת הזאת. אנחנו מבקשים לערער את התפיסה לפיה היועצים המשפטיים הם אלה שמנהלים את המדינה הזאת. אנחנו קיבחלנו אחריות כדי לקבוע את החוקים ולנהל את ענייני המדינה. *אם אנחנו אומרים שהיועמ”שים הם אלה שיכתיבו, אנחנו מפקיעים את הריבונות שהציבור הפקיד בידינו לדרג בלתי נבחר, שאמור עם כל הכבוד לייעץ, ואנחנו מועלים בתפקידנו*”.

.

ומדיוני הוועדה:

“המשקל הראייתי שנתן היועץ המשפטי לצילומים האלה הוא אפס. אתם השתגעתם?! אתם שומעים את עצמכם? (קריאות ביניים ח”כ מיכאלי, ח”כ סעדי, ח”כ ברק). אפשר כמובן לדון על שאלת המשקל. גם לסרטונים אפשר לעשות מניפולציות, נכון, אבל כאילו שלזיכרון האנושי לא. בסרטון אפשר לשמוע ולראות את ההתרחשות. אומרת ועדת הבחירות: אין לנו די זמן להיערך.

.

״אבל איזו מטלה מטילה הצעת החוק על ועדת הבחירות? השיטה שבה בחר המחוקק היא שהמפלגות כולם רשאיות לשלוח נציגים לקלפיות, וההדדיות היא הדרך הטובה ביותר לשמור על טוהר הבחירות. אלה מפקחים על אלה, אלה מאזנים את אלה. איזה היערכות זה מטיל על ועדת הבחירות? מה ההבל הזה?

*

מקובלת עלינו הטענה כי ברגיל מוטב היה לחוקק בדרך המלך. אבל אנחנו נמצאים בעיצומה של מערכת בחירות חסרת תקדים. מספר קטן של קולות היה עשוי לשנות את חלוקת המנדטים באופן שהיה עשוי למנוע בחירות נוספת.

*

מחייב היערכות מהירה, כדי לוודא הגשמת טוהר הבחירות כדי שתשקף נאמנה את הצבעת אזרחי ישראל. גם אם אתם מאוד רוצים לנגח את רה”מ נתניהו, קורא לכם להצביע בעד תיעוד ללא אפליה. לכן אנו גם כופרים בדעתו של יועמ”ש הכנסת שדרוש רוב של 61, בשל טענה לפגיעה בשוויון. די לשיטתנו שתעבור ברוב רגיל. בדיוק את השוויון משרתת ההצעה הזאת. כרטיס הזיכרון ייוותר בידי ועדת הבחירות. זאת הגשמת שוויון. לא אנדרלמוסיה יש בהצעה, אלא טוהר בחירות.

*

אי אפשר להסתתר מאחורי מילים גדולות: או שאתה בעד טוהר הבחירות, או שאתה נגד*. אני חולק על חווה”ד של יועמ”ש הכנסת. הפכתם את היועמ”שים לפוסקים”.

עניין מרכזי