טראמפ העיף את החבר הכי טוב של נתניהו מהבית הלבן

מכה אנושה לדוקטרינת נתניהו:
טראמפ פיטר את יועצו הקיצוני לביטחון לאומי, ג׳ון בולטון. מדובר באיש שהנשיא עצמו גינה והציג כמי שמציע כל רגע לארצות הברית להילחם עם כל העולם ביחד ובנפרד כל הזמן.

.

בולטון היה האיש של נתניהו בבית הלבן שכל העת הטיף למלחמה נגד איראן. טראמפ שוקל זה זמן להיפטר מבולטון לאחר שהסתבר שוב ושוב שהאיש איננו יועץ לביטחון לאומי אלא מטיף אובססיבי למלחמות סרק שרק עולות לאמריקנים טריליונים של דולרים ללא תועלת כלשהי. להיפך.

.

פיטורי בולטון, שביקר אינספור פעמים בארץ , מהווים נדבך נוסף בדרך לפגישת טראמפ הנשיא האיראני רוחאני, בעת שזה יגיע בחודש הבא לוועידה השנתית של האו״ם.

.

טראמפ זרק את בולטון אחרי כשנה וצי בתפקיד, כשהוא מדווח על כך לעולם בציוץ אכזרי אופייני: ״שירותיו של בולטון אינם נחוצים יותר בבית הלבן״.

.

בולטון הוא זה שגרר בעידוד נתניהו את טראמפ לצאת מהסכם הגרעין ולהטיל עליה שורה אינסופית של סנקציות. לפני חודשיים הצליח בולטון לשכנע את טראמפ לבצע תקיפה צבאית אווירית באיראן. ברגע האחרון ממש בוטלה התקיפה אחרי שבכירי הצבא הבהירו לנשיא את ההשלכות ההרסניות שעלולות לנבוע מתקיפה כזו.

.

עבור נתניהו זו מכה קשה שכן הוא בחר לכל אורך דרכו הפוליטית בשנים האחרונות באיראן כאויב המרכזי שמינף את הצלחתו בזירה הפנימית. עתה התהפך הגלגל ונראה שהסכם הגרעין שהעולם כולו עדיין דבק בו צפוי להתחדש.

.

רמי יצהר, עניין מרכזי