מחדלי טראמפ והטעויות הגסות של נתניהו שמובילות למלחמה איומה

‫איראן דחתה בבוז גלוי את תחנוניו של הנשיא האמריקני. הנשיא רוחאני סירב בתוקף להיפגש בניו יורק עם השליט הצולע והמרקטע של אמריקה. בטהרן כבר עובדים על השלב הבא: אסקלציה צבאית רצינית בזמן בקרוב.

 

וזה מה שקורה על פי גורמי מודיעין: טראמפ אכל אותה בגדול בעיקר כי נפל למלכודת של נתניהו, ביטל את הסכם הגרעין, בודד עצמו מאירופה, מסין ומרוסיה ועכשיו כשהוא עומד בפני הדחה, הוא מתחנן לפגישה עם רוחאני בניסיון נואש להשיג רגיעה וזה פשוט צוחק עליו ומשפיל אותו.

.

טהרן מזהה הזדמנות לנקמה בטראמפ ובבני בריתו. ארדואן, פוטין, מקרון והסינים ניצבים ישירות או במרומז ובעקיפין מאחורי האומץ האיראני הצובר תאוצה מהירה וחסרת תקדים בחומרתה. נתניהו סיבך אותנו קשות.‬

.

היום אמר מפקד משמרות המהפכה האיראני מפורשות כי איראן לא רק רוצה אלא בידיה גם האמצעים הצבאיים ״למחוק את המשטר הציוני מעל למפה״. המצב הגיאופוליטי חמור מבחינה ישראלית.

אחרי הכל, מאות הפצצות ישראלית על מטרות  איראניות שוליות ברחבי המרחב לא יכולות להיגמר באיפוק אינסופי. איראן מזהה הזדמנות נדירה לתגובה. זה החל בהפצצה המוצלחת ששיתקה את מחצית תפוקת הנפט האיראנית בתוך דקות ספורות, במקביל נמשכת ללא הפרעה  השתלטות איראנית על מרבית שיטחי עיראק, אילוצה של בגדד לפתוח את הגבול היבשתי לסוריה, מה שמייצר רצף טריטוריאלי נחשק מטהרן לביירות דרך דמשק והכל כשמקרון הצרפתי מוכן להלוות לאיראנים מאות מיליארדים ופוטין מודיע שישלח לאיראנים כמה מערכות טילי ההגנה המתקדמים בעולם שרק יצטרכו.

 

לא נעים לומר זאת, אבל כמעט כל פרשן מודיעין בעולם מאשים בכל התיסבוכת הזו המאיימת על שלום העולם את האיש מבלפור הדואג בעיקר לעצמו הרבה יותר מלטובת האינטרס הלאומי שלנו.

 

כרגע, אין בעולם מבוגר אחראי שיכול לבלום את ההידרדרות. להיפך. טראמפ חירבן לאמריקאים את כל היוזמות שעליהן רכב כל הדרך לבית הלבן.

 

קשקשן על, טראמפ. 

 

טראמפ הוא פאשלונר סדרתי. בטהרן עלו על זה. אנחנו עלולים לשלם מחיר יקר. יקר מדי.

.

חשוב לדעת כי בניגוד ללקקנים בסביבתו של נתניהו, בערב הסעודית כבר יש התפכחות כואבת לגבי הנשיא האמריקאי. גם בריאד התלהבו בתחילה מבחירתו של טראמפ לנשיא אחרי אובמה, אבל בשבועות האחרונים מי שמעיין במאמרי המערכת בעיתונות הסעודית או בדבריהם של מעצבי דעת הקהל בממלכה באמצעות הרשתות החברתיות מבחין בשינוי הטון כלפי טראמפ. הסעודים סבורים כי טראמפ הזניח אותם ולא ממש מסייע בדחיקת רגלי האיראנים. חוסר התגובה של טראמפ על הפלת המל”ט האמריקאי בחודש יוני והפגיעה במתקני הנפט עוררה אצל הסעודים תחושה קשה. הם סבורים כי כל מטרתו של טראמפ היא לסחוט עוד ועוד תקציבים מארמון המלוכה באמצעות חוזי רכש של מערכות צבאיות שכשלו בהגנה על מתקני הנפט.

.

באיראן אינם מרגישים כי ישנו איום ממשי על יציבות השלטון. הסנקציות האמריקאיות כואבות אך משפיעות בעיקר על האזרח הפשוט. איראן לקחה הימור ענק בהפצצת מתקני הנפט בסעודיה ועקב היעדר התגובה של אמריקה תעודד אותם לנקוט בעתיד הלא רחוק בעוד צעדים דומים, תוך איתות לישראל שטילים מדויקים יכולים לפגוע גם באתרים אסטרטגיים בשטח הישראלי וכל הדיבורים על מניעת התבססותה של איראן במרחב הם דיבורי סרק מבית היוצר של בלפור.

 

הוא כשל בגבול המקסיקני, פישל מול דרום אמריקה, רב עם האירופים, הסתכסך עם הבריטים, הסתבך עם פוטין, אכל אותה מהנשיא הצפון קוריאני קים וחוטף מכות אינספור מהסינים.

 

טראמפ הבטיח להחזיר את אמריקה לגדולתה אבל הורס אותה מבפנים ועל הדרך מוביל לכאוס עולמי.

 

הבעיה העיקרית של האמריקנים היא שאינם מודעים לחולשותיהם. תקציה הביטחון האמריקני הוא אמנם גבוה פי ארבעה מכל תקציבי הביטחון של כל העולם יחד, אבל בפועל הצבא האמריקני הוא החלש בעולם וכשל בכל משימותיו מאז מלחמת העולם.

 

זהו צבא ענק שיכולותיו האמיתיות נשענות בעיקר על עליונות טכנולוגית מסויימת אבל כזו שאינה מסוגלת להכריע שום מלחמה בשום מקום. להיפך. האמריקנים הפסידו ומפסידים בכל זירה שאליה הם נדחפים וסופם שהם נסוגים מוכים, חבולים ועם גרעון תקציבי אדיר. המלחמות עולות טריליונים ומניבות תבוסות בלבד.

 

דווקא היום, יותר מתמיד, מתברר איזו טעות איומה עשו הישראלים כשהמליכו על עצמם את בנימין נתניהו. הפתרון היחיד הוא לסלק אותו מהבית ברחוב בלפור ולהחזירו לקיסריה מיידית!

 

רמי יצהר

Rami Yitzhar

 

עניין מרכזי