נתניהו בצרות: פס״ד תקדימי קובע כי סיקור אוהד הוא שוחד לכל דבר

בית המשפט המחוזי קבע תקדימית בפסק דין בעניינו של ראש עיריית אשקלון לשעבר קביעה חד משמעותית שמסבכת את בנימין נתניהו מעל לראש.

 

מהיום אין עוד ספק: סיקור עיתונאי אוהד יכול בהחלט להיחשב בנסיבות מסויימות שוחד פלילי לכל דבר בשל חשיבות הסיקור האוהד עבור הפוליטיקאי או איש הציבור או לחילופין סיקור המשמיץ את יריביו באופן שהוא עשוי להרוויח ממנו.

 

פסק דינו של שמעוני פחות חשוב לגופו של העניין המרכזי, שכן העיקר כאן הוא ההחלטה המפורטת ולא במקרה של המיקרים ומרכיביהם שלפיהם יחסי פוליטיקאי לבעלים של עיתון או כלי תקשורת אחר ייחשבו עבירת קוחד לכל דבר ועניין.

 

 

מן הפסיקה עולה חד משמעית כי נתניהו בצרות צרורות. בית משפט ישראלי זרק לפח את חוות הדעת המגוייסת שהביא ביבי מאמריקה לפיה ביקור אוהד אינו שוחד. להיפך קבע בית המשפט אבל צריך לבחון היטב היטב את הפרטים כדי להוכיח זאת.

 

נתניהו הזדרז לשחרר ספין, נכלולי כרגיל לפיו הואיל ושמעוני זוכה הרי שגם בעניינו התיק קרס אלא שלכל ברור שאין דימיון בין החשדות המיוחסים לנתניהו בתיק 2,000 ביחסיו עם נוני מוזס מידיעות ובתיק 4000 ביחסי ביבי – אלוביץ׳ שהיה הבעלעם של בזק ואתר וואלה. נתניהו יתקשה מאוד לצאת זכאי. הפסיקה מכל מקום תהיה של דלושה שופטים ולא של אחת כבמקרה האשקלוני.

 

בפרקליטות המדינה אומרים מפורדות כי בפסק הדין שהתקבל בעניינו של שמעוני ישנן  אמירות עקרוניות חשובות שתומכות בתזה הפלילית שעומדת בבסיס כתב החשדות בתיק 4000, ואולי גם ב-2000. מעבר לכך, בפסק הדין בית המשפט גם דוחה לגמרי את התזה של פרקליטי נתניהו שלא ניתן בכלל לעשות הקבלה ולטעון שסיקור חיובי או אחר מהווה מתת בעבירת שוחד.

 

רמי יצהר Rami Yitzha

 

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםמועדון הכושר ״זאוס״ בראשון לציון עבר ל״הולמס פלייס״
המאמר הבאכ-200 טילים ורקטות נורו לעבר ישראל כולל לגוש דן בעקבות חיסול בעזה
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.