התעקשות מתנחלים הניבה אסון כלכלי: כל המוצרים שמקורם בשטחים מחוץ לקווי 67׳ יסומנו בהדגשה

סירובו העקרוני של יקב הממוקם בגדה לדאוג להסרת תביעה עקרונית, הביאה היום לפסיקה תקדימית חמורה שתפגע בכלכלת ההתנחלויות ואולי אף בכלכלת ישראל כולה.

 

על פי החלטת

בית הדין הגבוה לצדק באיחוד האירופי חלה מעתה חובה לסמן בבירור מוצרים המיוצרים בהתנחלויות כולל ברמת הגולן ובמזרח ירושלים ובקיצור בשטחים שמחוץ לקווי 1967 אז נכבשו השטחים במלחמת ששת הימים.

בית הדין הגדיר מחדש שטחים אלה כ״שטחים כבושים המנוגדים לדין הבינלאומי ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה״.

.

עשרות ארגונים בינלאומיים פעלו לקבלת החלטה זו.

מהתאחדות האיכרים נמסר כי "החלטת בית הדין היא חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS, דבר שצריך להדליק נורה אדומה לממשלת ישראל. על הממשלה להיאבק בחומרה בהחלטה שמכשירה הלכה למעשה חרמות כנגד מדינת ישראל כולה".

. הכל החל כשיקב באחת ההתנחלויות בגדה עתר לפני כשלוש שנים לבית משפט צרפתי נגד סימון המוצרים שמקורם בהתנחלויות.

.

בית המשפט הצרפתי הפנה לחוות-דעת של בית הדין של האיחוד האירופי לצורך קבלת החלטה עקרונית. יצויין כי

שרת המשפטים דאז איילת שקד והמשנה ליועמ"ש רועי שינדורף ביקשו שוב ושוב מבעלי יקב פסגות שימשכו את העתירה, בטענה כי היא תגרום נזק אדיר למדינה. בעלי היקב בהתנחלות סירבו וכך הגיעה הפסיקה שהיתה צפויה.

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםכוכבי מצדיק את החיסול בעזה
המאמר הבאהמו״מ הקואליציוני לא ייפסק. גנץ: המחוסל היה בן מוות
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.