נלכדו הבוגדים שהסגירו את סולימאני למודיעין זר

שלטונות סוריה עצרו כמה בני אדם שככל הנראה היו אלה שהסגירו לארגון ביון זר מידע שהוביל לחיסולו של הגנרל האיראני קאסם סולימאני.

 

כפי שדווח בלעדית כאן ב״עניין מרכזי״ בשבוע שעבר, החיסול הסנסציוני התאפשר בעקבות בגידת גורמים פרו איראניים שיעים בסוריה ובלבנון. המידע הגיע לארגון ביון מזרח תיכוני ומשם הועבר לאמריקנים שביצעו את החיסול בפועל בעת שסולימאני ופמלייתו יצאו מנמל התעופה של בגדד.

 

גורמים שונים במערב מנסים ללכוד את סולימאני או לחסל אותו זה שנים רבות אך כשחו במשימתם בשל נטייתו להסתתר מן העין הציבורית. באחרונה שינה הגנרל המנוח ממנהגו והפך דמות פוליטית מסוקרת זאת בדרך להפיכתו לנשיא האיראני הבא.

 

אלא שהדבר היה בעוכריו. סולימאני חדל לנקוט את צעדי הזהירות הקפדניים שלפיהם נהג במשך כ-20 שנה וזה עלה לו בהתפוצצות לגזרים. על פי גורמים זרים ביצע שלטון אסד גל מעצרים בפקודת האיראנים. בין העצורים גם עובדים בנמל התעופה ובשרשרת הפיזית שסבבה את המחוסל הן בסוריה והן בלבנון.

 

על גורמין אלה, הביון הסעודי היה מעורב בפעולות הגילוי, האיתור והאימות של נתונים מסויימים, כמו גם גורם ביון אזורי נוסף.

 

בינתיים שכחה במידת מה המתיחות אם כי האיומים ההדדיים בין טראמפ לשליטי טהרן נמשכים ולעיתים מחריפים.

 

ההערכה בישראל היא לסבירות נמוכה לפרוץ מלחמה אזורית כוללת הואיל והאיראנים מבינים היטב את המחיר שישלמו על תגובה לא פרופורצינאלית לחיסול.

 

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםנסראללה: נתניהו שכנע את פומפאו ללחוץ על טראמפ לחסל את סולימאני
המאמר הבאצה״ל מסייע לאזרחים במקומות מוצפים
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.