ישראלים מורשים לנסוע לסעודיה אך לא בדרכון ישראלי

הממלכה הסעודית הזדרזה להודיע כי לא תותר כניסה לבעלי דרכון ישראלי וכי בכך אין שינוי במדיניות הממשלתית. את ההודעה מסר שר החוץ הסעודי, הנסיך פייסל בן פרחאן, אמר בראיון לרשת CNN לדבריו

"אין לנו קשרים עם מדינת ישראל ומחזיקי דרכון ישראלי לא יכולים לבקר בממלכה נכון לעכשיו".

.

ההודעה מגיעה על רקע פרסום הודעת שר הפנים אריה דרעי כי מעתה אין איסור על ישראלים להיכנס לממלכה הסעודית. הכרזה זו מבטלת את היותה של סעודיה מדינת אויב. המשמעות היא מבחינת החוק הישראלי מעתה כניסת אזרחים ישראליים לסעודיה אינם מהווים עבירה ביטחונית בישראל. אשר לדרכי הכניסה, ברור שלא תהיה כניסה בדרכון ישראלי. בינתיים לפחות.

 

הגם שהיחסים בין ישראל לסעודיה אינם רשמיים, הם נחשבים הדוקים ומתמשכים זה שנים רבות. בין היתר פורסם במקורות זרים על ביקורים הדדיים ופגישות מדיניות וביטחוניות רבות ומתמשכות.

 

ההודעה הסעודית נועדה לצורכי פנים. היא אינה שוללת הגעת ישראלים בדרכונים זרים או באשרות מיוחדות. בין היתר פורסם כי ערבים ישראלים יוכלו להגיע לעלייה לרגל ללא צורך בהליך בירוקאטי באמצעות ירדן.

 

לישראל ולסעודיה אינטרסים משותפים הרי גורל בעיקר בכל הנוגע למאבק באוייב המשותף איראן והמורדים החותים בתימן. הסעודים זקוקים לסיוע ישראלי בתחומים מגוונים ומשתמשים זה שנים בטכנולוגיה, בנשק ובפיתוחים ישראליים מורכבים.

 

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםבעקבות תוכנית טראמפ: דאעש הכריז מלחמה על ישראל
המאמר הבאראש הממשלה הבא גנץ: שיחתי עם טראמפ נשארת חסויה
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.