נשיא צרפת מחדש יריבות עתיקה עם בריטניה בעקבות הברקזיט

שלוש שנים וחצי אחרי שהבריטים החליטו שנמאס להם מגלי ההגירה הבלתי מועילים הנוהרים לארצם ללא הפסקה וללא תועלת כלכלית חברית ופוליטית של ממש נפרדה בריטניה מן האיחוד האירופי.

 

במובנים מסויימים, בעיקר גיאורפיים ומונטריים, הבריטים מעולם לא היו באמת חלק מן האיחוד. בלונדון אף פעם לא ויתרו על הפאונד לטובת היורו והתעלה המפרידה בין אירופה לאי הגדול נותרה סמן ברור חרף המנהרה התת ימית.

 

האירופים מתייחסים לפרידה בסוג של אבל. הנשיא הצרפתי מקרון האשים את מדינות היבשת בסוג של רפיסות. לדעתו, אירופה קפאה על שמריה ובכך נסוגה ואיפשרה לסינים, לרוסים ולאמאיקנים להשתלט על העולם ללא תחרות.

 

השאלה הגדולה היא האם היבשת תישאר מאוחדת או שהפרישה הבאיטית מערערת את היסוד הסולידארי המרכזי של ההסדר הפוליטי כלכלי החשוב בעולם מאז מלחמת העולם השנייה.

 

אי הוודאות אופפת גם את בריטניה. עד סוף השנה לא צפויים שינויים כלכליים משמעותיים אבל ההמשך אינו ברור. הניתוק עלול להביא גם להתעוררות סקוטית ולפרישה שלה מבריטניה הגדולה. גם בחלק האירי השייך לבריטניה רוחש אי שקט מתחת לפני השטח.

 

ומה אתנו? בישראל זיהו כבר לפני שנים רבות את שקיעת אירופה ואת כוחה הנחלש במהירות מסחררת. כך גם ארדואן ופוטין. וכך יכולה טורקיה לכבוש חלק מקפריסין ללא תגובה, פוטין רוקח מזימות באוקראינה ובגרוזיה, גלי מהגרים מובלמים ואפריקאים חודרים ליבשת עם יכולת התמודדות מוגבלת והבעיה העיקרית היא שאירופה הפכה לראשונה בהיסטוריה צל של עצמה.

 

לאירופה אין מנהיג, בעיקר בדנים האחרונות כשאנגלה מרקל מחשבת את קיצה הפוליטי לאחור. בהיעדר מנהיגות פוליטית של המדינה החזקה ביבשת מבחינה כלכלית האיחוד מתנועע עם נהג אוטומטי שבקושי דורך במקום. מי שמנצל זאת ונוטל יוזמה הוא הנשיא הצרפתי מקרון, שמסתמן כמנהיגה האמיתי של אירופה.

 

לכן כדאי לשים לב לדברים שאומר מקרון ביום הראשון לפרידה מהבריטים. ״זהו יום עצוב", אמר הנשיא מקרון. "הברקזיט אפשרי בגלל שאירופה נהפכה לשעיר לעזאזל של הבעיות שלנו". עוד הוסיף הנשיא מקרון כי "אנחנו צריכים עוד מדינות באירופה שיתייצבו מול סין וארצות הברית".

.

"האיחוד האירופי חייב לעבור רמפורמה כדי לתקן עצמו. עבור האזרחים הבריטים בצרפת שום דבר לא ישתנה, הם בבית בצרפת. 27 מדינות יישארו מאוחדות באיחוד".

.

מקרון סיים במשפט מתגרה שהו העלה נשכחות והציף באופן ברור ובוטה את היריבות בת מאות השנים בין צרפת לאנגליה. "יש היסטוריה ארוכה בין צרפת לבריטניה, אחת שהוקמה על דם, חופש, אומץ וקרבות. אני לעולם לא אשכח את זה", אמר מקרון.

.

מנקודת מבט ישראלית הברקזיט הוא חיובי מבחינה כלכלית. גם הבריטים וגם שארית האיחוד מעוניינים בחיזוק הקשרים והממשלה הבאה תוכל לנצל זאת להשגת הסכמי סחר מצויינים.

.

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםביבי חולם להיות פוטין. חלום באספמיה?
המאמר הבאטראמפ צלח את נסיון ההדחה אבל ביידן ינצח אותו בבחירות
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.