הכור בנתנז חוסל מעשית בפיגוע המסתורי

נשיא המוסד המתקרא המכון למדע  ולביטחון בינלאומי, דייוויד  אולברייט אומר היום לאחר עיון בצילומי תקריב ששיגרו לווייני מודיעין כי אתר הגרעין האיראני שחובל החודש בנתאנז נפגע אנושות. לדעתו ולדעת גורמים אחרים  ייארך שנים אם בכלל עד שניתן יהיה לשקמו ולייצר בו שוב צנטרפוגות המייצרות אורניום מועשר.

 

אולברייט, שאיננו מוכר לציבור הישראלי נשלח לומר לעיתון ישראלי בשפה האנגלית נתונים שטרם פורסמו עד כה. ההערכה היא שהדברים מעוגנים לא רק מתיעוד העשן השחור שבקע מזירת הפיגוע אלא מנתונים נוספים שמקורם עלום.

 

ראש הממשלה נתניהו שנשאל על ההתרחשויות בנתנז ובמקומות נוספים באיראן לאחרונה סירב להתייחס לנושא ואילו לאחר אירוע נוסף שאירע מאוחר יותר, שנבע מתאונה מקומית אמר שר הביטחון בני גנץ משהו בנוסח ״לא כל פיצוץ באיראן קשור אלינו״.

 

אולברייט התייחס לדוח של המכון שבראשו הוא עומד. הניסוח פתלתל אך הממצאים חד משמעיים:

"תצלומי לווין מסחרי באיכות גבוהה הראו שמתקן ייצור הצנטריפוגות באתר ההעשרה הגרעינית נתנז ספג נזק משמעותי למבנה המרכזי שלו, שככל הנראה אינו ניתן לתיקון".

.

המכון מפרט כי "המתקן החדש שנחנך ב-2018 היה קריטי לתהליך הייצור התעשייתי של הצנטריפוגות המתקדמות, בעיקר בתהליך הרכבת הרוטורים, אחד הרכיבים העיקריים במנגנון הסיבוב של הצנטריפוגה".

אולברייט מעריך שיכולת התיפקוד של הכור במימוש מטרתו העיקרית נעלמה ורוסקה לתמיד בפיצוץ שגרם לשריפת הענק.

.

יצויין כי שלטונות איראן זגזגו תחילה בדיווחיהם ורק בימים האחרונים הודו שמדובר בנזקים חמורים שלא ניצפו במבט ראשון.

 

איראן אינה יודעת מה גרם לפיגוע ומי עומד מאחוריו, אם בכלל. מה שידוע בוודאות גבוהה הוא שלא מדובר בהפצצה או בפעולת סייבר שיגרתית וכי היה צורך במעורבות אנושית כדי לייצר את התוצאה החמורה הזו. יצויין כי באיראן פועלים ארגוני מחתרת שונים הנחשדים בביצוע פיגועים משמעותיים ובחיסולם והיעלמותם של גורמים מקומיים חשובים.

 

רמי יצהר,

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםאשתו של אדלשטיין דווקא חושבת שהיתה בסדר
המאמר הבאכשלה מזימת ראשי האוניברסיטאות לסכן את חיי רבבות סטודנטים
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.