סערת הצוללות בכנסת גוועה: פסילת ההחלטה – חוקית

חוסר עירנות של הקואליציה איפשרה לאופוזיציה להעביר במחטף החלטה במליאת הכנסת בדבר הקמת ועדת חקירה לנושא הצוללות. ההחלטה עברה ברוב מיקרי של 25 מול 23 אלא שחלק מאנשי הקואליציה לא השתתפו בהצבעה הואיל וסברו שתהיה הצבעה שמית כפי שביקש על פי התקנון יו״ר הקואליציה, מיקי זוהר.

 

יו״ר הכנסת לוין הזדרז ליטול את ניהול הישיבה, ביטל את ההחלטה הקודמת, קיים הצבעה נוספת שבה נפלה ההצעה. באופוזיציה מיהרו לחגוג ואחר כך לתקוף ותמר זנדברג ממרצ הודיעה שתעתור לבית המשפט אבל אז פירסמה ממלאת המקום של היועץ המשפטי של הכנסת הודעה לפיה מהלך הפסילה וההצבעה המחודשת היו חוקיים ותקינים.

.

מ"מ היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד שגית אפיק,  קבעה: "ניתן להותיר את ההצבעה השמית על כנה וכן את הסרתה של ההצעה מסדר יומה של הכנסת".

.

יוזמת ההצעה להקים את ועדת החקירה, ח״כ תמר זנדברג (מרצ): ״נעתור לבג"ץ נגד ההחלטה השערורייתית הזאת. ההצבעה הייתה חוקית ונערכה על פי תקנון הכנסת. ביטולה בדיעבד מרוקן מתוכן לא רק את ההחלטה החשובה על הקמת ועדת חקירה על הצוללות, אלא את כל הליך ההצבעה בכנסת שהוא לב הדמוקרטיה. אי אפשר לבטל הצבעה אחרי שהתוצאות כבר מופיעות על הלוח בגלל שהתוצאה לא מוצאת חן".

.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "עם כל הכבוד לעמדת הייעוץ המשפטי של הכנסת, אני חולק על הפרשנות שלהם. נפנה לייעוץ משפטי נוסף על האירועים השערורייתיים במליאה".

כאמור בסופו של דבר זו היתה סערה בכוס מי שכן הייעוף המשפטי שעיין בסירטון התיעוד של ההתרחשויות אישר שזוהר פנה במועד וביקש הצבעה ידנית: "אני סבורה שביטול של הצבעה אחת וקיומה של הצבעה אחרת על פניה במטרה להסוות תוצאה של הצבעה היא דבר אשר חותר תחת עקרונות היסוד של השיטה ויש בו כדי לפגוע באמון הכנסת. אך אין זה המצב שבפנינו".

.

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםבני גנץ קפץ לוושינגטון – ממשיך לצבור הצלחות
המאמר הבאהעצמאים זועמים ומיואשים – מצטרפים להפגנות נגד נתניהו
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.