מבזקים

צובעים את הבית – המגמות לקיץ הקרוב

מי מאתנו לא נחשף לפחות פעם ביום לפרסומות הרבות ששוטפות את מסכי הטלוויזיה והרשת בעת האחרונה ושמנסות לשכנע אותנו כמה פשוט לצבוע את הבית. נדמה אפוא שכל מה שצריך הוא מעט מצב רוח טוב ומברשת, אך האם הפרסומות משקפות את המציאות? אם נזכם זאת בקצרה אפשר לומר שממש לא באופן מדויק. זה נכון שצביעה של דירה בשיטת עשה זאת בעצמך יכולה להיות משימה פשוטה למדי אך במקרים רבים המציאות רחוקה מהתסריטים המשכנעים על מרקע הטלוויזיה.

 

צביעת דירה בישראל

 

ענף צביעת הבתים בישראל מאופיין בעונתיות ובוא האביב מסמל את תחילתו של המועד המועדף שבו ישראלים מעדיפים לבצע עבודות שיפוצים מסוגים שונים כשהבולטים שבהם הם השיפוצים הקלים בדגש על צביעת דירה מפאת הפשטות שבעניין, זמן העבודה הקצר ביחס לשיפוצים נרחבים, העלויות הנמוכות והאפשרות לבצע את השיפוץ – צביעת הדירה במקרה שלנו, באופן עצמאי.

מעבר לכך, ישנם נתונים מעניינים נוספים שקשורים בתדירות שבה משפחה ממוצעת בישראל צובעת את ביתה והסכומים שענף עבודות הצבע מגלגל מדי שנה.

באופן כללי, משפחה ממוצעת צובעת את ביתה לפחות פעם בארבע שנים בענף שמגלגל למעלה ממיליארד שקלים! שרובו למרבה ההפתעה מושקע עדיין בשכירת בעלי מקצוע – למרות ההתרחבות של גישת “עשה זאת בעצמך”.

 

מה צריך לדעת לפני שצובעים את הדירה?

 

נשאלת השאלה, מה גורם לרבבות ישראלים לצרוך שירותים מקצועיים לצביעת דירה למרות ההנגשה הגבוהה של התחום?

התשובה לכך נעוצה בעלויות ובעבודה שמצפה לכם אם תצבעו את הדירה בעצמכם.

ראשית, בואו ונעשה הבחנה בין דירה שניתן לצבוע בקלות לבין כזו שלא נצבעה זמן רב, או כזו שדורשת תיקונים נרחבים ועבודות צבע אומנותיות.

ברור שאם אנו מעוניינים בעבודות צבע מיוחדות, יהיה עלינו לשכור צבעי מנוסה שיעשה זאת עבורנו. המשפט הזה נכון גם במצבים שהקירות זקוקים ליד מקצועית שתבצע את התיקונים באופן מקצועי.

לעומת זאת, אם מדובר בצביעה של חדר בודד או בצביעת בית במצב סביר, במקרים רבים תוכלו לחסוך מאות שקלים ויותר אם תצבעו את הבית בעצמכם. יחד עם זאת, לפני שאתם רצים וקונים רולר חדש, כדאי לעשות חשבון פשוט ולשאול את עצמכם האם יש לכם את הזמן הדרוש לביצוע המשימה. צביעת חדר יכולה לארוך יום אחד לפחות בעוד צביעת דירה על ידי מי שאינו מיומן, יכולה להיערך אפילו שבוע (בהתחשב בזמני הייבוש של הצבע, צביעת הדלתות והמשקופים וכו’). אם יש לכם את הזמן הדרוש – מה טוב, שיטת עשה זאת בעצמך יכולה להיות הפתרון הטוב ביותר בעבורכם בעוד שנטילת ימי חופש עבור ביצוע המשימה, עשויה להפוך אותה ללא משתלמת ואופציית הצבעי המקצועי עשויה להיות משתלמת יותר.

 

באיזה סוג צבע תבחרו?

 

אם לשפוט על פי הפרסומות, נראה אפוא שהצבע החדש שיצא זה עתה הולך לחולל מהפיכה של ממש בענף הצבעים וכאילו נשאלת השאלה “מה עשינו עד כה בלי הצבע הזה…”

מנקודת מבט מקצועית, קיים פער בין הפרסום לבין המציאות. ברובן המכריע של עבודות הצבע, שימוש בצבעים סטנדרטיים ונפוצים, תהיה הבחירה הטובה ביותר במושגי איכות ועלות. יחד עם זאת, יש להקפיד על כמה כללים בסיסיים בבחירת הצבע המתאים לבית:

  1. לצביעת קירות בחרו בצבע אקרילי בלבד! מדובר בצבע איכותי שמאפשר ניקוי של הקיר באופן פשוט באמצעות מטלית רטובה.
  2. צביעת תקרה בצבע על בסיס סיד סינטטי – צביעה של תקרה צריכה להיעשות בחומר נושם – כזה שמסוגל לפלוט את הלחות מהקירות. צבע על בסיס סיד סינטטי זול באופן משמעותי וכיום תוכלו למצוא אפילו כאלה שאינם יורדים במגע עם לחות או עם מים ולכן הם מושלמים לצביעת חדר האמבטיה.
  3. לצביעת משקופים ודלתות עץ השתמשו בצבעים על בסיס מים – מעבר להיעדר הריח החריף ביחס לצבעי שמן, הצבעים הללו מתייבשים במהירות – דבר שיקצר את משך ההמתנה ואת העבודה הכוללת.

הצבעים המבוקשים – חזרה ללבן

 

מי מאתנו שצבע את ביתו, לא תהה באיזה צבע כדאי לצבוע את הבית..? אם בשנים האחרונות היינו עדים למגמה של שימוש בצבעים מעורבים בשילובים שונים – כדוגמת צביעת אחד הקירות או יותר בצבע עז, כיום ישנה חזרה ברורה אל הבסיס ואל הצבעים הבהירים – ללא שילובים כאלה ואחרים.

הצבע השולט כיום ברוב הבתים בישראל הוא הלבן בעוד אחריו מתייצבים הצבעים הבהירים בגווני השמנת השונים. מגמה שללא ספק יכולה להפוך את הצביעה של ביתכם למשהו פשוט יותר ממה שאתם חושבים.

מעניין לראות שדווקא בצביעת משרדים מגמת הצבעוניות הולכת ומתחזקת וכיום נעשה שימוש רחב במיוחד בצבעים מגוונים שונים בסביבות העבודה השונות. סביר להניח שהדבר קשור למחקרים שמוכיחים ששימוש בצבעים מסויימים כגון ירוק, וורוד וכחול, עשויים לעורר תחושות נעימות ומשרים אווירת עבודה בסביבה נעימה ויצירתית.

על מה צריך להקפיד לפני שצובעים?

 

על מנת למנוע נזקים משניים, הדבר הראשון שצריך לעשות הוא להבטיח שלא נלכלך את הרהיטים או את רצפת הפרקט במהלך הצביעה. לכן יש לפנות את הרהיטים שניתן ולעטוף את הנותרים.

דבר נוסף שמצריך דגש מיוחד הוא הקצאת זמן לביצוע תיקונים. זכרו שלא משנה כמה תשקיעו בצביעה, הדבר העיקרי שיקבע את אופייה של עבודת הצבע יהיה איכות התיקונים שבצעתם לפני כן.

לבסוף, כשהדבר מגיע לעבודות צבע, אנו ממליצים לעקוב אחר הוראות היצרן ולצבוע לפחות בשתי שכבות. כמו כן לזמני ההמתנה חשיבות גבוהה בתוצאה הסופית שתקבלו.

אז איך אתם צובעים את הבית? לא משנה אם אתם עושים זאת בעצמכם או שלא, החשוב הוא לעשות זאת תוך כדי מחשבה והימנעות מבזבוזים מיותרים ואם לבסוף החלטתם שצריך צבעי – בקשו לראות עבודות צבע שביצע בעבר וכן מומלץ לחתוך עמו על חוזה עבודה מסודר.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן