מבזקים

מה קורה בגוף האישה במהלך ההריון?

גוף האישה משתנה במהלך ההריון וניתן לראות זאת בצורה בולטת בחלוקה לפי טרימסטרים ושבועות. במאמר הבא נסביר לך מה קורה בכל שלב ונגלה איך את אמורה להרגיש

 

מעקב אחר שבועות הריון צפוי להיות חלק בלתי נפרד מהשגרה שלך בתקופה הקרובה, אך כדאי שתזכרי שמדובר במשימה מבלבלת. הסיבה לכך היא שבמהלך הריון לא כל חודש מורכב מארבעה שבועות כפי שהתרגלנו לחשוב, מה גם שיש חודשי הריון ארוכים יותר וקצרים יותר. מצד שני, זה לא אומר שצריך לוותר על המעקב – אלא רק לשנות פריזמה ולהתחיל לבחון את ההיריון במונחים של טרימסטרים.

 

הנה למשל הדברים המרכזיים שעוברים על גוף האישה במהלך ההריון:

 

הטרימסטר הראשון: השלב המעניין יוצא לדרך

 

החודש הראשון של ההריון מגלם בתוכו את שבועות 1-6, בעוד החודש השני חל על שבועות 7-10 והחודש השלישי על שבועות 11-12. בחודש הראשון כמעט ולא מרגישים את ההריון כי בשבוע 4 למשל העובר בסך הכל מגיע לגודל של גרגיר פרג. במקביל, השליה מתחילה להיווצר ומתחברת לדופן הרחם .זה גם השלב שבו חבל הטבור יוצא מצד אחד של השליה ונוזל מי השפיר מתחיל להופיע בתוך שק מי השפיר.

 

לשם השוואה, בשבוע 8 משקלו של העובר כ-0.25 גרם ואורכו כ-177 מ”מ. מערכת העצבים שלו כבר מתקשרת עם השרירים ועד שבוע 12 הוא ישקול 8.5-14 גרם ויגיע לגובה של 6.5 סנטימטרים. בינתיים, נשים מקבלות בחזרה את התיאבון, הבחילות נרגעות ואפשר להתחיל פעילות גופנית מאוזנת.

 

הטרימסטר השני: ברוכה הבאה לחלק הקל

 

הטרימסטר השני נחשב בעיני נשים מנוסות לקל ביותר במהלך ההריון. הוא כולל בתוכו את החודש השלישי שחל על שבועות 14-15, את החודש הרביעי שכולל את שבועות 16-19, את החודש החמישי עם השבועות 20-23 ואת החודש ה-6 שבו השבועות 24-26.

 

החלק הקריטי של התפתחות העובר כבר הסתיים וגם התהליכים שעוברים על גוף האישי מתמתנים. בשלב הזה גם בדרך כלל מספרים לבני המשפחה והחברים, אז מקבלים עידוד מהסביבה ומצליחים להתמודד גם עם השינויים בשגרה.

 

הטרימסטר השלישי: הנה באים הצירים

 

הטרמיסטר השלישי חל בין השבועות 27-40, ונשים שמגיעות לשבוע 42-43 כבר צריכות לעבור זירוז. בתוך הטרימסטר הזה, החודש ה-6 כולל לדעת הרופאים את שבוע 27 בלבד, בעוד חודש 7 חל על השבועות 28-31, חודש 8 על השבועות 33-36 וחודש 9 משבוע 37 והלאה.

 

בשבוע ה-30 להריון מרגישות הרבה נשים את העור המתוח מעל הבטן וכתופעת לוואי גם את תחושת הגירוד. שבוע 35 מתאפיין בצבירת מלאי של ברזל אצל העובר, מה שמביא לירידת ברזל בגוף האישה, ואת שבוע 40 מציינים בדרך כלל עם פיקוח של הרופא על עלייה במשקלו של העובר ועל רמת הסבילות לצירים.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן