מבזקים

מה תפקידו של מנהל רשתות בארגונים?

תקשורת הנתונים בארגון מנוהלת על ידי גורם מקצועי שאחראי על התוכנה והחומרה. במאמר הבא נסביר כיצד מסמיכים אותו ומה כולל התפקיד

 

התהליך שבו נתונים עוברים בין מחשבים או מכשירים אלקטרוניים אחרים נקרא בעגה המקצועית “תקשורת נתונים”. הנתונים בצורת התקשורת הזו מועברים על גבי תווכים ומי שאחראי עליהם הוא מנהל רשת. בתוך כך, מנהל רשתות גם אחראי על אוסף כל הרכיבים הפיזיים במחשב ובהתקנים האלקטרוניים – החומרה.

 

תחומי האחריות של מנהל רשת כוללים את כרטיסי הרשת, מודמים, רכזות, מתגים ונתבים. מתוקף תפקידו, מנהל הרשת אחראי לבצע הגדרות והתקנות של הציוד וכמובן לפתור בעיות ותקלות תחזוקה. מנהל הרשתות הוא הגורם היחיד שאמון על ניטור פעילותו התקינה של הציוד, התקנה ואחזור תוכנות והוא יכול לעסוק בתכן של רשתות מחשבים חדשות ובאבטחת רשתות קיימות.

 

כיצד קובעים את תחומי האחריות של מנהל הרשת?

 

רוב מנהלי הרשתות מתמקדים במסגרת עבודתם השוטפת בשמירה וניטור של תקינות תשתיות ה-LAN וה-WAN, ובפריסת שרתים לטובת מענה על צרכי הארגון, הלקוחות, העובדים והספקים. עם זאת, יש ארגונים שבהם נקבעים תחומי האחריות של מנהל הרשת בצורות שונות. בנוסף, הפעולות שמבצע כל מנהל רשת משתנות בין תקופות.

 

יש מנהלי רשתות שאחראיים על הקצאת כתובות רשת לאמצעים שונים, ומנהלים שמגדירים את אופן הפעולה של פרוטוקולי רשת, פרוטוקולי ניתוב וטבלאות ניתוב. לעומתם, מנהלי רשתות אחרים מנהלים תוכנות שמשמשות לאגירה, הפצה וחיפוש של מידע משותף ובמקביל גם מפקחים על אמצעי אימות המשתמשים.

 

בחלק מהארגונים ובעיקר בענף הייטק אחראיים מנהלי רשתות על ניהול והגדרה של מנהלי התקנים בציוד שמחובר לאינטרנט, כמו למשל מחשבים, מדפסות וכן הלאה. במקביל, הם אחראיים על תחזוקת שרתי קבצים, VPN, מערכות לגילוי פריצות אבטחה ושערי Gateway. המאפיין המשותף לכל תחומי האחריות הוא חשיבותו של מנהל הרשתות בתקשורת הנתונים ובהשפעה על הפעילות השוטפת של הארגון.

 

מה נדרש ממנהלי רשתות ואיך הופכים להיות כאלה?

 

תנאי הקבלה לתפקיד החשוב של מנהל רשתות נקבעים לפי תחומי האחריות שמוגדרים עבורו. לרוב, המנהל אמור להכיר את מבנה רשת שעליה הוא אחראי ואת שלל המערכות שעושות שימוש בתשתיות. עם הזמן לומד המנהל את אופן השימוש של המערכות ברשת וכך הוא יכול להשתתף בחלוקת עומסים, קביעת קצב העלאות והורדות קבצים וכן הלאה.

 

בארגון גדול קיימים מספר בעלי תפקידים שמשלימים אחד את השני כמנהלי רשתות, ובארגונים קטנים נדרש מנהל הרשת גם להוכיח בקיאות בכל הנושא של אבטחת מידע. לפיכך, כבר בשלבי ההכשרה המקצועית של מנהל רשת מושם דגש על העניין הזה.

 

לבסוף, קורסים שמיועדים להסמכת מנהל רשת מבוססים על כלים של מיקרוסופט וחברות תוכנה אחרות וניתן לבחור התמחויות משנה לרבות התמחות בתקשורת, אבטחת מידע או מסדי נתונים.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן