מבזקים

ידע כללי

יש כמה דברים שכל אזרח בישראל צריך לדעת בשביל לממש את זכויותיו. החל מעובדי קבלן ועד ימי מחלה – הנה המדריך המלא

 

החוק במדינה דמוקרטית משפיע מטבע הדברים על כל אזרח. מצד שני, רבים לא מקדישים זמן ומחשבה להיכרות עם החוקים השונים וכך הם מונעים מעצמם שורה ארוכה של הטבות וזכויות. למעשה, יש דברים שחייבים לדעת גם אם לא בחרתם במסלול לימודי משפטים והנה 7 מהם:

  1. אסור להעסיק עובד קבלן מעל 9 חודשים

החוק בישראל קובע שעובד שהועסק דרך חברת כוח אדם אצל אותו מעסיק למשך 9 חודשים חייב להפוך לעובד רגיל. המקרים היחידים שיוצאי דופן הם עובדי קבלן כוח אדם בתחום המחשוב ועובדים של קבלני שירות. עם זאת, המעסיק רשאי לפטר את העובד אחרי 9 חודשים כדי למנוע את קליטתו בחברה.

  1. גיל הפרישה מעבודה הוא 67 לגברים ו-62 לנשים

נכון להיום, גברים יכולים לפרוש מעבודה לגמלאות בגיל 67 ונשים יכולות לעשות זאת מגיל 62. גיל פרישת החובה משמעותו הגיל שבו מעסיק רשאי גם לחייב עובד לפרוש, בעוד גיל הזכאות ליציאה לפנסיה מוקדמת הוא 60 אצל גברים ונשים כאחד.

  1. סטודנטית בהריון זכאית לחניה ללא תשלום החל מחודש שביעי

חבל שהרבה סטודנטיות בהריון בישראל לא מודעות לזכויות שיש להן בנוגע לחניה. בין היתר, סטודנטית זכאית לפי החוק לחניה ללא תשלום בקרבת מקום הלימודים שלה כבר מהחודש השביעי להריונה ועד חודש לאחר הלידה. בפועל, הטבה כזו משפיעה לטובה על איכות החיים של סטודנטיות בהריון וחוסכת עבורם זמן, מאמץ וכסף.

  1. איסור הפצת תמונות, סרטונים או הקלטות

החוק בארץ אוסר להפיץ תמונות, הקלטות או סרטונים בעלי אופי מיני של אדם מסוים ללא הסכמתו המפורשת. למעשה, פרסום כזה יכול להפוך בקלות לעבירה של הטרדה מינית ופגיעה בפרטיות ולגרור אחריו סנקציות קשות. האיסור על הפצה תקף ברשתות החברתיות והוא חל גם על מי שקיבל את התמונות, הסרטונים או הקלטות מצד שלישי.

  1. בעלי דירה רשאים לסרב לעסקאות פינוי בינוי

עסקאות פינוי בינוי נתמכות כיום על ידי עיריות בכל רחבי הארץ כחלק ממגמות של התחדשות עירונית. עם זאת, בעלי דירה רשאים לסרב לעסקאות פינוי בינוי במידה והן אינן כדאיות עבורם, לא מותאמות לצרכים שלהם או אם לא הוצעו להם מגורים חלופיים.

  1. זוגות עם ילדים זכאים לסיוע בשכר דירה

תעודת זכאות של משרד הבינוי והשיכון מאפשרת לזוגות צעירים לקבל סיוע בשכר דירה. את סכומי הסיוע קובעים לפי מבחן הכנסות של בני הזוג ובהתאם לגיל הילדים.

  1. עובד צובר 1.5 ימי מחלה בחודש

החוק מאפשר לכל עובד לצבור 1.5 ימי מחלה לכל חודש עבודה במשרה מלאה אצל אותו מעסיק, עד 18 ימים בשנה.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן