מבזקים

SEO שלילי – הצד האפל של עולם קידום האתרים

תחום קידום האתרים הוא תחום מאוד תחרותי. כל דף אינטרנט מתחרה באלפים רבים של דפים אחרים הממוקדים אף הם באותן מילות חיפוש, והמנצח יהיה זה שיבחר באסטרטגיות הקידום הנכונות והיעילות ביותר לזירה שבה הוא מתמודד. מקדם אתרים מקצועי ורציני ישקיע מאמצים רבים ביצירת אסטרטגיית קידום טובה ובמימושה על הצד הטוב ביותר, וכך אנחנו גם מקפידים ללמד את תלמידי קורס קידום אתרים שלנו, אך לצערנו ישנם גם אנשים שיבחרו באסטרטגיות תוקפניות המיועדות לפגוע ישירות באתר מתחרה במטרה להחלישו.

 

כאשר אנחנו מדברים על SEO שלילי, אנחנו מדברים בדיוק על האסטרטגיות התוקפניות הללו. חלקן מבוצעות מחוץ לדפי האתר (off-page) והן פשוטות ואפילו זולות לביצוע, וחלקן מבוצעות בתוך הדף (on-page) וכוללות פריצה לאתר ופגיעה ברכיבים בו. כך או כך, אם אתרכם הותקף על ידי אסטרטגיה כזו, עליכם להגיב בהקדם ולמנוע את הנזק לפני שגוגל תעניש אתכם. ענישה כזו יכולה לפגוע בדירוגים שכבר השגתם ואפילו להעלים את האתר לחלוטין מדפי התוצאות, ומזה יהיה לכם קשה מאוד להתאושש. על כן, חשוב להיות תמיד עם האצבע על הדופק, לעקוב אחרי השינויים באתר ובדירוגיו ולבדוק מעת לעת באופן יזום אם ישנם סימנים לפגיעה באתר כתוצאה משיטת פעולה שלילית שכזאת.

לפניכם שלוש אסטרטגיות SEO שלילי שחשוב שתכירו ותדעו לזהות בעת הצורך:

 

מתקפת קישורים רעילים

 

זוהי ככל הנראה אחת השיטות הפשוטות והקלות ביותר לביצוע, ולכן היא גם הנפוצה ביותר. בשיטה זו יוצרים מספר גדול מאוד של קישורים אל האתר המותקף מאתרים “מפוקפקים” – לרוב מקבוצות אתרים קשורים או מחוות קישורים. המלל של הקישורים הללו יהיה לרוב אחיד וקבוע, והוא עשוי להיות קשור לתחום שבו פועל האתר (ליצירת מראית עין של פעולת קידום לא לגיטימית שבוצעה על ידי בעלי האתר בעצמם) או לא קשור אליו כלל. בעלי האתר עשויים לא להבחין בכך עד שדירוגיהם יתחילו לרדת, ואז הנזק כבר נעשה.

אמנם לא ניתן למנוע מתקפות כאלו על אתרכם, אך על מנת להתגונן מהן, עליכם להיות ערניים ולעקוב אחר פרופיל הקישורים הנכנסים לאתרכם. אם מצאתם קישורים רעילים שנוספו לרשימת הקישורים הנכנסים לאתר, שקלו לדווח עליהם לגוגל באמצעות כלי ה-Disavow למניעת פגיעה באתר.

 

שכפול או גניבת תוכן

 

לכתוב תוכן מקורי לאתר זוהי לא מלאכה קלה. אז לאחר שעבדתם וכתבתם ושייפתם והגעתם לטקסט מצוין העונה על צרכי הגולשים וידידותי למנועי החיפוש, כמה תתאכזבו לגלות שהמתחרה שלכם פשוט העתיק את התוכן לאתר שלו ומציג אותו כשלו? כנראה שמאוד תתאכזבו, אך מעבר לאכזבה, זכרו כי שכפול תוכן עלול גם לפגוע במאמצי קידום האתר.

שכפול תוכן הוא תופעה שגוגל מאוד לא אוהבת. כאשר היא מזהה בסריקות שלה תוכן המופיע בשני דפים שונים, היא תבחר לאנדקס רק אחד מהם, והשני יישאר מחוץ לדפי תוצאות החיפוש. הצבת תגית קנוניקל בכל דף באתר יכולה בהחלט לסייע, וגם הרובוטים של גוגל אמורים להצליח לזהות את הדף שבו הופיע הטקסט המקורי ולבחור בו לאנדוקס, אך הם גם עלולים לטעות, בעיקר כאשר הם נתקלים בדף עם התוכן המשוכפל לפני שהם נתקלים בדף המקורי.

גם במקרה זה, לא ניתן למנוע את גניבת התוכן, אך ניתן לטפל בה כאשר היא מזוהה. על כן, חשוב מאוד לבצע בדיקות תקופתיות לאיתור גניבת תוכן באמצעות כלים דוגמת CopyScape ולנקוט צעדים מול האתר המשכפל.

 

פריצה לאתר

 

להבדיל משתי השיטות האחרות, שיטה זו היא שיטת on-page הכוללת פריצה לאתר שלכם. האקר שהצליח לחדור לאתר יכול לבצע מגוון פעולות שיפגעו בו: יצירת קישורים מהאתר לאתרים “מפוקפקים”, שינוי התוכן המופיע באתר, הפניית דפי האתר לאתר אחר, יצירת דפים באיכות גרועה באתר, יצירת חסימה למנועי החיפוש בקובץ ה-Robots.txt ועוד. כל הפעולות הללו יכולות לגרור עונשים חמורים מצד גוגל, שיזיקו באופן אנוש לדירוגי האתר.

במקרה הזה ההתגוננות היא באמצעות אבטחה מעולה של האתר ומתן תשומת לב לשינויים באתר ובדירוגיו. גילוי מהיר של המתקפה יאפשר לכם “לנקות” את האתר ולהחזירו למצב תקין, אולי אפילו לפני שגוגל תבחין בכך בעצמה.

כל אתר ברחבי הרשת עשוי להיות נתון למתקפות מעין אלו, וכך גם האתר שלכם. אם אינכם רוצים לראות את מאמציכם לבניית אתר איכותי ולקידומו ברשת יורדים לטמיון, חשוב לנטר בקביעות את פרופיל הקישורים, את התוכן המקורי ואת כלל רכיבי האתר. ואם אתם חוששים שהותקפתם ואתם זקוקים לעזרה מקצועית, אתם מוזמנים להתייעץ עם המומחים של חברת קידום האתרים סאו סימפל https://www.seo-simple.co.il/

 

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן