מבזקים

האם כדאי לעשות לילד אבחון דידקטי?

אין דבר מתסכל יותר עבור הורים מאשר המצב שבו הם מצפים מהילד שלהם להצליח ברמה מסוימת בלימודים, בין אם זה ברכישת מיומנות כמו קריאה ובין אם מדובר על כתיבה, ולמעשה לגלות שזה לא קורה. בדרך כלל זה קורה אבל ברמה שאינה תואמת את המצופה מגילו של הילד ומההתפתחות שאליה היינו רגילים עד אותו הרגע וברוב המקרים זה השלב שבו ההורים עוצרים לרגע. מתחילים לעבור כל התסריטים הכי נוראיים שאפשר, עד שמבינים שהדרך הכי טובה לבדוק איפה עומדים הדברים ומה נכון לעשות נידון זה פשוט לאבחן את המצב. אבחונים מהסוג הדידקטי באים לבדוק מאיזה קשיים סובלים הילדים, מהם הגורמים להם ועל איזו רמה של קושי מדובר. אחרי שנעשה אבחון דידקטי כמובן שיש צורך לנתח את הנתונים ובהתאם לכך ניתן יהיה להחליט על דרכי פעולה שונות.

 

איזה תחומים נבדקים במסגרת אבחון דידקטי?

האמת היא שיש הרבה דברים שבאים לידי ביטוי באבחונים שונים מהסוג הדידקטי, כמו לדוגמא:

  • האם לילד יש יכולת חשיבה כללית ובאיזה רמה היא באה לידי ביטוי. זה יכול לכלול את השפה המילולית ואת השפה הבלתי מילולית.
  • איך נראה כיום תהליך הקריאה בשפת האם של הילד והאם הקצב עונה על הציפיות.
  • האם הילד כותב בצורה נכונה, מחזיק נכון את העט ומבצע זאת בצורה מתקבלת על הדעת.
  • האם בערוץ השמיעתי יש בעיות של תפיסה וזיכרון.
  • האם מבחינת הערוץ החזותי הכול תקין או שיש בעיית תפיסה וזיכרון.

כפי שניתן לראות, אבחון דידקטי הינו אבחון מאוד מעמיק ולכן ברור מדוע לא כדאי לזלזל בכך. אומנם זה נכון שלא קל, בתור הורים, להודות שאולי לילד יש בעיה, אך מצד שני, אתם יכולים להיות בטוחים שלהתעלם מהמצב זה הדבר הכי גרוע שתוכלו לעשות. לכן עדיף לפקוח את העיניים, לראות את הסיטואציה כפי שהיא ולהגיב בהתאם כי ככל שתתחילו לעזור לילד בשלב מוקדם יותר כך יהיה לו קל יותר במסגרת הלימודית.

 

איפה עושים אבחון כזה?

 

אבחונים מהסוג הדידקטי ניתן לעשות בימינו במספר רב של מקומות ולכן עולה השאלה לאן פונים. איך בוחרים את המכון המתאים ואיך יודעים שקיבלנו החלטה נכונה? אם אתם מתלבטים איפה לעשות לילד אבחון דידקטי כדאי יהיה לבדוק כל מה שאתם יכולים אודות המכון שאליו חשבתם לפנות, בין אם זה כולל את הוותק ובין אם זה כולל את ההשכלה של אנשי המקצוע שיעשו לילד בפועל את האבחון. שימו לב שלמרות הרצון לשלם על העניין הזה כמה שפחות, בסופו של דבר יש משמעות גם לבחירת המכון המוביל בתחום ולכן לפעמים אפילו עדיף לשלם קצת יותר אם זה מה שיבטיח מקצועיות ברמה הרבה יותר גבוהה.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן