מבזקים

אומנות השטאנץ – השבלונות העומדות בבסיס תהליך הייצור הסדרתי

אחד המושגים המרכזיים, גם אם פחות מוכרים, בעולם התעשייה והייצור, הוא ה”שטאנץ”, הידוע בעברית גם בתור “מבלט”. כאשר מחפשים בנושא זה מגלים כי במקומות רבים מדברים על מבלטים לאריזות, שטנץ או שבלונות לחיתוך או לדפוס וכד’. בעוד מדובר במרכיב משמעותי ובסיסי בתהליכי ייצור רבים ומסוגים שונים, מעניין להבין – מהו בדיוק ה”שטאנץ” המפורסם, מה תפקידו בעולם הייצור ומדוע הוא מהווה חלק כל כך מרכזי ומהותי בתהליכי ייצור רבים מספור?

 

שבלונות מדויקות המשמשות לייצור חוזר וזהה של חלקים ספציפיים

 

שטנץ הוא בעצם סוג של שבלונה, אך מדובר בשבלונה מיוחדת ומדויקת מסוג מסוים ביותר. שטאנצים משמשים כשבלונות המרכזיות בתהליכי ייצור רבים – כל מוצר מפורק לחלקים ולרכיבים הבסיסיים המרכיבים אותו, וכל רכיב פשוט שכזה מיוצר באופן המוני באמצעות שבלונה מדויקת ביותר בדמותו ובצורתו. בין אם מדובר במוצר שלם או בחלק קטן ובסיסי של מוצר, אותה שבלונה מדויקת ביותר מאפשרת לייצר בדמותה את אותו חלק אינספור פעמים, באופן המבטיח כי מדובר יהיה באותו חלק בדיוק, עד לפרטי פרטים ועד לרמת דיוק גבוהה ככל הניתן. כך, לאחר שמייצרים אינספור עותקים מדויקים על פי אותה שבלונה, ניתן לצרף כל עותק שכזה לעותקים אחרים של שבלונות אחרות (המיועדות עבור החלקים האחרים של המוצר אותו מייצרים) ולהרכיב את המוצר המוגמר והסופי. תיאור זה הוא כאמור של פס הייצור הסדרתי המודרני, וכעת ניתן להבין כי בבסיסו של תהליך ייצור זה פעמים רבות עומדות אותן שבלונות, אותם שטאנצים “מפורסמים”… בנקודה זו יש להדגיש כי מבלטים אינם תמיד ובהכרח עומדים בבסיסו של כל פס ייצור סדרתי או של כל מוצר המיוצר בייצור המוני. פסי ייצור מסוימים פועלים בשיטות אחרות, אך המבלט היה ונשאר אחד הכלים הבסיסיים והיעילים ביותר עבור פסי ייצור סדרתיים.

 

שבלונות לדפוס ומבלטים לאריזות – מה הופך את השטנץ לנפוץ כל כך?

 

אם כן, מדוע השטנץ עומד בבסיסם של תהליכי ייצור רבים כל כך? מדוע משתמשים דווקא בשיטה זו, ולא באחת מאינספור שיטות אפשריות אחרות (בהן נעשה שימוש בפועל במספר קטן ומצומצם בלבד של מוצרים ופסי ייצור)?

אחת הסיבות המרכזיות היא כי שטאנצים מהווים פשוט כלי אפקטיבי ביותר לייצור סדרתי מוצלח, כלומר – פס ייצור סדרתי ממנו יוצאים מוצרים (או חלקי מוצרים) רבים הזהים בדיוק אחד לשני, ולכן הבלאי הכולל של תהליך ייצור זה נמוך יחסית. מבלטים ניתנים לשימוש חוזר אינספור פעמים, כך שיש לייצר את השבלונה הראשונית ולבצע עליה בדיקות, ולאחר שמצאנו כי המבלט אכן מתאים ומדויק, מכאן והלאה ניתן להשתמש בו עבור אינספור עותקים שונים.

כך, ניתן למצוא כיום שטנצים בבסיסם של תהליכי ייצור רבים – שבלונות חיתוך ושבלונות דפוס, מבלטים של עיצוב אריזות (לייצור מדויק של אריזות ייעודיות בגדלים וצורות ספציפיות ביותר) ושטאנצים לייצור סוגים רבים ושונים של מוצרים. מדובר כאמור בכלי יעיל ופשוט לייצור, ולכן בכלי אשר עומד בבסיסם של אינספור תהליכי ייצור שונים בארץ ובעולם גם יחד.

 

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן