מבזקים

שימוש בסמארטפון והגנת מידע – איזה פלאפון לרכוש?

בשנים האחרונות גוברת באופן משמעותי המודעות ותשומת הלב הציבורית לנושאים של שימוש והגנה על מידע, בעידן בו החיים של כולנו מתנהלים, לפחות באופן חלקי, ברשת ובתיווכם של מכשירים סלולאריים, טאבלטים ומחשבים. אנחנו מבצעים יותר ויותר מפעולות היומיום באמצעות האינטרנט, ומידע רב אודותינו זורם לידיהן של חברות שונות, תאגידי טכנולוגיה עצומים, ממשלות וגורמים נוספים שונים. בהתחשב בסוגיות הפרטיות והשימוש במידע העולות בשנים האחרונות, נשאלת השאלה – איזה מכשיר סלולארי כדאי לקנות על מנת להבטיח שמירה מרבית על המידע שלנו?

 

לפחות עושה מאמץ מסוים – אייפון ומדיניות המידע והפרטיות של אפל

 

נבהיר כבר בהתחלה כי אין כיום בשוק חברת טכנולוגיה או סמארטפון ספציפי אשר שומרים באופן מלא ומוחלט על המידע והפרטיות שלנו, בעיקר מפני שהתחום אינו בנוי כך מבחינה טכנית ועקרונית. למשל, כאשר אנחנו רוצים להשתמש באפליקציית ניווט דוגמת waze, אין ברירה אלא למסור לשרת ולחברה המפעילה את הסמארטפון שלנו מידע אודות מיקומנו, אחרת האפליקציה לא תוכל להכווין אותנו בצורה יעילה. אותו היגיון נכון לגבי אינספור פעולות אחרות שאנו מבצעים בסמארטפון והופכות אותו ליעיל כל כך.

עם זאת, בחינה מקרוב מגלה כי קיימים הבדלים חשובים בין מדיניות השמירה והשימוש במידע של חברות שונות. מבחינה זו, ניתן לומר כי בניגוד למרבית ענקיות הטכנולוגיה, אפל לפחות עושה מאמצים מסוימים להגן על לקוחותיה – האייפון לכאורה שומר פחות מידע עלינו, מעביר פחות מהמידע האישי שלנו חזרה לאפל ובמידה רבה מאובטח ופרטי יותר מאשר המכשירים הנפוצים של היצרניות המתחרות. השימוש אייפון אולי לא יבטיח לכם פרטיות מלאה ושמירה ושליטה מוחלטות על המידע שלכם, אבל הוא אמור להציע לכם יותר מהמאפיינים הללו, בהשוואה לאלטרנטיבות העיקריות בשוק.

 

מודעות גבוהה כתחליף לדרישה לשמירת פרטיות מוחלטת

 

במצב העניינים הנוכחי כדאי להפנים כי כולנו נמצאים במרכזו של קונפליקט מסוים – מצד אחד החיים שלנו הולכים ומתעצבים בעולם טכנולוגי בו כולנו משתמשים בטכנולוגיה הזו מדי יום ובאופן נרחב, ומצד שני על מנת ליהנות מפירות הטכנולוגיה הזו עלינו לוותר על חלקים מסוימים בפרטיות שלנו ולמסור לפחות חלק מהמידע האישי שלנו לגורמים “זרים” דוגמת חברות הטכנולוגיה.

על מנת להמשיך ליהנות מהמצב הקיים אך לא להגיע למצב בו החיים שלנו חשופים לחלוטין ויתר על המידה לגורמים זרים בעלי אינטרסים עסקיים מובהקים, ניתן ומומלץ לסגל מודעות גבוהה ולעשות את ההתאמות שניתן לעשות כרגע על מנת למקסם בכל זאת את הפרטיות שלנו תחת מסגרת העניינים הנוכחית. לרבות מן האפליקציות ישנן הגדרות בטיחות ופרטיות אותן ניתן לכוון להיות מחמירות יותר, יישומים מסוימים הם פשוט מיותרים או שניתן למצוא יישומים מקבילים פחות “פולשניים” מבחינת האופן בו הם אוגרים את המידע שלנו וניתן כמובן לעבוד עם אפליקציות מוצפנות למיניהן דוגמת “טלגרם”, בהן המידע אינו זמין לאף אחד חוץ מהמשתמשים.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן