מבזקים

מסקנות ועדה בראשות גדעון סער: נתניהו פגע בפעילות משרד החוץ

גדעון סער לא עושה הנחות לבנימין נתניהו. הוא עושה זאת באומץ ראוי לציון ומתוך דאגה אמיתית לתהליך המכוון של חיסול פעילות משרד החוץ בתקופת כהונתו הממושכת מדי של ביבי כשר החוץ. נתניהו לא רצה שירות חוץ יעיל כי רצה לשלוט בכל מלשכתו. התוצאה ניכרת היום באנטישמיות גואה, ביחסים מעורערים עם אירופה והכירסום עצום במעמדה הבינלאומי של ישראל.

 

הדברים משתמעים מהודעת ועדת החוץ והביטחון שפורסמה היום.

 

נוסח ההודעה: ועדת המשנה הזמנית למדיניות חוץ, בראשותח”כ גדעון סער (הליכוד) קיימה ב-18 בנובמבר דיון חסוי בנושא מצב משרד החוץ, בהשתתפות מנכ”ל משרד החוץ, יובל רותם, נציגים מהנהלת המשרד ומוועד עובדי המשרד. עוד השתתפו המשנה לראש המטה לביטחון לאומי, ונציגי משרד האוצר מאגפי התקציבים, השכר והחשב הכללי.

.

הדיון נסוב סביב שלוש סוגיות מרכזיות: השחיקה בתקציב משרד החוץ והפערים התקציביים בפעילותו של המשרד, תנאי השירות של עובדי המשרד, פגיעה בסמכויות המשרד והעברתן למשרדים אחרים.

.

מסקנות הדיון, על דעת ועדת המשנה כולה, הופצו בשבוע לשר החוץ, שר האוצר וראש המל”ל, בחתימתו של יו”ר הועדת המשנה.

.

מסקנות אלה הותרו לפרסום, ומובאות כלשונן:

  1. על פני הדברים – בסיס התקציב לשנת 2019 אינו ריאלי. הוצאות משרד החוץ חורגות משמעותית יותר מתקציבו המאושר. ברי, כי מצב דברים זה אינו רצוי.
  2. הוועדה מסבה את תשומת הלב לכך שנתח משרד החוץ מכלל תקציב המדינה ירד משמעותית, זאת על אף חשיבותו של משרד החוץ לביטחון הלאומי של ישראל במובנו הרחב והמערכה המדינית שישראל מצויה בה. נתון זה מטריד. זה אינו מייתר, כמובן,  את הצורך בשירות חוץ יעיל.
  3. הוועדה מודאגת ממצב התקציב השוטף של משרד החוץ ומכך שחשב המשרד הוא שצריך לאשר פעילויות בסיסיות.
  4. יש תחושה של פגיעה בעשייה של משרד החוץ ועל המל”ל להתערב וללוות את הנושא למציאת פתרון.
  5. הוועדה קוראת לשר החוץ ולשר האוצר לפעול על מנת למצוא פתרונות תקציביים לתפקוד המשרד עד לסוף שנת 2019. בהמשך – להסדיר את תקציב 2020 כך שייתן מענה למשימות המשרד.
  6. יש לחתור לפתרון מוסכם בנושא תנאי העבודה של עובדי המשרד. במקביל אנו ממליצים על הקמת ועדה שתבחן את כל נושא השליחים בחו”ל (גם ממשרדים אחרים): סמכויות, שכר, תנאים וכו’ במטרה לבחון הרביזיה הנדרשת.
  7. לעניין הקיצוץ בסמכויות המשרד וביזור סמכויות למשרדים אחרים – הוועדה תדון בנושא במועד אחר.

לא התקבלה תגובת שר החוץ הנוכחי, ישראל כץ. יצויין כי כץ מנסה להשיב למשרד החוץ חלק מתיפקודו הלקוי אך לפי שעה בהצלחה מוגבלת מאוד.

 

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן