מבזקים

שופט מסך במקום ה-VAR הזר

ההתאחדות לכדורגל ⚽:
מ־VAR לשופט מסך

נציגים מהאקדמיה ללשון העברית וענף הכדורגל בחרו חלופה עברית למונח הלועזי

בשלהי עונת הכדורגל של שנת תשע”ח–תשע”ט (2018–2019) הצטרפה ישראל למדינות שעברו לשיטת שיפוט באמצעות VAR (Video Assistant Referee).
נוהל שקבע איגוד השופטים מורה כי שופט ליגת העל, עוזר שופט ומפעיל טכני יעקבו אחר התנהלות משחק הכדורגל באמצעות מצלמות הפרוסות לאורך המגרש, ויתריעו לפני השופט במגרש במידה ומזוהה טעות שיפוט ודאית באחד מארבעה מצבים: (1) שער שנכבשו/נפסלו שלא בצדק; (2) החלטה על בעיטת עונשין; (3) אירועי כרטיס אדום; (4) טעות בזיהוי בשליפת כרטיס צהוב/אדום.

אוהדי המשחק, פרשנים, שדרנים, שופטים ושחקנים אוהדי העברית חברו למזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית במטרה למצוא חלופה עברית מתאימה לראשי התיבות הללו, שתסייע לכל העוסקים במלאכה לשחק כדורגל בעברית.

לאחרונה התכנסו נציגים מן האקדמיה ללשון ומומחים בענף הכדורגל בישראל כדי לדון בשלל ההצעות לחלופה עברית שהתקבלו מהציבור הרחב ומציבור המומחים. את ענף הספורט ייצגו רונית תירוש, יו”ר איגוד שופטי הכדורגל; שמוליק שטייף, שופט ומנהל פרויקט הטמעת ה־VAR בישראל; שלומי ברזל, ראש מערך ההסברה של ההתאחדות לכדורגל; אריאל הופרט, יועץ תקשורת במשרד מינקובסקי תקשורת; ואוֹרי אוּזן, שחקן נבחרת ישראל לשעבר, פרשן ומאמן קבוצת הנוער של הפועל תל אביב. מטעם האקדמיה ללשון העברית השתתפו המזכירה המדעית של האקדמיה רונית גדיש, מרכזת המינוח במזכירות המדעית ויקי טפליצקי בן־סעדון, ראש מדור קשרי קהל תליק כרמון ויועצת התקשורת של האקדמיה ורד ליון־ירושלמי.

מתוך שלל ההצעות עלו שלוש לשלב הסופי ו’התחרו’ על תפקיד החלופה העברית:
·         מערכת שׁוּר (מן הפועל לשוּר = לראות)
·         מערכת שיפוט מסייעת (ובראשי תיבות מש”ם)
·         שׁוֹפֵט מָסָךְ, שִׁפּוּט מָסָךְ.
בדיון עלו כמה שאלות: האם ללכת בעקבות הלועזית וליצור מונח שהוא ראשי תיבות? האם לחדש מילה או להשתמש במילים קיימות? האם עיקרו של העניין הוא המערכת הטכנולוגית או האנשים המפעילים אותה ומשתמשים בה?

לאחר דיון ממצה נבחרו בהסכמה כללית הצירופים שׁוֹפֵט מָסָךְ ולצידו שִׁפּוּט מָסָךְ כחלופות העבריות של VAR. יתרונם שהם מדויקים, שקופים ונוחים לשימוש. ובהערת אגב – הם גם מתאימים מאוד לתנועת היד (צורת מלבן) שמסמן השופט במגרש קודם שהוא ניגש למערכת. צמד החלופות נותן מענה לכפילות שיש במונח VAR – המציין הן את השופט עצמו הן את המערכת המאפשרת את השיפוט – אדם וטכנולוגיה כאחד. כאשר מתכוונים לאדם נאמר למשל: “שופט מסך ישראלי בליגת האלופות”, “שופט מסך ימליץ לבחון אירוע רק כאשר מדובר בטעות ודאית”; ואילו כשעוסקים במערכת נאמר לדוגמה “בכל משחק תוצב ליד ניידת השידור באצטדיון גם ניידת שיפוט מסך”, “המשחק הופסק, והשופט התבקש לבדוק את ההחלטה במערכת שיפוט המסך”.

במזכירות המדעית של האקדמיה אומרים: “עכשיו הכדור במגרש של השופטים, השחקנים, השדרנים והאוהדים. אנו מקווים שהם יאמצו את החלופות העבריות שִׁפּוּט מָסָךְ ושׁוֹפֵט מָסָךְ ויטמיעו אותם במשחקים, בשידורים ובפרסומים השונים”.

יו”ר איגוד שופטי הכדורגל, רונית תירוש: “במדינת ישראל השפה העברית – מלבד היותה שפת הדיבור של ציבור האזרחים – היא ערך העומד לעצמו. מחובתנו לדאוג שיהיו חלופות עבריות מתאימות למונחים לועזיים בכלל תחומי החיים. נציגי האקדמיה ללשון העברית ונציגי איגוד השופטים, השחקנים והמאמנים הסכימו על מונחים עבריים פשוטים וישימים, הקרובים ככל האפשר למקור הלועזי. אין לי ספק שבעזרת העיתונאים, הפרשנים והשדרים נוכל להטמיע את המונחים החדשים בהצלחה רבה”.
קרדיט איור: באדיבות האקדמיה ללשון העברית

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן