מבזקים

השר אלקין חושף: 1,100 ישראלים מתים בכל שנה מזיהום אוויר תחבורתי

מדינת ישראל משקיעה מאות מיליארדים להגנה צבאית אבל אזרחי ישראל מתים לאלפיהם כתוצאה מהזנחה פנימית פושעת.

 

על פי נתוני משרד הבריאות מתים כ-5,500 ישראלים בכל שנה כתוצאה מזיהומים שונים בעת אישפוז או ביקור חולים בבתי החולים. כמספר הזה פחות או יותר מתים כתוצאה מזיהום אוויר, בעיקר באזור המפרץ הצפוני והיום מודה השר לאיכות הסביבה כי כ-1,100 ישראלים מסיימים את חייהם מידי שנה כתוצאה מזיהום אוויר תחבורתי, בעיקר גזים ועשן רעיל הנפלטים מאקזוזי משאיות ואוטובוסים מזהים.

 

 

בהודעת המשרד נאמר:

 

השר להגנת הסביבה, ח”כ זאב אלקין:“כ-1,100 איש בישראל מתים בשנה בטרם עת כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר תחבורתי. המאפיינים הנוכחיים של כלי-הרכב בישראל גורמים למפגעים סביבתיים ובריאותיים לציבור. הפעולות שנקט המשרד יביאו להפחתת תמותה של כ-300 איש בשנה ויחסכו למשק כ-2 מיליארד שקל. המפגע הסביבתי המשמעותי ביותר לציבור הוא זיהום האוויר מתחבורה, הפוגע בבריאות הציבור, באיכות החיים של התושבים ובחוסן של מדינת ישראל. אני קורא למשרד האנרגיה ולמשרד התחבורה לקדם איתנו תוכניות פעולה משותפות ליישום החזון לתחבורה נקייה וחשמלית, אשר תחסוך מאות מקרי מוות מוקדם ואלפי מקרי תחלואה בכל שנה בישראל”

.

 

השר להגנת הסביבה, ח”כ זאב אלקין הציג היום (א’) לממשלה סקירה בנושא זיהום האוויר מתחבורה. בסקירה, שהוצגה גם על-ידי מנכ”ל המשרד, גיא סמט, הוצגו פעילויות המשרד בתחום התחבורה, בהן: התוכנית לצמצום זיהום אוויר מרכבי דיזל ישנים; מיסוי ירוק לכלי-רכב חדשים; הוראות לצמצום זיהום אוויר מציי רכב גדולים; תמיכות ברכבים חשמליים; החזון לתחבורה נקייה, והדרכים למימושו. כחלק מהסקירה הציגו אלקין וסמט נתונים על צפיפות האוכלוסין למול החשיפה לזיהום האוויר, הקשר בין עומסי התנועה לבין איכות האוויר ומצאי פליטות זיהום אוויר מכלי רכב.

.

איכות האוויר בישראל היא אחד הגורמים החשובים לבריאות הציבור ולרווחתו, ולפיכך נושא זה הוא אחד מנושאי המיקוד של המשרד להגנת הסביבה. מחקרים מראים כי זיהום אוויר גורם ישיר לעודף תחלואה ואף לתמותה מוקדמת. להערכת ה-OECD, כ-1,100 אנשים בישראל מתים בטרם עת כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר תחבורתי.

.

בשנתיים האחרונות, המשרד להגנת הסביבה מיקד את פעולותיו בהפחתת זיהום האוויר מרכבי דיזל אשר אחראים ל-80% מזיהום האוויר מתחבורה בישראל.

.

המשרד קבע תקנות אשר אסרו על חידוש רישיון רכב לכלי רכב דיזל מזהמים, אלא אם יתקינו מסנן חלקיקים. במקביל, המשרד העניק סבסוד בהתקנת מסנן חלקיקים או מענק לגריטה מוקדמת של הרכב.

.

נכון להיום, כ-6,000 משאיות ואוטובוסים מזהמים התקינו מסנן או נמסרו לגריטה, וכך המשרד השלים יותר ממחצית מהתכנית אשר תביא עם השלמתה להפחת של 30% בזיהום התחבורתי.

.

כצעד משלים לפעילות הארצית לצמצום זיהום אוויר מתחבורה, בליווי המשרד, הרשויות המקומיות החלו לקבוע מגבלות תנועה מקומיות על רכבי דיזל ישנים. המשרד להגנת הסביבה תמך בתכנון ובביצוע אזור אוויר נקי בחיפה בסכום של 22 מיליון שקל.

.

בשנת 2018 הוגדר “אזור אוויר נקי” בכל שטחי המגורים בעיר חיפה, וכבר בשנה הראשונה להפעלתו נרשמה ירידה של 20% בריכוז חלקיקי הפיח בעיר. בעיר ירושלים כבר אושרו מגבלות תנועה דומות אשר ייכנסו לתוקף בחודשים הקרובים.

.

בנוסף, המשרד הציג בממשלה היום את פעילותו לקידום הנעות חלופיות נקיות בתחום התחבורה. במסגרת זו המשרד תמך בכ-80 אוטובוסים חשמליים ובכ-1,500 מוניות היברידיות מופחתות זיהום.

.

ח”כ זאב אלקין הציג גם את חזון המשרד לשנים הקרובות בתחום הזיהום אוויר מתחבורה. המשרד להגנת הסביבה מוביל להפסקה מלאה בשימוש ברכבי דיזל מזהמים בישראל והחלפתם באוטובוסים חשמליים משנת 2025 ובמכוניות חשמליות משנת 2030.

.

השר הציג מתווה לתכנית ליישום החזון, במסגרתו רכבי הדיזל יימסרו לגריטה או שיורכב בהם מסנן, ובמקביל יינתנו תמריצים לרכישה והפעלה של אוטובוסים חשמליים ומכוניות חשמליות.

 

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן