מבזקים

אחרי התבוסה באפגניסטן – טראמפ יעביר אלפי חיילים למזה״ת

ארצות הברית נערכת לשידור של אלפי חיילים למזרח התיכון. איראן מכשירה מליציות שיעיות הפועלות נגד מטרות מגוונות באזור. עם זאת, מלחמה כוללת אינה צפויה בקרוב. האמריקנים מתקרבים להסכם עם הטאליבן על יציאה מאפגניסטאן, מה שמכשיר את הקרקע להעברת חלק מהכוחות למזרח התיכון.
 
הכוונה הכללית היא לנטוש את אפגניסטן בזנב מקופל ולאחר תבוסה מתמשכת. המשמעות היא הוצאת 15 אלף חיילים מן האזור הנגוע. לעומת זאת, צפויים כ-7,000 חיילים להגיע לאזורים שונים במזרח התיכון, רובם במדינות המפרץ הידידותיות, כמו כוויית, משם ישוגרו למשימות על פי דרישה.
 
בכיר איראני אמנם אומר כי ארצו לא תשב בחיבוק ידיים נוכח ההתקפות על אינטרסים שלה בעירק ובסוריה, אבל בפועל ההערכה היא שלא צפויה מלחמה גדולה קרובה. הנשיא טראמפ מצידו איים גם הוא על טהרן ושליטיה אבל גם הדגיש כי הוא שוחר שלום וכדאי גם לאיראנים להבין זאת.
 
לעומת תחושת ההקלה היחסית במתיחות אחרי ההפצצה האמריקנית בסוף השבוע, האיראנים נוקטים במדיניות ההטרדה המוכרת שלה: הפעם היו אלה מפגינים שחוללו מהומות אלימות סביב השגרירות האמריקנית בבגדד עד כדי פינוי חלקי של האתר. בתגובה, משגרת ארצות הברית 750 חיילים לכוויית, שם הם יחולקו למשימות במזרח התיכון. כדי לתגבר את ההגנה סביב בסיסים ואינטרסים אמריקניים אחרים.
 
האמריקנים האשימו את האיראנים בשימוש בתומכיהם ליצירת ההגנות האלימות. בהודעה האמריקנית בציוץ של הנשיא טראמפ נמסר: “איראן רצחה קבלן אמריקאי ופצעה רבים. הגבנו בתקיפות ותמיד נעשה זאת. כעת איראן מתזמנת מתקפה על שגרירות ארה”ב בעיראק. הם יישאו באחריות. בנוסף, אנחנו מצפים מעיראק להשתמש בכוחותיה כדי להגן על השגרירות, וכך הודענו לה”.
 
 
שר החוץ פומפאו אמר: “צריך להתייחס לנושא בהקשר רחב יותר. מזה 40 שנה שאיראן מעורבת במעשי טרור ברחבי העולם וחולמת על יכולות לפיתוח נשק גרעיני. אנחנו מפעילים לחץ אמיתי וחזק על טהרן, נוודא שיש לנו משאבים להגיב לפעולות שלהם”.
 
 
שר ההגנה מארק אספר ציין כי “750 חיילים יישלחו למזרח התיכון באופן מיידי בעקבות תקיפת השגרירות בעיראק. שליחת גדוד חי”ר מכוח התגובה המהירה של הדיוויזיה המוטסת ה-82, ומלבד כוח זה, כוח חי”ר נוסף יישלח בימים הקרובים”.
 
״עניין מרכזי״
 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן