מבזקים

ההיסטוריה לעולם לא תשכח את הח״כים שימלטו את נתניהו ממשפט צדק

נתניהו מנסה להיאחז בקרנות המזבח והודיע כי יבקש חסינות מהעמדה לדין. סיכויי נתניהו לזכות ברוב אינם גבוהים לאחר שליברמן הודיע שלא יתמוך בבקשת ההימלטות של ביבי מהעמדה לדין באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים.
 
.
יו”ר כחול לבן בני גנץ אמר כי “נתניהו יודע שהוא אשם, מי שחושב שלא יהיה כלום כי אין כלום לא מפחד לעמוד למשפט. לכן, או שתהיה פה ממשלת חסינות קיצונית או שתהיה ממשלת אחדות ממלכתית”.
 
.
“חסינות שכזו היא שחיתות, היא אינה אבן יסוד בדמוקרטיה, היא כרסום יסוד הדמוקרטיה. כחול לבן תעשה הכל מבחינה חוקית ותפעל להקמת ועדת הכנסת על מנת למנוע מתן חסינות לנאשם בפלילים”.
 
תגובת העבודה מדוייקת להפליא:
“הכנסת היא לא עיר מקלט לחשודים בשוחד. נפעל להקמת ועדת כנסת כדי למנוע מתכנית ההמלטות של נתניהו לצאת לפועל.
.
״נתניהו התחייב בשידור שלא להתחבא מאחורי חסינות, אך מילותיו כבר מזמן ריקות מתוכן, ממש כמו הבטחותיו האחרות: לדאוג לקשישים, להציל את מעמד הביניים הקורס, לדאוג לילדי עוטף עזה. הם, והחברה הישראלית כולה זקוקים לחסינות מפני מדיניות נתניהו”, תגובת מפלגת העבודה.
.
נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, יוחנן פלסנר: “היות ואין בישראל הגבלת כהונה לחברי כנסת ואף לא לראש הממשלה, מתן חסינות לראש הממשלה פירושה דחייה ללא הגבלת זמן של ההליך הפלילי כנגדו, וכתוצאה מכך פגיעה ממשית וקשה בעיקרון השוויון בפני החוק. המשך כהונה בתפקיד ציבורי כה בכיר של נאשם החשוד בעבירות חמורות, יפגע פגיעה קשה באמון הציבור בשלטון.
.
הרי קשה יהיה לתאר כי המערכות עליהן מופקד רה”מ, יקבלו גיבוי לעבודתן המקצועית ביום, ובלילה התקפות והשמצות שמטרתן לקעקע את ההאשמות בהן הוא מואשם.
.
מכיוון שנבחרי ציבור נוספים המואשמים בפלילים צפויים לפעול בהתאם ולדרוש חסינות גם לעצמם, מתעורר חשש כבד שהכנסת תהפוך בפועל לעיר מקלט לחשודים הנמלטים מאימת הדין”.
.
פלסנר הוסיף כי “בשלב זה קשה להעריך על מה מתבססת בקשת ראש הממשלה לחסינות. הרי אין קשר מובהק בין האישומים בהם מואשם נתניהו, לבין האחריות הכרוכה במימוש תפקידו הציבורי.
.
על פי המתואר בכתב האישום, מדובר לרוב במעשים שנועדו להשגת טובות הנאה אישיות או במעשים החורגים בבירור מההתנהגות המצופה משליח ציבור. ככל שיטען כי מדובר ברדיפה, טענה המתקבלת באהדה בקרב ציבור גדול, הרי שעד כה לא הוצגה שום ראייה של ממש התומכת בטענה לפיה רשויות התביעה – מהמשטרה דרך הפרקליטות ועד ליועץ המשפטי לממשלה – גיבשו מזימה לרדוף את ראש הממשלה”.
.
בעולם כבר מזמן הבינו שיש להגביל משמעותית את עניין החסינות של נבחרי ציבור, כאשר המגמה הבולטת באירופה היא צמצום היקף החסינות, ולא הרחבתה. כך, למשל, בצרפת ובאיטליה בוטלה בשנות ה-90 החסינות האוטומטית מפני העמדה לדין, והיא כוללת בעיקר חסינות מפני מעצר ומאסר. גם ארגונים בינלאומיים, דוגמת האיחוד האירופי, מדגישים שהחסינות חשובה במיוחד במדינות שבהן יש סכנה ממשית לרדיפת פוליטית של האופוזיציה.
.
*חה״כ יזהר שי (כחול לבן) בטוויטר:*
״ההסטוריה תזכור כל אחת ואחד מכם, ח”כים שהגנו על ראש ממשלה שקרן, פחדן, שבורח מאימת הדין. בעוד 50 שנה ילמדו עליכם תלמידים בשיעורי אזרחות. עכשיו הגיע הזמן שלכם לגלות עמוד שידרה מוסרי וערכי, לא רק חנפנות ואינטרסים פוליטיים. נתניהו. שקרן. פחדן.״
.
עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן