מבזקים

טראמפ זועם על הדלפת נתניהו כי עודכן לפני חיסול סולימאני

בנות הברית של האמריקנים, בעיקר באירופה ובאוקיאניה (אוסטרליה וניו זילנד) הביעו אי שביעות רצון בולטת מכך שלא עודכנו, אף לא בדקות האחרונות, אודות החיסול המיועד של הגנרל האיראני סולימאני.
 
הכעס על טראמפ נבע מכך שנתניהו רמז בשחצנות אופיינית שהוא ידע מה שאחרים לא. היום מתפרסם בארצות הברית שטראמפ לא עידכן את נתניהו אלא מי שהדליף לו זמן קצר לפני החיסול היה שר החוץ פומפאו.
 
מקור אמריקני אחר מעריך כי אפשר שהמודיעין הישראלי סייע לאמריקנים בכך שמסר להם על תנועותיו של סולימאני לרבות פרטים על הטיסה האחרונה שלאחריה הושמדה המכונית שבה נסע.
 
בסוף השבוע אמר בכיר במשמרות המהפכה כי איראן לא תשקוט עד שישראל תושמד. הבת של סולימאני ממשיכה לטעון כי הובטח לה שהחיזבאללה קיבל הוראה לנקום בישראל וכי הפעולה תגיע.
 
לעומת זאת, מתברר כי מקורות הביון שצוטטו ב״עניין מרכזי״ מייד לאחר החיסול דייקו לגמרי. הן בוושינגטון והן בטהראן הבינו, תודות למגעים חשאיים באמצעות תיווך קטארי ואחר, כי שני הצדדים מחוייבים לריסון יחסי כדי למנוע הסלמה חמורה. לפי שעה ההסכמות נשמרות. האמריקנים התחייבו כי לא יהיו חיסולים נוספים אם יישמרו ההבנות.
 
מבחינה פוליטית החיסול הועיל לטראמפ וגם לנתניהו, אלא שהאיראנים זוממים על פי גורמי מודיעין פעולות נקם כואבות שאינן דווקא ירי טילים והפצצות.
 
רמי יצהר Rami Yitzhar
עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן