מבזקים

יום השפה העברית ומי המציא את המילה חולצה

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה:
“אנחנו נקבל השבוע את פניהם של מנהיגים רבים שבאים מרחבי העולם. הם באים לירושלים כדי להשתתף באירועים לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ.
.
בין היתר אני אפגש עם סגן נשיא ארה”ב מייק פנס, עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, עם נשיא צרפת עמנואל מקרון וגם עם מנהיגים נוספים. אני אדון עימם על איראן, על ההתפתחויות השונות באזור ועל חיזוק היחסים בין המדינות.
ב-75 השנים הללו, מאז שחרור אושוויץ, עמנו עבר דרך ארוכה מאוד. אנחנו יצאנו מבורות המוות, הקמנו את מדינתנו, הבאנו אותה לעשור הטוב ביותר בתולדותיה, ואנו מצעידים אותה להישגים חסרי תקדים נוספים. אבל, כמובן שבכל המסע הארוך הזה, לעולם לא נשכח את אחינו ואחיותנו שנספו באש השואה. בשמם ולזכרם אנו פועלים להבטיח את נצח ישראל.
.
לפני כשנה הזמנתי את הנשיא פוטין לטקס חנוכת האנדרטה להנצחת הרוגי המצור בלנינגרד ואני שמח שהוא נענה להזמנתי. השבוע, בזמן ביקורו אנחנו נחנוך את האנדרטה בירושלים, כאן, בגן סאקר.
.
שוחחתי עם הנשיא פוטין גם על עניינה של נעמה יששכר, ואני מקווה שבהזדמנות הזאת של הביקור, נשמע גם בשורות טובות במהרה.
.
אנחנו נאשר היום את סל התרופות של ישראל. סל התרופות של ישראל עומד על כ-12 מיליארד שקלים. הוא מוכר כבין המתקדמים בעולם – גם בהיקפו וגם בטכנולוגיה שלו. היום אנחנו נוסיף עוד חצי מיליארד שקלים לסל הזה.
.
זהו הישג חשוב למערכת הבריאות. אני מברך את שר הבריאות ליצמן, את שר האוצר כחלון, וגם את חברי הוועדה. חברי הוועדה קיבלו החלטות קשות מנשוא. קשה מאוד לדון בדיני נפשות. מה נכנס פנימה ומה נשאר בחוץ – החלטות שאין קשות מהן. אני חושב שהם קיבלו החלטות אמיצות וגם נכונות, ואני רוצה להודות להם על עבודתם החשובה.
.
בשבוע שעבר התחלנו להזרים גז למצרים. הפכנו את ישראל גם למעצמת אנרגיה. במשך שנים, יחד עם השר יובל שטייניץ, נאבקנו על מתווה הגז בניגוד לדעתם של אחרים, שחלק מהם עדיין דוגלים בהשארת הגז מתחת למים. כעת, אנחנו זוכים לראות את התוצאות – ישראל מייצאת אנרגיה. מי היה מאמין? אנחנו האמנו. האמנו, נלחמנו והשגנו. המשמעות היא שמיליארדי שקלים יופנו לרווחת אזרחי ישראל בבריאות, בחינוך, ברווחה ובתחומים רבים נוספים. זהו הישג חשוב מאוד.
.
זהו אירוע כלכלי מכונן, אירוע מדיני מכונן, משום שיש פה בשורה גדולה מאוד וברית שבעצם ישראל יזמה במזרח הים התיכון ופורשת את עצמה גם אל העולם הערבי וגם לתוך אירופה, בהחלט תקדים היסטורי בתולדות המדינה.
.
אני מביא היום לאישור הממשלה תקציב של 22 מיליון שקל להכשרת קרקע חקלאית ולציוד חקלאי עבור החקלאים בצופר. התקציב הזה יאפשר לחקלאים להמשיך בעבודתם.
.
בנוסף, אני מביא לאישור הממשלה החלטה להקצות 30 מיליון שקלים לעיר נהריה לשיקום נזקי השיטפונות. אני הייתי שם בשבוע שעבר בביקור שהיה מרגש פעמיים – אחד, הביקור בבית משפחת בן שבת שישבו שבעה על מותו של גיבור אמיתי, מוטי בן שבת, שנחלץ, ליד ביתו, להציל משפחה וילדים ושילם על כך בחייו. שנית, היינו גם בביקור מרגש יחד עם ראש העיר רונן מרלי, לראות את הנזקים בנהריה. אנחנו מחוייבים לטפל בזה. קודם כל לתת עזרה ראשונה, שיקום בזק.
.
ביקשתי ממנכ”ל משרדי רונן פרץ להכין את התוכנית הזאת, ולשמחתי, נעניתי על ידי חבריי השרים – שר הפנים אריה דרעי, שר האוצר משה כחלון, שרת הבינוי, שר התיירות, שר האנרגיה, השר להגנת הסביבה.
חשוב מאוד לשקם את העיר. הבעיה היא לא רק מתן עזרה ראשונה, אלא צריך לטפל טיפול שורש בבעיית ההצפות והדרך היחידה לעשות זאת, ונעשה זאת בהמשך, היא לאשר את הקמת מאגרי המים שימנעו סופית את ההישנות של ההצפות האלה. כלומר, התוכנית לא רק תעזור לנהריה בזמן הקצר, בזמן המיידי, אלא גם תאפשר לה להתחזק ולצמוח מבלי להתעכב בבעיות הללו פעם אחר פעם.
.
הנושא האחרון שאני רוצה לדבר עליו קשור לשפה העברית. אני רוצה שתדעו שיש לי קשר אמוציונלי לנושא משום שאבי שנולד בשנת 1910 למשפחה ליטאית שהייתה כמה שנים בוורשה, למד עברית. השפה שהוא ידע לדבר זו עברית, עברית שאני מתקשה להבין אותה היום, לא בגלל שהיא ארכאית, אלא בגלל שהיא כל כך גבוהה. אבל שימו לב, זה היה ב-1910. בעצם ההתחדשות של הלשון העברית התחילה בערך כמה עשרות שנים לפני כן, כשהפעילות הזאת של אליעזר בן יהודה במיוחד, אבל לא רק הוא, גם סופרים והוגים ומלומדים יהודים חידשו אותה. הפעילות הזאת חידשה את הלשון העברית, העלתה אותה על הנתיב של עידן חדש.
.
כשהייתי ילד קטן הייתי נוהג לבקר ביחד עם אחי, יוני, את פרופ’ קלאוזנר, ולימים גיליתי שהוא המציא מילים שהשתמשתי בהן, דוגמה המילה “חולצה” ועוד מילים שאנו משתמשים בהן, שהמציא אותן אדם שאתה רואה אותו, זה לא הומצא אלף שנים או אלפיים שנים קודם לכן.
.
זו לא מילה שהייתה בתנ”ך, זו מילה שהאיש הזה המציא בעצמו, כלומר זו תרומה של ענקים להתחדשות שאין כמוה בתולדות העמים.
.
לכן אני חושב שהיום הזה, כל פעם שאנחנו מציינים את יום הלשון העברית, אנחנו בעצם מציינים את תקומת העם היהודי, שזה הייתי אומר, חלק מכונן ויסודי בתקומתו”.
עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן