מבזקים

ברק: נתניהו משועבד לגזענים, המשיחיים והכהניסטים

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק סבור שנתניהו לא יקבל את תוכנית השלום האמריקנית מן הטעם הפשוט שעל מנת לחמוק מהעמדה לדין שעלולה להוביל אותו לכלא מעשיהו הוא בונה על ממשלת ימין צרה ביותר שתעביר עבורו הימלטות.

ברק סבור כי ל רות שטראמפ מציג את העמדה הכי נוחה לישראל אי פעם אין שום סיכוי שנתניהו השבוי בידי המתנחלים והכהניסטים, יקבל אותה.

ברק אמר בתוכנית רדיו אזורי תל אביבית: “תוכנית המאה של טרמאפ זו העמדה האמריקאית הכי נוחה שהייתה לישראל אי פעם ברמת הנשיא האמריקאי. זה באמת יוצר הזדמנות חשובה מאוד. מצד שני טראמפ רואה בזה מקשה אחת ואי אפשר יהיה להסתכל עליה בלי מתן 80% משטחי יהודה ושומרון שיוקצעו למדינה הפלסטינאית שתהיה ממזרח לירושלים תוך פירוק 60 מאחזים בלתי חוקיים והפסקת החרבת ישובים מחוץ לגושים. זה עדיין דבר שמחייב מחשבה אחראית מאוד.

.

”בני גנץ מייצג עמדה בדגש על תיאום והדדיות של הסדר אזורי תוך שמירה על אינטרסים הביטחוניים ואפשרות למהלכים חד צדדים בהמשך. היות וכולם מסכימים על הירדן כגבול הביטחון במזרח התיכון, ההצעה של נתניהו לסיפוח מיידי של בקעת הירדן זה משקף היסטריה אישית של עבריין נמלט שאיבד את השיפוט. שלא נדבר על הפקרות ביטחונית. זה פוגע פגיעה עמוקה ביכולות המבצעיות של ישראל כנגד איראן. זו פגיעה ממשית כי ירדן היא משענת אסטרטגית. כל העניין הוא פשוט תעלול בחירות זול של נתניהו”.

.


“בסופו של דבר בהסדר קבע, על 90% מהישראלים מוסכם שגושי היישובים צריכים להיות חלק מהמדינה. כל הדברים הללו יחד תופסים ביחד הם בערך 5% מהשטח ביהודה ושומרון. זה לא מבטל את האפשרות למדינה פלסטינית. אין היגיון לספח לפני שמנסים לעשות דיון. גם טראמפ מבין שהפלסטינאים מוכרחים לדחות את התוכנית הזאת, הוא בונה על זה שהמועמדות האחרות להסדר האזורי יצטרפו אליו ואלינו וינסו לכופף את הפלסטינאים.

.

”זה תהליך שלוקח זמן ודורש סבלנות. אם אתה קובע עובדות בשטח אתה מבטל את היכולת שלהם להצטרף. אילו היה עומד פה משהו שחייבים לבצע בשלושה שבועות הקרובים – מילא. אבל גם בעוד 40 יום וגם בעוד שלושה חודשים תהיה ממשלה חדשה בישראל וטבעי שהיא תעסוק בזה ועדיין טראמפ יישאר הנשיא”.

.


“אני אומר כבר שנתיים לאנשים בסביבתו של טראמפ שאילו הייתה ממשלה אחרת בישראל היה לאמריקאים סיכוי הרבה יותר גבוה להשיג הישג ממשי בר קיימה”.

.

ברק סבור שעל “ישראל חייבת לוודא שנהר הירדן הוא הגבול הביטחוני שלה בכל מצב. ברגע שהגבול הביטחוני יוסכם. גוש עציון, מעלה אדומים, גבעת זאב, אריאל, קדומים והיישובים צמודי הגבול חשובים. אני לא אומר לך שלא יהיה צורך לספח. אם אין אפשרות להגיע להסדר, באין ברירה ישראל תצטרך לנקוט באמצעים חד צדדים שמובילים בהדרגה לשתי המדינות”.

.

צריך לשבת ברצינות עם הפלסטינאים ולתת לשותפים במדינות המפרץ הצצה מספיקה לתוך חדר הדיונים כדי שיוכלו לקבל החלטה אם ישראל התעקשה להכשיל את התוכנית או לא. נתניהו מקבל את התוכנית כדי להכשיל אותה ולזרוק את האחריות על מישהו אחר ולעבור מיד לסוף, לצעדי סיפוח בקעת הירדן. שאלו צעדים חסרי אחריות ביטחונית. גנץ לעומת זאת עושה ההיפך. הוא קורא לממשלה להיבחר ולדון בנושא בצורה מסודרת כדי לנסות להגיע להסדר. אם לא נגיע להסדר – שמורה לנו האופציה לעשות צדדים חד צדדים”.

.

“אנחנו לא נחלק ציונים לארצות הברית. טראמפ מכין את התוכנית כבר שנתיים ומי שהכשיל אותה הוא נתניהו שעושה רעשים שהוא כל הזמן מוכן לצעדים ולהישגים אדירים וכבירים אך בפועל הוא מכשיל כל פעם את האפשרות לזוז קדימה כי הוא משועבד לגזענים, המשיחיים והכהניסטים. לקראת בחירות 98 נפגשתי לבדתי עם הנשיא קלינטון כשברקע היו דיווחים עוינים שאין סיכוי שאנצח את נתניהו. נפגשתי עם הנשיא לבד והוא מצא את הדרך להיפגש. אין בדבר הזה משהו חריג. טוב מאוד שאנשיו של גנץ מצאו את הדרך לעשות את זה. אתה מבין את הרצינות של העניין מהלהט של ביבי להיפגש עם טראמפ לפני כן כדי שהוא יהיה האחרון שיוצא מהחדר”.


.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן